Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Odloženo plaćanje poreza i kredita, ugroženima po 50 eura * BS prednost daje samostalnom nastupu, bojkot nije opcija * Zaraženo još pet građana * Crkva spremna da ustupi zgrade za stacionare * Vučić: Zatvaramo granice, očekujemo veliki udar * Policajce spremaju da pomognu kampanju DPS-a * Vojska iznosi tijela umrlih, krematorijumi rade non-stop
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-03-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branko Radulović, funkcioner PzP-a i DF-a:
– Na dogovor treba da pozove Milo, a ne Duško.

Vic Dana :)

Ulazi Mujo u kafanu i viče konobaru:
- Daj pivo!
- Koje?
- Kako ko je, pa ja sam, Mujo.


- Je l' ti se sviđa moj novi ajfon?
- Da. Koliko si ga platio?
- Nisam ga kupio, dobio sam ga...
- Gdje bre?
- Pobijedio sam u trci...
- Koliko vas je učestvovalo?
- Policajac, vlasnik telefona i ja...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ekonomija - datum: 2020-03-18 VLADA I CBCG NE OBJAVLJUJU MJERE DO ČETVRTKA, UNIJA POSLODAVACA IZAŠLA SA PREDLOGOM
Predlog mjera poslali Vladi - Foto: Vlada CG Smanjiti PDV, suspendovati plaćanje poreza i doprinosa Poslodavci su predložili Vladi da zbog sadašnjeg stanja smanji PDV na promet svih vrsta proizvoda i usluga, privremeno suspenduje plaćanje poreza i doprinosa na zarade poslodavcima iz ugroženih sektora, kao i da im se omogući da smanje radno vrijeme i srazmjerno tome i plate
Dan - novi portal
Vlada i Centralna banka (CBCG) će najvjerovatnije u četvrtak objaviti predlog ekonomskih mjera za ublažavanje negativnih efekata virusa korona, potvrđeno je za „Dan” nezvanično iz više izvora. Juče je trebalo da se održi sjednica Savjeta CBCG tim povodom, ali do toga, prema našim informacijama, nije došlo.

U međuvremenu, Unija poslodavaca (UPCG) je usvojila predlog mjera i poslala ih Vladi. Mjere su podijeljene u četiri kategorije – institucionalne, finansijske, poreske i mjere radno-pravnih odnosa. Najviše mjera je iz domena poreske politike.

– Obezbijediti odlaganje rokova za plaćanje dospjelih poreskih obaveza, kao i za podnošenje poreskih prijava i plaćanje svih vrsta poreza, uključujući i doprinose na lična primanja (počev od dana stupanja na snagu privremenih mjera zaštite građana od virusa korona), a u zavisnosti od trajanja krize, obezbijediti privremeno smanjenje opšte stope PDV-a na promet svih vrsta proizvoda i usluga, smanjiti stopu PDV-a na sedam odsto na promet svih usluga u sektoru turizma i ugostiteljstva, privremeno suspendovati obavezu plaćanja poreza i doprinosa na zarade poslodavcima iz ugroženih sektora, osloboditi privredne subjekte iz sektora turizma i ugostiteljstva plaćanja lokalnih komunalnih taksi i naknada za 2020. godinu, odnosno u zavisnosti od trajanja krize, omogućiti reprogram/odlaganje obaveza prema javnim preduzećima i lokalnim samoupravama, omogućiti da se, uz konsultacije sa predstavnicima privrednih subjekata i lokalne uprave, sačini model multilateralne kompenzacije i pozove na izmirenje međusobnih obaveza između privrednih subjekata, te između privrednih subjekata i države i organa lokalne samouprave – piše u predlogu mjera Unije poslodavaca koje su usvojene juče na upravnom odboru.

Kada su u pitanju radni odnosi, Unija je predložila da se suspenduju odredbe opšteg kolektivnog ugovora o obavezi isplate 70 odsto naknade zarade zaposlenog i primjenu odredbe Zakona o radu o isplati 60 odsto naknade zarade usled prekida obavljanja djelatnosti bez krivice zaposlenog (i poslodavca).

– Obezbijediti subvenciju naknade zarade u iznosu od 80 odsto, a naročito onim poslodavcima koji su djelimično ili potpuno obustavili poslovanje shodno naredbi Vlade, kao i poslodavcima koji su obezbijedili odsustvo sa rada jednom od roditelja djece mlađe od 11 godina. Omogućiti poslodavcima da uvedu skraćeno radno vrijeme, uz srazmjerno smanjenje zarade za vrijeme trajanja vanrednih okolnosti. Bliže urediti procedure za ostvarivanje prava na odsustvo sa rada i pitanje isplate naknade zarada onim zaposlenima koji su u režimu „samoizolacije” zbog postojanja simptoma i po preporuci ljekara, te obezbijediti refundaciju troškova od prvog dana bolovanja – piše u predlogu UPCG, na čijem je čelu Predrag Mitrović.

Unija je predložila Vladi da formira posebno nacionalno tijelo/odbor za podršku privredi, koje će se baviti pitanjima očuvanja ekonomskih aktivnosti i likvidnosti preduzeća i očuvanja radnih mjesta. Takođe, predložili su da se formira poseban novčani fond za podršku privredi, uz precizno utvrđenu metodologiju za dodjelu sredstava pomoći opredijeljenih po ovom osnovu.

U finansijskom dijelu mjera, predložili su da CBCG naloži komercijalnim bankama sprovođenje mjera u okviru kojih će se korigovati kamatne stope, produžiti ročnost zajmova i smanjiti naknade za platni promet.

– IRF da izvrši korekciju kamatnih stopa za postojeće zajmove na nivo od 0,5 odsto do 1,2 odsto u odnosu na stepen ugroženosti konkretnog privrednog subjekta, zatim IRF i komercijalne banke da obezbijede moratorijum na otplatu kreditnih obaveza za privredne subjekte, shodno trajanju krize i da obezbijede povoljne kredite za finansiranje obrtnih sredstava, sa grejs periodom od godinu dana – naveli su iz Unije.

D.M.


Nema zvanične odluke o prolongiranju
Telekomunikacione kompanije će, prema nezvaničnim informacijama, najvjerovatnije prolongirati rok za plaćanje računa, ali o tome još nisu donijele zvanične odluke. Kada ih donesu, sve će informisati potrošače. Juče su sve tri telekomunikacione kompanije saopštile Mini biznis da pružaju podršku u efikasnijoj komunikaciji vladinih mjera ka javnosti, slanjem SMS poruka svim korisnicima.


Bojanić: Smanjiti ili odložiti plaćanje poreza
Sve vlade na svijetu, pa i ova naša, imaju dvije opcije kako pomoći privrednim subjektima u ovako nezgodnoj ekonomskoj situaciji. Prva je kroz direktne novčane pomoći i subvencije, a druga putem raznih olakšica u plaćanju državnih dažbina, ocijenio je za „Dan” ekonomista Mladen Bojanić.

– S obzirom na poznate probleme u vezi sa našom visokom zaduženošću i trenutnom globalnom ekonomskom situacijom, vjerovatnije i lakše izvodljivo je da se donosioci odluka odluče na drugu mogućnost, odnosno za odlaganje plaćanja ili umanjenje poreskih i svih ostalih obaveza. Naravno, treba očekivati i da se poslovne banke aktivno uključe u ove mjere ublažavanja ekonomskih nedaća sa kojima će se prije ili kasnije suočiti svi ekonomski subjekti i građani. Solventnost, likvidnost i poslovni profiti su im na visokom nivou, bilo bi lijepo i korisno da u narednom periodu na taj nivo podignu i solidarnost, kako prema privredi i javnom sektoru, tako i prema građanima. Nije jednostavno ravnomjerno podijeliti teret krize, ali je na Vladi, kao instituciji koja vodi unutrašnju i spoljnu politiku, da sve učini kako bi, u mjeri mogućeg, svima podjednako ublažila negativne ekonomske efekte – izjavio je Bojanić.

• Koje bi mjere država trebalo da donese u odnosu na preduzeća, a koje u odnosu na radnike?

– Te mjere možemo podijeliti na rok na koji bi se primjenjivale, pa bi recimo pod hitnim mjerama mogli podrazumijevati donošenje odluke o odlaganju plaćanja poreza do uspostavljanja koliko-toliko normalnog poslovanja, kako bi pomogli likvidnost kompanija neophodnu za redovno izmirivanje zarada. Nikako se ne bi smjelo desiti da se napravi nesrazmjera u redovnosti plaćanja zarada u javnom i privatnom sektoru, odnosno da se sav teret krize prebaci na one koji stvaraju novu vrijednost. Teška vremena nas upućuju na solidarnost, iako je ona bila gotovo prokazana u mnogim savremenim društvima i zajednicama.

• Kako novonastala situacija utice na privredu i koje su privredne oblasti najviše pogođene mjerama Vlade?

– U prvom naletu najviše je pogođen sektor usluga, a, nažalost, već decenijama se u Crnoj Gori ovaj sektor favorizuje u odnosu na proizvodni. Sledeći udar se mora proširiti i na sve vidove proizvodnje, jer su uvoz i izvoz sirovina i gotovih proizvoda, najblaže rečeno, veoma otežani. U ovom momentu, a može se očekivati da to bude i u narednom periodu, sektor poljoprivrede će pokazati najveći otpor krizi.


Prolongirati plaćanje dažbina na 90 dana
Vlada pod hitno treba da usvoji privremeni program socio-ekonomske zaštite građana i privrede, koji će sadržati set mjera u cilju pomoći, obezbjeđenja olakšica, subvencija, kreditiranja, umanjenja dažbina i prolongiranja rokova u plaćanju obaveza, saopštili su predstavnici Demokrata i dodali da osim u zaštiti zdravlja mora da se vodi računa i o standardu najugroženijih slojeva stanovništva i zaštiti privrede.

Građani su, kako su naveli, prethodnih dana izloženi dodatnim troškovima za obezbjeđivanje zaliha hrane i sredstava za preventivnu zdravstvenu zaštitu, te će teško imati da plate komunalije, rate kredita i druge dažbine. Brojni preduzetnici, kako su kazali, ostaće bez prihoda i trpjeće gubitke.

– Vlast mora biti svjesna tih činjenica, pa bi jedno od mogućih rješenja bilo prolongiranje plaćanja računa za komunalije i druge dažbine na tri mjeseca i to za najugroženije slojeve stanovništva, nezaposlene, korisnike socijalnih davanja i penzionere sa najnižim primanjima – smatraju Demokrate.

Oni očekuju da CBCG pronađe rješenje sa poslovnim bankama u Crnoj Gori kako bi se prolongiralo plaćanje kredita do 90 dana.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"