Kompanija Hidroenergija Montenegro, čiji su osnivači i predstavnici u javnosti poznati kao članovi „ekipe iz Granda”, uložila je oko 21 milion eura u biznis sa malim hidroelektranama (mHE), a u isto vrijeme uživa brojne povlastice koje su im omogućili državni organi.
Kapital uložen u taj biznis naveden je u finansijskim izvještajima te kompanije koji su dostavljeni Poreskoj upravi Crne Gore. Kompanija Hidroenergija Montenegro uživa brojne povlastice od države u energetskom biznisu, uključujući i ekspresno izdavanje dozvola za gradnju. Njeni vlasnici su biznismeni Ranko Ubović (30 odsto) i Aleksandar Mijajlović (30 odsto), ali i firma Hemera kapital (40 odsto), iza koje stoji bivši predsjednik odbora direktora Prve banke Oleg Obradović, koji je pominjan u aferi „Telekom”. Po podacima iz registra privrednih subjekata, Obradović je i ovlašćeni zastupnik firme Hidroenergija Montenegro. Posao sa malim hidroelektranama izuzetno je isplativ iz razloga što je otkup proizvedene električne energije zagarantovan i plaća se po podsticajnoj cijeni, koja je znatno veća od tržišne.
Građani Crne Gore preko računa za struju plaćaju dodatno dva eura kao podsticaj za te energetske objekte, a tim unosnim biznisom bave se isključivo ljudi koji su bliski vrhu vlasti.
Po podacima Poreske uprave, kompanija Hidroenergija Montenegro je u 2016. godini imala dobit u poslovanju od 1,4 miliona eura, a njihove nekretnine, postrojenja i oprema procijenjeni su na 17.305.259 eura. U izvještaju je navedeno da imaju i 3.749.410 eura obrtnih sredstava. Po finansijskom izvještaju za 2016.godinu, neraspoređena dobit tog preduzeća bila je 1.832.774 eura. Godinu ranije, neraspoređena dobit bila je znatno manja i iznosila je 383.228 eura.
Ovaj vrlo siguran biznis obezbijedila je upravo Vlada Crne Gore, koja je usvojila uredbu na osnovu koje svaki proizvedeni kilovat-sat struje od malih hidroelektrana mora da otkupi Elektroprivreda, koji novac dat u tu svrhu naplaćuje od građana preko računa za struju.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma prethodno je preduzećima „Smol hidro pauer plant Mojanska” i „Smol hidro pauer plant Kutska” ekspresno izdalo građevinske dozvole za izgradnju malih hidroelektrana na rijekama Kutska i Mojanska u Andrijevici.
Kao osnivači tih preduzeća čija je djelatnost proizvodnja električne energije navedeni su „Hidroenergija”, „Grin solušens” Podgorica i „Popović elektro sistem” Podgorica. Osnivač dvije poslednje firme je Slobodan Popović.
Viši sud u Podgorici je početkom prošle godine pravosnažno osudio Ranka Ubovića za utaju poreza i doprinosa u postupku koji je protiv njega vođen po tužbi države. Ubović je presudom obavezan da plati oko 60.000 eura duga. Radi se o tužbi za neisplaćene poreze i doprinose dok je Ubović bio izvršni direktor firme „Il Gato” 2008. godine. Mediji su ranije Ubovića povezivali i sa optuženim narko-bosom Naserom Keljmendijem, kome se sudi na Kosovu. Nije poznato da li je Ubović do danas saslušan u okviru finansijske istrage protiv Keljmendija, niti da li su njih dvojica uopšte bili povezani. Ubovićev poslovni partner Oleg Obradović ranije je pominjan kao akter afere „Telekom”. On je i saslušavan u sklopu tog postupka, ali sumnjiva prodaja Telekoma Crne Gore Mađar Telekomu 2005.godine ovdje još nije dobila sudski epilog. S druge strane, američka Komisija za hartije od vrijednosti (SEK) u svojoj istrazi došla je do dokaza da su u tom poslu sa 7,3 miliona eura podmićena dva crnogorska zvaničnika i „sestra najvišeg vladinog zvaničnika koja se bavi advokaturom”.M.V.
Posao za srodnike, kumove i prijatelje bivšeg premijera
U poslu sa mini-hidroelektranama su i Vuk Rajković, kum bivšeg premijera Mila Đukanovića, i brat od ujaka i sin lidera DPS-a Milovan Maksimović i Blažo Đukanović. Tu su i Predrag Bajović, šura nekadašnjeg premijera Igora Lukšića, vlasnik firme „Normal kompani” Žarko Burić i fudbaler Stefan Savić.