Zemljotres jačine 5,1 stepeni Rihterove skale, koji je juče pogodio područje Crne Gore, izazvao je paniku i uznemirenje među građanima, posebno sjevernih opština. U strahu od jačine potresa, brojni žitelji Crne Gore izašli su na ulice iz objekata u kojima su se zatekli. Prema podacima koje je sinoć objavio portal RTCG, za desetak porodica sa sjevera traži se alternativni smještaj, a prema zvaničnim podacima dvije porodice iz Murina i Brezojevica kod Plava evakuisane su nakon što su njihove kuće oštećene u zemljotresu. Desetak članova ove dvije porodice smješteno je u hotel „Rosi” u Gusinju. Zvanično je saopšteno i da je u Beranama jedna porodica morala da napusti kuću zbog oštećenja izazvanih zemljotresom.
Epicentar zemljotresa bio je na planini Visitor, nadomak Plava, a stanovnici sjevera tvrde da ne pamte jači zemljotres.
Najviše štete zemljotres je izazvao u Plavu, a do juče su prijavljena veća oštećenja na preko 70 kuća. Od jačine potresa došlo je do pucanja zidova, fasada na kućama, domovima zdravlja... Oštećeni su i brojni krovovi, dimnjaci, a velika šteta pričinjena je i u marketima na sjeveru. Iz Direktorata za vanredne situacije saopštili su da za sada nema podataka o eventualnim ljudskim gubicima.
Iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju – Sektora za seizmologiju kazali su da je zemljotres jačine 5,1 stepen Rihterove skale registrovan u 11.46 sati, sedam kilometara sjeverozapadno od Plava. Jačina zemljotresa u žarištu iznosila je 5,1 stepen Rihterove skale, što odgovara epicentralnom intenzitetu od sedam stepeni Merkalijeve. Žarište zemljotresa locirano je na dubini od 14 kilometara.
– Na osnovu numeričkog modela promjene intenziteta sa rastojanjem u ovom regionu, magnitude zemljotresa i dubine hipocentra, zemljotres je mogao izazvati izvjesne materijalne štete u epicentralnom području – kazali su iz Zavoda.
Među građanima Plava i Gusinja zavladala je panika, koju je pojačalo desetak manjih potresa, od kojih najjači od 3,4 stepena Rihtera, a najslabiji 1,9 stepeni. Osim u Plavu i Gusinju, potresi su se osjetili i u Andrijevici, Beranama, Podgorici i drugim gradovima Crne Gore.
Šef Službe zaštite i spasavanja u Plavu Mirza Medunjanin rekao je da je održana sjednica Opštinskog tima za elementarne nepogode, pripadnici službe su na terenu i u stalnom kontaktu sa Domom zdravlja u Plavu, Hitnom službom, Direktoratom za vanredne situacije, policijom. On je naglasio da zasad nema težih situacija gdje bi se moralo intervenisati po hitnosti.
– Najbitnije je da nema povrijeđenih, a materijalnih oštećanja ima na prilično velikom broju objekata. Nemamo dojava da se mora intervenisati po bilo kom pitanju hitnosti. Materijalne štete su uglavnom pričinjennje na starijim objektima, pogotovo objektima od kamena. Dosta je polomljenih crepova na krovovima, popadalih dimnjaka, napuklih zidova spolja i iznutra, dok potpuno porušenih objekata, prema sadašnjim saznanjima, nema. Služba zaštite i spasavanja je na terenu i obilazi prostor i domaćinstva, a ekipa za sanaciju već radi na otklanjanju oštećenja. Opština je obezbijedila smještaj i hranu za eventualne potrebe, ali zasad nemamo prijavljenih slučajeva za tako nešto – kazao je Medunjanin.
Rukovodilac Hitne službe Sabahudin Pupović, koji je i član tima za elementarne nepogode, saopštio je da u zemljotresu niko nije povrijeđen, jedino su intervenisali zbog pacijenata koji su dobijali napade panike, s obzirom na to da se znatno tresao i objekat Doma zdravlja, gdje ima oštećenja na unutrašnjim zidovima.
– Pojedini pacijenti koji su se u trenutku zemljotresa zatekli u objektu Doma zdravlja u Plavu, gdje je smještena i Hitna služba, imali su napade panike, a intervenisali takoreći s malo vode i šećera, dakle, više psihički i sve je proteklo bez problema. Nekoliko prostorija je oštećeno, evidentirana su naprsnuća zidova s unutrašnje strane, ali je to beznačajno, kad nije imalo težih posledica – kazao je Pupović.
Osamdesettrogodišnji Vukman Tomović iz podnožja Visitora kaže da ga je zemljotres zatekao na krevetu, ali zbog starosti i bolesti nije bio u mogućnosti da bježi, „pa, nek biva šta bude”.
– Sjedio sam na krevetu kad je počelo da trese i ljulja. Pomislio sam da leti snijeg s krova, ali kad sam se sjetio da nema snijega na krovu, znao sam da je zemljotres. Supruga je bila u drugoj sobi i od siline potresa udarila je glavom u vrata, ali se nije povrijedila. Srećom, sve se dobro završilo, a s obzirom na to da se Brezojevice, gdje živim, nalaze ispod samog Visitora i puno je kuća i stanovnika, moglo je doći i do, ne daj bože, težih posledica, ali Bogu hvala nije – ispričao je Tomović.
Znatnu štetu zemljotres je pričinio i u drugim gradovima na sjeveru. Nastala su brojna oštećenja na stambenim i drugim objektima na području andrijevičke, beranske i petnjičke opštine. Naročite štete evidentirane su na stambenim objektima u beranskom selu Vinicka, gdje je četvoročlana porodica Radoša Ćeranića, zbog vidnih oštećenja, morala da napusti kuću u kojoj su živjeli. Ćeranić je kazao da je kuća nakon zemljotresa neupotrebljiva.
– Ležao sam na krevetu i odjednom osjetio kako se kuća trese iz temelja. Odmah nakon toga počeli su da padaju djelovi plafona. To je bila užasna slika. Istrčao sam napolje gazeći preko maltera koji se obrušio sa unutrašnjih zidova. Kuća u kojoj živim sa četvoročlanom porodicom potpuno je ispucala. Radi se o mnoštvu pukotina između kojih može ruka da se provuče. Poslije svega našli smo se pod vedrim nebom, jer je dalji boravak u kući, koju nam je za stanovanje ustupio rođak Periša Ćeranić, zbog ispucalih zidova i plafona, krajnje opasan – istakao je Radoš Ćeranić.
Oštećenja su evidentirana i na susjednim objektima od kojih je, kako se na licu mjesta moglo primijetiti, najugroženija kuća Milijanke Ćeranić.
– Tačno je da živim u staroj kući, ali ovakva oštećenja mogao je da izazove samo snažniji potres. Zidovi su potpuno ispucali, dok su drvene grede izašle iz ležišta – navela je Ćeranićeva.
Iz beranske Službe zaštite i spasavanja su saopštili da je prilikom zemljotresa došlo do oštećenja dimnjaka na nekoliko višespratnica. Oštećenja su vidna i na krovovima starijih zgrada.
– Imamo dojave da je i na seoskom i na gradskom području došlo do oštećenja starijih objekata. Radi se o napuklim zidovima i oštećenjima na krovovima. Naši radnici su uklanjali materijal koji je pao sa objekata. Takođe, brojni građani su prijavili da su u njihovim stanovima i kućama popadali televizori i druge stvari – kazao je načelnik beranske Službe zaštite i spasavanja Tiho Bogavac, dodajući da prema podacima kojima raspolažu prilikom zemljotresa nije bilo povrijeđenih lica.
Tokom zemljotresa na beransku glavnu ulicu su, uz paniku i vrisak, istrčali brojni stanari kao i gosti iz lokala.
– Bila sam u šoku. Mislila sam da se radi o nekoj jakoj eksploziji, jer se poslovni centar „Evropa”, u kom sam se nalazila, toliko zatresao da mi se učinilo da će se sravniti sa zemljom. Čuo se vrisak na sve strane. Narod je počeo da istrčava na ulicu. Na svu sreću, sve je prošlo bez nekih većih posledica – kazala je Marija Zečević.
Oštećenja su vidna i na starijim objektima u andrijevičkoj opštini.
– Imali smo brojne pozive, naročito sa seoskog područja gdje su mještani prijavljivali da im je zemljotres na stambenim i pomoćnim objektima pričinio značajne materijalne štete. Formiraćemo komisiju koja će ubrzo izaći na teren i evidentirati sva oštećenja – kazao je predsjednik opštine Andrijevica Srđan Mašović.
A.OSTOJIĆ
N.VUJAČIĆ
D.JOVOVIĆ
Mogući novi potresi
Marin Čaveliš iz Seizmološkog zavoda kazao je juče za „Dan” da su mogući novi zemljotresi u narednom periodu, odnosno ne znači da će biti ili da neće biti sličnih potresa.
– To je jedan u nizu zemljotresa koji se dešava na ovim prostorima, dio tektonskog procesa koji se stalno događa i koji se manifestuje kroz jače i slabije potrese – pojasnio je on.
Čaveliš dodaje da će poslije ovog zemljotresa biti još malih zemljotresa u narednih dva-tri mjeseca, pri čemu se, kako je rekao, novi manji potresi očekuju tokom noći.
– Ne možemo reći da li će biti ovakvih ili jačih – precizirao je Čaveliš.
Čaveliš ističe da su ih nakon zemljotresa kontaktirali građani iz svih dijelova Crne Gore.
– Građani su zvali gotovo iz cijele Crne Gore, i sa Primorja, iz Kotora, Herceg Novog... Zemljotres se osjetio u svim ovim gradovima. Izazvao je uznemirenje građana u cijeloj Crnoj Gori – naglasio je on, dodajući da je zemljotres ove snage mogao izazvati manja oštećenja.
– Mi možemo dati samo matematički model koji imamo. Ne znamo stanje na terenu. Kolika je šteta napravljena ustanoviće se kad ekipe iz opštinskog štaba izađu i utvrde oštećenja – zaključio je on.
Aktiviralo se klizište
Zemljotres je u mjestu Sućeska, na magistalnom putu Andrijevica–Plav, izazvao novo pokretanje zemljišta zbog čega je došlo do kratkotrajnog prekida saobraćaja.
– Zemljotres je dodatno aktivirao klizišta na regionalnom putu Andrijevica–Plav, u mjestu Sućeska. Tako su se na toj saobraćajnici našle nove količine odronjenog materijala.
Radi se o klizištu koje godinama predstavlja opasnost za učesnike u saobraćaju. Zato vozačima i njihovim saputnicima ostaje da, uz opravdanu bojaznost od novih obrušavanja zemljišta, prolaze kroz Sućesku, tim prije, jer se odron nalazi u dosta oštroj i nepreglednoj krivini – naveli su iz lokalne uprave, apelujući na Direkciju za saobraćaj da što prije pristupi detaljnoj sanaciji klizišta.
Jak potres osjetio se i u Bijelom Polju. Prema fotografijama koje su juče objavljene na društvenim mrežama, građani su umalo izbjegli da ih zatrpaju proizvodi koji su počeli da padaju sa polica u bjelopoljskim marketima.
Prema pisanju srbijanskih medija, zemljotres koji je juče pogodio Crnu Goru, osjetio se i u većem dijelu Srbije.
Utvrđuju štetu
Direktor Direktorata za vanredne situacije Mirsad Mulić obišao je juče područje Plava i drugih opština pogođenih zemljotresom. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) su kazali da su službenici Direktorata za vanredne situacije i Uprave policije aktivni na terenu u više opština na sjeveru, kako bi zajedno sa predstavnicima lokalnih samouprava prikupili informacije o eventualnoj šteti koju je prouzrokovao jučerašnji zemljotres.
– Zasad nema informacija o tome da je zemljotres prouzrokovao ljudske gubitke – kazali su iz MUP-a.
Mulić je, kako dodaju, angažovao operativu Direkcije za saobraćaj radi otklanjanja odrona sa puta na lokaciji Sućeska, između Andrijevice i Plava.
– Poručujemo građanima da nema razloga za paniku te da su svi raspoloživi resursi Direktorata za vanredne situacije i ostalih subjekata sistema zaštite i spasavanja na raspolaganju, a ukoliko se za to ukaže potreba, oni će biti angažovani u mjeri i kapacitetu koji zahtijeva stanje na terenu – poručuju iz MUP-a.
Marković: Vlada će pomoći ugrožene
Vlada će pomoći stanovnicima Plava, Gusinja, Andrijevice i Berana, koji su ugroženi zemljotresom, poručio je premijer Duško Marković. Iz Službe za odnose s javnošću Vlade je saopšteno da je Marković pozvao lokalne i državne službe, kao i sve druge institucije i ustanove, da pojačaju aktivnost i pomognu građanima koji su ugroženi jučerašnjim zemljotresom.
– Vlada i ja, kao predsjednik, bićemo uz građane Plava, Gusinja, Andrijevice i Berana, i pomoći u saniranju posledica zemljotresa koji je teže pogodio te opštine – poručio je Marković.