Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada sakrila koliko ima para i gdje ih drži * Ako Amfilohije blagosilja, Milo pada za 24 sata * Kinezi napravili treću nelegalnu deponiju * Uvrede, ženetine i crni barjaci * Obračunaćemo se sa svima, pa makar nosili i mantije * Lestvica opet ide visoko * Akvarelom „upijaju” primorske utiske
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miodrag Lekić, LIDER Demosa:
Đukanović pokušava da pričom o obnovi autokefalne crkve skrene pažnju sa „Koverte”.

Vic Dana :)

Putnički brod prolazi pored malog, pustog ostrva usred okeana, a svi putnici s broda vide na ostrvu čovjeka dugačke brade kako skače, urla i maše iz sve snage.
– Ko je ono na ostrvu? - upita jedan od putnika kapetana.
– Ne znam - kaže kapetan - ali svake godine kad prolazimo, on totalno podivlja...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-15 JUGOSLOVENSKO-SOVJETSKE VOJNE SUPROTNOSTI 1947-1957.(3)
Arso Jovanović i Tito 1944. g Uvažavanja, ali i otpori i neslaganja Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Aleksandra Životića ”Jugoslovensko-sovjetske vojne suprotnosti (1947-1957)', koju su izdali beogradski 'Arhipelag' i Institut za noviju istoriju Srbije
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Organizacija, formacija i namjena 1. tenkovske armije su zamišljeni veoma ambiciozno. Novoformirana armija nije raspolagala dovoljnim brojem tenkova, motornih vozila i drugih potrebnih sredstava, niti je imala dovoljno obučenog kadra, potrebne remontne kapacitete i sistem snabdijevanja. Radilo se o izrazu jugoslovenske megalomanije u pogledu organizovanja oružane sile i odsustva realne procjene sopstvenih odbrambenih potreba i mogućnosti, dok se, s druge strane, radilo o pokušaju neadekvatnog kopiranja sovjetskih iskustava iz Drugog svjetskog rata.

Pošto se upoznao sa stanjem u jugoslovenskim oklopnim i motorizovanim jedinicama, glavni sovjetski vojni instruktor u Jugoslovenskoj armiji zadužen za organizaciju oklopnih i mehanizovanih snaga, pukovnik Ktitorenko je sačinio poseban referat u kome je analizirao postojeće stanje i ponudio novu, realniju šemu buduće organizacije. Referat je dostavljen ministru odbrane maršalu Josipu Brozu Titu i načelniku Generalštaba general-lajtnantu Arsu Jovanoviću. Pukovnik Ktitorenko je predlagao hitno rasformiranje armije i njenih divizija, zbog geografskih osobenosti potencijalnog ratišta koje nijesu dozvoljavale upotrebu krupnijih oklopnih jedinica, veoma malog broja ispravnih tenkova, nedostatka sredstava veze, odsustva iskustva u upotrebi oklopnih jedinica, manjka kvalitetnog komandnog kadra, slabih operativnih mogućnosti željeznice i manjka transportnih sredstava. Smatrao je da bi vjerovatnoća vođenja rata na jugu i zapadu zemlje, podrazumijevala parcijalnu upotrebu oklopnih snaga i njihovo pridavanje drugim armijama, što bi potpuno obezvrijedilo potrebu postojanja komandi armije, pa i divizija.

Radi prevazilaženja postojeće situacije i povećanja operativnih mogućnosti jugoslovenskih oklopnih i motorizovanih jedinica, pukovnik Ktitorenko je predlagao hitno ukidanje komande 1. tenkovske armije i njenih divizija i potčinjavanje samostalnih oklopnih i motorizovanih brigada Komandi oklopnih i motorizovanih jedinica, koja bi bila potčinjena direktno Ministarstvu odbrane. Predlagao je hitno organizovanje službi za snabdijevanje i tehničko održavanje, stvaranje posebnog centra za obuku kadrova i izgradnju sistema školovanja oficirskog kadra za potrebe oklopnih jedinica. Uprkos početnim otporima i neslaganjima, postupilo se po preporukama pukovnika Ktitorenka. Početkom 1946. rasformirana je 1. tenkovska armija, a njene komande, jedinice i ustanove potčinjene novoformiranoj Komandi tenkovskih i motorizovanih jedinica. Reorganizacija je izvedena prema zamisli pukovnika Ktitorenka, s tim što su i dalje zadržane komande tenkovskih divizija čije je ukidanje Ktitorenko predlagao.

Po završetku Drugog svjetskog rata jugoslovenske vlasti su u sklopu ambicioznih planova za obnovu i izgradnju zemlje, gajile posebne ambicije u pogledu razvoja vojne industrije. Takve želje i stremljenja su imale i realnu osnovu utemeljenu kako u trenutnim potrebama jugoslovenske oružane sile i njenog budućeg razvoja, tako i u postojećim kapacitetima i tradicijama namjenske proizvodnje, koje su u vrijeme Drugog svjetskog rata pretrpjele ogromna razaranja. Za obnovu postojećih kapaciteta i stvaranje novih bila je neophodna sovjetska pomoć. Da bi se obezbijedila sovjetska podrška, neophodno je bilo jugoslovenske planove razvoja nacionalne vojne industrije, uklopiti u opšte sovjetske planove razvoja i uskladiti sa sovjetskim mogućnostima. Prilikom posjete Moskvi 1946. Josip Broz je u razgovoru sa Staljinom isticao da Jugoslavija ima određene vojno-industrijske kapacitete i da može samostalno proizvoditi određena sredstva naoružanja i vojne opreme, ali da je potrebna oprema pošto su Njemci dio odnijeli, a dio uništili tokom rata. Staljin se saglasio s tim.


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"