-Piše: mr Slavica Šćekić
Uopšte mi nije jasan Zakon o amnestiji, niti suština masovne amnestije. Ako je sud osudio počinioce krivičnih djela na zakonom predviđene kazne, kako vlast može da izvrši masovnu amnestiju za četvrtinu kazne. Ako se vrši amnestiranje osuđenih lica, šta će nam onda sudovi i kaznena politika? Dovoljno je samo da vam bude brat, rođak, kum ili prijatelj visoko u politici, koji će saopštiti da su već izrečene kazne (koje su inače previše blage), u stvari preoštre i da se one smanje bez obzira na posledice. Amnestija je po svojoj prirodi uvijek i akt političke volje, čime se otvara put za urušavanje nezavisnosti sudstva i izvršenje pravde.
Zbog toga, amnestija nije predviđena u zemljama anglosaksonskog prava, ali ni za klasična krivična djela u Njemačkoj, Španiji, Holandiji, Norveškoj, Švedskoj. Materija obuhvaćena ovim zakonom nije izričito regulisana evropskim zakonodavstvom i međunarodnim konvencijama. Ako u demokratskim državama svijeta nije predviđena amnestija osuđenih lica, zašto bi Crna Gora bila izuzetak?
Različiti su motivi za proglašenje amnestije, to može biti zbog smanjenja broja zatvorenika u ZIKS-u. Takođe, amnestija može biti proglašena u slučaju potrebe za postizanjem određenog političkog cilja, što znači da taj cilj može biti kupovina milosti zatvorenika i podrška birača.
Amnestiranje ima veze i sa smanjenjem ionako blagih kazni osuđenim licima za ubistvo mog brata Slavoljuba.
Poslanici/predlagači Zakona o amnestiji kažu da je amnestija akt milosrđa. Koliko neko može da bude nečovjek pa da amnestiranje ubica nazove milosrđem? Po ovim poslanicima/predlagačima, ispada da su lica osuđena za teška krivična djela anđeli smrti, što je jako okrutno i nemilosrdno, s jedne strane u odnosu na žrtve, a s druge strane nanosi se ogromna nepravda porodicama žrtava.
Predlagači/poslanici, i dalje srljaju pa se pozivaju na Ustav CG, navodeći da je ustavni osnov ovog zakona sadržan u odredbi člana 16 tačka 5 Ustava CG, kojim je propisano da se zakonom, u skladu sa Ustavom, uređuju i druga pitanja od interesa za Crnu Goru. Mogu li poslanici/predlagači ovog zakona da objasne građanima, kako amnestiranje osuđenih lica za teška krivična djela i krivična djela iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije može imati veze sa interesima Crne Gore? Podstrekavanje na ponovno vršenje krivičnih djela nije, niti može biti interes Crne Gore. Iz svega gore pomenutog stiče se utisak da poslanici/predlagači pomenutog zakona, podržavaju zločine, mafiju i organizovani kriminal. Takva podrška može znatno uticati na porast broja žrtava i krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala.
Kada bi eventualno bio usvojen ovaj zakon, pa da iz zatvora istovremeno izađu sva lica osuđena za teška krivična djela, nastupila bi takva anarhija u državi, u kojoj niko ne bi bio bezbjedan, niti siguran za svoj život i živote članova porodice.
Iz pomenutih razloga poručila bih svim političkim partijama da ne podrže i usvoje ovaj zakon. Prije nego što pritisnu taster za glasanje, neka dobro razmisle o posledicama, koje bi ovaj zakon mogao da proizvede na sve građane Crne Gore, a posebno na porodice žrtava.
Apelujem na poslanike/predlagače ovog zakona, da ne smanjuju i onako blage kazne, osuđenim licima za ubistvo Slavoljuba Šćekića, visokog policijskog funkcionera, koji je stradao štiteći ustavni poredak Crne Gore i svih građana u njoj.
Apelujem na poslanike da spriječe donošenje ovakvog zakona, u suprotnom, svako ko bude glasao za njega biće etiketiran kao neko ko podržava zločine u Crnoj Gori.