Skupština Crne Gore, na čijem je čelu Ivan Brajović, podijelila je oko 30.000 eura na ime varijabili zaposlenima uoči Nove godine. Prema pouzdanim saznanjima „Dana, zaposleni su dobili po oko 200 eura.
Kako je „Danu” kazao izvor iz Skupštine, u organu zakonodavne vlasti zaposleno je najmanje 150 radnika i svi su dobili 13. platu.
Iz Skupštine u prethodna dva dana nijesmo dobili odgovore na pitanja od kojeg novca su zaposlenima podijeljeni ovi dodaci i po kojem osnovu, niti koliko zaposlenih je dobilo ovaj dodatak.
Praksa dijeljenja 13. plate i skupocjenih poklona česta je u crnogorskim institucijama. Iako je nagrađivanje radnika pozitivna i apsolutna poželjna praksa, u crnogorskom društvu se najčešće sumnjivo i tajno sprovodi, bez jasnih kriterijuma i procedura. Posebno sporan razlog je što najviše novca uoči Nove godine dijele institucije koje su u godini na izmaku uticale ili izazvale najdrastičnije udare po budžete građana.
Na konkretnom primjeru Skupštine, većina u crnogorskom parlamentu saglasila se sa svim predlozima Vlade, počevši od mjera štednje, ukidanja naknada majkama, dječjeg dodatka i slično. Skupština je aminovala i povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa 19 na 21 odsto, što je automatski od 1. januara izazvalo značajan rast cijena svih proizvoda. Poslanici aktuelne većine saglasili su se i sa povećanjem akciza na gorivo, alkohol, cigarete i gaziranu vodu koja se zaslađuje.
Međutim, u prethodnom periodu nije bilo konkretnih predloga vladajuće većine za povećanje najniže zarade, penzija, odnosno onoga što bi dovelo do rasta standarda crnogorskih građana.
Tako je i krajem 2016. godine Ministarstvo rada i socijalnog staranja podijelilo mimo plate zaposlenima po 500 eura, dok su lica angažovana u centrima za socijalni rad dobila po 200. I tadašnje dijeljenje novca uslijedilo je samo desetak dana pošto je Vlada poručila da se mora stezati kaiš, i kada su 25 odsto smanjili naknade majkama sa troje i više djece i odložili isplatu dječjeg dodatka djeci čiji su roditelji nezaposleni.
Državne institucije takve izdatke najčešće pravdaju „uštedama” koje ostvare tokom prethodne godine.
Skupština je 29. decembra 2016. godine glasovima vladajuće koalicije usvojila izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim su majkama sa troje i više djece naknade smanjene sa 336 eura na 264, a naknada od 192 eura na 144 eura. Glasovima iste većine, naknade su majkama ukinute sredinom 2017. godine. Tada su odložili i isplatu dječjih dodataka djeci čija su oba roditelja nezaposlena i tako je Vlada uštedjela 1,65 miliona eura.
Kao i ove, i u prošlu godinu građani su ušli sa dodatnom akcizom od devet centi po litru svih goriva, dok je PDV na kompjutere i ostalu računarsku opremu povećan sa 7 na 19 odsto, a zadržan je i krizni porez od dva odsto na zarade preko 480 eura.
Ekstra bonuse lani su dobili i zaposleni u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja. Oni su pored 13. plate u iznosu od 500 eura, dobili još dodatnih 200. Iz budžeta Crne Gore sredstva su poslednjih dana 2016. godine utrošena i za varijabile zaposlenih u ministarstvima finansija, ekonomije, zdravlja, ljudskih prava, saobraćaja. Novac je isplaćivan radnicima i u Poreskoj upravi i to do 1.000 eura
A.O.
Raspolažu sa 10 miliona
Skupštini je, prema budžetu, na raspolaganju tokom prošle godine bilo preko 10 miliona eura. Od tog iznosa, za zarade su dali gotovo osam miliona eura.
Na budžetskoj poziciji „ostala lična primanja” u programu „Unapređenje zakonodavne infrastrukture” u prošloj godini bio je previđen iznos od 10.000 eura za „ostale naknade”. U programu „Administracija” opredijeljen je iznos od 25.000 eura za „ostale naknade”.