Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Istraga propala jer je Ražnatović bio umoran * Vujošević: Vukčević me je zvala da dođem kod Katnića * Priznala da je prekršila zakon i da je sakrila 139.000 * Leon Drešaj ušetao u zgradu policije * KCCG fali 100 ljekara, za godinu otišlo njih 20 * Pozicija Skota * „Bolovat se mora” na malim ekranima
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILETA RADOVANIĆ, FUNKCIONER POKRETA URA:
Na javnoj sceni prisutna je estradizacija institucija sistema, a glavna rijaliti zvijezda je Milivoje Katnić.

Vic Dana :)

Razgovaraju dva poslanika u skupštini:
– Znaš, ja sam ti bio izuzetno pametno dijete. Prohodao sam u drugoj godini života.
– Ja sam bio još pametnije dijete. Mene su nosili sve do četvrte godine.

Koja je razlika između šibicara i političara?
– Nikakva! Političari samo upotrebljavaju veće kutije!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2019-09-17 MAGDALENA KOH, SPISATELJICA IZ POLJSKE, U KNJIZI „KAD SAZREMO KAO KULTURA" POSTAVILA PITANJE O ZNAČAJNIM, A ZAPOSTAVLJENIM SRPSKIM AUTORKAMA
Magdalena Koh O humanizmu i „knjiženstvu” Na početku 21. vijeka htjela sam da vidim da li je srpska kultura sazrela do te mjere da se suoči sa svojim autorkama; po ključu „kanon-žanr-rod”, u knjugu sam uvela modernistkinje: Isidoru Sekulić, Milicu Janković, Jelenu Dimitrijević i Danicu Marković
Dan - novi portal
Istoričarka književnosti Magdalena Koh, iz Poznanja (Poljska) je učesnicima slavističkog skupa posvećenog antifašizmu i godišnjici nacističke okupacije Poljske, predstavila svoju knjigu „Kad sazremo kao kultura” u izdanju „Službenog glasnika” Beograd. Predavala je na Vroclavskom Univerzitetu, a sada je profesorka na Univerzitetu u Poznanju, gdje se kroz istoriju južnoslovenskih književnosti u svom istraživačkom radu bavi prije svega rodnim studijama i feminističkom kritikom. Kao redovna učesnica u manifestaciji „Vukovi dani” predlagala je uvijek teme o ženskom autorstvu i tako je svoj istraživački rad uspjela da „ukoriči” u knjigu, čiji je naslov zapravo citat: „Milica Janković nema u našoj literaturi svoje pravo mjesto. Ona je odličan pripovjedač. Kada se smirimo, kada sazremo kao kultura, ona će to mjesto morati da dobije...” Isidore Sekulić, koja je Magdalenina inspiracija.

– Isidora je to pisala prije smrti 1958. godine, i ja sam sada, na početku 21. vijeka htjela da vidim da li je srpska kultura sazrela do te mjere da se suoči sa svojim autorkama. Knjiga se proučava na Univerzitetu u Beogradu u okviru Rodnih studija i na Komparativnoj književnosti, redovna profesorka Biljana Dojčinović je uvela ovu knjigu kao lektiru za studente i studentkinje. Pošto je i mene zvala za projekat digitalne humanistike, časopis „Knjiženstvo - teorija i istorija ženske književnosti na srpskom jeziku do 1915”, rado sam se uključila, prikupile smo podatke i sada postoji baza podataka i na internetu. Napravila sam pregled modernizma i dublje ušla u taj ključ „kanon-žanr-rod”, kroz stvaralaštvo četiri autorke, modernistkinje: Isidore Sekulić, Milice Janković, Jelene Dimitrijević i Danice Marković, tri prozne spisateljice i jedne pjesnikinje. Iščitala sam njihova djela po tom ključu kako su one ušle u književni kanon (šta je obavezna lektira) kako su prošle u kanonu, koje žanrove su pisale i šta su uradile u okviru roda – kako su predstavljale žene, šta su uradile sa gramatikom, sa rodom u gramatici. Kanonski pisci su oni koje su istoričari književnosti uveli u istoriju srpske književnosti, a to su prije svega muškarci. Kod Deretića su samo Isidora Sekulić i Desanka Maksimović prošle kao bitne autorke, a sve ostale ne. Sad mi radimo na revalorizaciji tog književng kanona, objasnila nam je Magdalena Koh.

Na „Njegoševim danima” u Kotoru izložila je zanimljiv referat na temu „Smrt fašizmu? Antifašistički diskurs u savremenoj drami i pozorištu”, gdje govorila o dramama Milene Bogavac i o njenoj predstavi „Smrt fašizmu – O Ribarima i slobodi”, koja je premijerno izvedena 9. maja 2018, a sad se izvodi po gradovima bivše zajedničke države (u Rijeci, Podgorici prošle godine). U okviru istog diskursa govorila je i o predstavi „Mladež bez Boga”, premijerno izvedenoj u januaru ove godine. Hrvatski reditelj Borut Šeparović, koji vodi pozorišnu trupu „Montaž-stroj“, napravio je kontroverznu predstavu o mladoj generaciji koja sada ne vjeruje u humanističke vrijednosti Evrope, opsjednuta je (dark)internetom, tehnologijama, STEM (Science, Tehnology, Ingenering, Mathematics) revolucijom. To je „upozoravajuća drama što se tiče neofašizma, ustaštva i nasilja, jer ovi mladi ljudi igraju video-igrice, gdje ubijaju ljude”, ističe Magdalena Koh. Njena najnovija knjiga na poljskom jeziku „Majstorice mišljenja – srpski feministički esej od 19. do 21. vijeka” izašla je nedavno iz štampe.

M.D.Popović




O Ribarima i novim herojima
– Predstava „Smrt fašizmu?“ Milene Bogavac se pod znakom pitanja nadovezuje na porodicu braće Ribar – Ivu Lolu Ribara i na Ivicu Ribara, Lolinu verenicu Slobodu Trajković, koji su poginuli 1942/43. godine u antifašističkom ratu. Predstava u stvari priča o današnjoj omladini i ovi glumci koji igraju glume sebe kao mladu, obrazovanu generaciju, koja je sada ravnodušna, ne želi ništa da uradi. Priča o Ribarima, skojevcima koji su se borili protiv fašizma, u stvari je povod za razmišljanje šta smo i sada, koje mi sada heroje imamo, šta radimo kada vidimo, čujemo neofašističke ideje - objašnjava autorka.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"