Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlast prvi put priznala propuste u istragama * Sinđelić ostao bez azila * Dječak pronađen u šahti * Žrtve terorista sahranjene poslije dvadeset godina * Otišla i poslednja nada * Poslanici po drugi put porazili britanskog premijera * Od ulaska u vlast „dobri” preko 150.000
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MILAN ROĆEN, SAVJETNIK PREDSJEDNIKA DRŽAVE:
Pozdravi mi Duška, nemojte mi Duška zaj.bavati, ne Duška Markovića, nego Duška Golubovića, ovoga možete.

Vic Dana :)

Negdje na selu, svekrva pita snaju:
– Snajka, znaš li ti da upregneš konja?
– Bože majko,... deset godina sam u braku, znam sve o konjima!

Nakon majčinih savjeta, mali komarac poleti na svoj prvi let. Posle nekog vremena, vraća se mali komarac i pita ga majka:
– Kako je bilo, sine?
– Super, mama! Svi su mi pljeskali!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2019-09-06 SINDIKAT DOKTORA UPUTIO OTVORENO PISMO PREMIJERU DUŠKU MARKOVIĆU U KOM UPOZORAVAJU NA ODLIV KADRA
Milena Popović Samardžić Otišlo 150 ljekara zbog najmanjih plata u Evropi Crnogorski ljekari su danas, nakon značajnih povećanja zarada u Srbiji i Rumuniji, zvanično naslabije plaćeni Evropi, a to nas nikako ne približava EU čijem članstvu stremimo. Obraćamo vam se sa molbom da sa vama održimo sastanak na kojem bi se razmatrala mogućnost povećanja zarada, poručuju sindikalci premijeru u pismu
Dan - novi portal
Sindikat doktora medicine Crne Gore (SDMCG) uputio je otvoreno pismo premijeru Dušku Marković u kojem ističu da je zdravstveni sistem proteklih nekoliko godina zbog niskih plata napustilo preko 150 mladih ljekara i specijalista koji su trebali da budu nosioci posla u bolnicama i domovima zdravlja. U pismu, koje je potpisala predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić, ističu da su podstaknuti činjenicom da Vlada već intenzivno radi na planiranju budžeta za iduću godinu.

– Crnogorski ljekari su danas, nakon značajnih povećanja zarada u Srbiji i Rumuniji, zvanično naslabije plaćeni ljekari Evropi, a to nas nikako ne približava EU čijem članstvu stremimo. Obraćamo vam se sa molbom da sa vama održimo sastanak na kojem bi se razmatrala mogućnost povećanja zarada ljekarima zaposlenim u javnom zdravstvenom sistemu Crne Gore. Nesporna je činjenica da sve više crnogorskih ljekara odlazi iz javnog sektora. Na osnovu podataka Sindikata doktora medicine, u poslednje četiri godine crnogorsko javno zdravstvo napustilo je oko 10 odsto ljekara. Među njima su najviše zastupljeni mladi ljekari, sa tek svršenim studijama, kao i stručnjaci srednje generacije koji su trebali dati snažan doprinos podizanju kvaliteta zdravstvene zaštite. Oni će, nažalost, svoje profesionalne karijere graditi van granica Crne Gore, na čemu je država Crna Gora na velikom gubitku, a što osjećaju i sami pacijenti. Kako sada stvari stoji, situacija u najrazvijenijim državama članica Evropske unije ukazuju da će se ovaj odliv najperspektivnijih kadrova nastaviti. Nedavno je šef Savezne ljekarske komore Njemačke Frank Ulrih Montgomeri ocijenio da će u narednih pet do deset godina Njemačkoj biti potrebno 20 odsto više ljekara nego do sada, a što znači 75.000 novih radnih mjesta za ljekare, prvenstveno sa zapadnog Balkana. Dodatno, Eurostat je objavio da je u periodu između 2005. i 2016. godine udio ljekara starosti iznad 55 godina porastao sa 27 odsto na 37 procenata u EU. Dakle, ljekari u EU su i sve stariji, a to tržište rada se otvara sa značajnim pogodnostima za ljekare iz regiona. Za očekivati je da se trend migracije ljekara iz Crne Gore ka zemljama članicama EU samo povećava – ističu u sindikatu.

Sindikat doktora medicine Crne Gore smatra da je neophodno preduzeti mjere kako bi se adresirao i postojeći deficit kadra u javnom zdravstvu, ali i prevenirao dalji odliv kadra, a da u tom pogledu najveću odgovornost ima upravo Vlada Crne Gore.

– Najveći broj ljekara je napustio crnogorsko zdravstvo podstaknut lošom materijalnom situacijom, iz čega

slijedi da je osnovni preduslov za njihovo zadržavanje povećanje postojećih niskih zarada. Treba napomenuti da, pored odliva ljekara, niske zarade ljekara utiču i na rad i kvalitet zdravstvenih usluga u javnom sektoru jer dolazi i do snažne unutrašnje migracije najstručnijih ljekara, i to ka privatnom sektoru. Zakazalo se na mnogim instancama, od isključivanja ljekara iz Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, pa do eksperimentalnih pristupa sistemskom uređenju zdravstva koje trenutno nije fokusirano niti organizovano tako da ispunjava interese i potrebe većine pacijenata. Mi smo do sada imali komunikaciju i sa potpredsjednikom Vlade Zoranom Pažinom oko pitanja koja se dominantno odnose na unapređenje bezbjednosti rada ljekara i njihove adekvatne zaštite prilikom obavljanja ljekarske dužnosti. Ta komunikacija je bila konstruktivna, potpredsjednik Vlade je kasnije uključio i predstavnike resornog ministarstva, policije, tužilaštva i sudstva, a odredili smo i set indikatora po kojima ćemo pratiti periodično napredak u ovoj oblasti. Veoma smo zahvalni potpredsjedniku Pažinu na njegovim dosadašnjim naporima, sa mnogo entuzijazma gledamo na ovaj uspostavljeni dijalog i nadamo se da će taj multisektorski pristup dati rezultate, iako i u tom dijelu konačan ishod u mnogome zavisi od posvećenosti svih aktera i političke volje – objašnjavaju iz sindikata.

D.B.



Trećina novca ide privatnicima
Iz Sindikata doktora ističu da, s obzirom na to da je ovo pitanje finansijskog aspekta i da se radi o potrebi intervencije na nacrt budžeta.

– Trećina doktora prima platu od 550 eura, dok se osnovne plate za oko 1.000 doktora kreću od 630 do 700 eura. Vjerujemo da bi bilo jako korisno da se sretnemo sa vama kako bismo razgovarali o finansijskim modelima i vremenskim rokovima u kojima bi Vlada mogla omogućiti povećanje zarada crnogorskim ljekarima. Ulaganje države u crnogorsko zdravstvo najmanje je u Evropi, i iznosi 5,17 odsto BDP-a. Prije deset godina ulagali smo čak 20 odsto više u odnosu na BDP. Prethodnu deceniju troškovi liječenja značajno su prebačeni na građane, koji zbog loše organizacije javnog zdravstva usluge plaćaju privatnim zdravstvenim ustanovama u procentu od čak 35 odsto ukupnih ulaganja, što je dvostruko više od prosjeka EU – navode u Sindikatu doktora.



”Zakazalo se na mnogim instancama, od isključivanja ljekara iz Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, pa do eksperimentalnih pristupa sistemskom uređenju zdravstva koje trenutno nije organizovano na način da ispunjava potrebe većine pacijenata, navodi se u pismu premijeru

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"