Izvještaj o poštovanju prava pacijenata smještenih u psihijatrijskim ustanovama ukazao je na alarmantne uslove za liječenje u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Dobroti, gdje se, kako tvrde porodice, pacijenti tuku između sebe, dok osoblje u odbrani otvorenom šakom udara štićenike, a higijeničarka metlom uređuje disciplinu. Izvještaj Akcije za ljudska prava (HRA) i NVO ANIMA pokazao je da se pacijenti pokrivaju vojničkim ćebadima, nemaju posteljinu i smješteni su u nehigijenskim sobama. Projekat rađen do juna ove godine, obuhvatio je Psihijatrijsku bolnicu u Kotoru, klinike u Podgorici i Nikšiću. U izvještaju se navodi da u ustanovama,koje su obuhvaćene projektom i dalje ne postoji mogućnost da pacijenti sami odlučuju o svom liječenju i da ima slučajeva prisilne hospitalizacije.
– Tokom godinu i po dana primjene projekta (2016–2017), primili smo ukupno tri žalbe o navodnom zlostavljanju pacijenata od strane bolničkog osoblja u Kotoru. Dvije žalbe su nam uputili pacijenti u neposrednom kontaktu i jedan član porodice pacijenta. Radilo se o navodima da je jedna pacijentkinja u stanju akutne razdraženosti nasrnula na medicinsku sestru, nakon čega je sestra, nakon što je savladan otpor pacijentkinje, pacijentkinju udarila otvorenom šakom u predjelu glave, kao i da jedna sestra na hroničnom odjeljenju posebno grubo postupala prema pacijentkinjama i da im prijetila. Član porodice pacijenta obavijestio nas je da je tokom dvije godine u bolnici (2014–2015) vidio „da se bolesnici tuku između sebe i da higijeničarke metlom uređuju disciplinu” – navodi se u izvještaju.
U istraživanju navode da su prigovore prijavili direktoru bolnice, koji na osnovu razgovora sa osobljem nije mogao da ih potvrdi.
– Primili smo pritužbu na povremeno vrlo grubo postupanje jedne sestre prema pacijentkinjama na ženskom hroničnom odjeljenju. U tom smislu, neophodno je kontinuirano podsjećati zaposlene, posebno medicinske sestre i tehničare, da je svaki vid psihičkog i fizičkog zlostavljanja pacijenata apsolutno zabranjen i da će biti sankcionisan u Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Kotoru. Materijalne uslove i higijenu u bolnici u Kotoru potrebno je posebno unaprijediti na hroničnim odjeljenjima, na kojima pacijenti spavaju bez posteljine, pokriveni samo vojničkim ćebadima. Oko 40 odsto pacijenata u bolnici u Kotoru socijalni su pacijenti, za čijim bolničkim liječenjem više nema potrebe. Jedino rješenje za te osobe jeste premještaj u socijalne zaštite, što se u praksi rijetko sprovodi. Drugu veliki grupu, koju čini takođe 40 odsto pacijenata Psihijatrije u Kotoru, čine sudski pacijenti, iako bolnica nema uslova za njihovo čuvanje, a troškovi za njihovo zbrinjavanje iscrpljuju ustanovu – ističu u izvještaju.
Istraživanje je pokazalo da su materijalni i prostorni uslovi zadovoljavajući jedino na odjeljenju za psihijatriju Opšte bolnice u Nikšiću, koje je odnedavno renovirano donacijom jednog privatnika.
– Psihijatrijska klinika KCCG bila je u izuzetno lošem stanju, koje je donekle sanirano, ali će se pozitivno terapeutsko okruženje tek postići izgradnjom novog objekta. Kotorska bolnica nema dovoljan broj medicinskih sestara i osoblja i da ne postoji interno ograničenje u pogledu prekovremenog rada. Ono što je zajedničko svim psihijatrijskim ustanovama jeste nedovoljno sprovođenje radno okupacione terapije. Ne postoje u državi uslovi za liječenje zavisnika od droga i alkohola, kao ni za liječenje psihijatrijskih pacijenata do 18 godina. U kotorskoj bolnici u 2016. godini liječeno je 1.013 osoba, od čega je prisilno hospitalizovano 38 pacijenata. Zabilježeno je smanjivanje prisilnih hospitalizacija – 2016. godine evuidentirano je dvostruko manje nego 2015, što je dobar pokazatelj – navodi se u izvještaju.
D.B.
Na liječenju 64 godine
U izvještaju HRA i ANIME navodi se da se u bolnici u Kotoru nalazi pacijentkinja koja je primljena prije 64 godine, dakle, prije nego što je zvanično otvorena ta ustanova.
– Oko 100 pacijenata jesu socijalni slučajevi i oni nemaju gdje da odu nakon liječenja, a zauzimaju 46 odsto kapaciteta – navodi se u izvještaju.
Isto stanje od 2008
Ovom izvještaju je prethodio izvještaj HRA, Centra za građansko obrazovanje, Centra za antidiskriminaciju Ekvista i Sigurne ženske kuće iz marta 2013. godine „Poštovanje ljudskih prava pacijenata smještenih u psihijatrijskim ustanovama”.
– U tom izvještaju su istaknuti nedostaci, posebno u pogledu nedovoljne radno-okupacione terapije, poštovanja prava na privatnost pacijenata, organizacije i kapaciteta Sudskog odjeljenja i boravka u bolnici tzv. socijalnih pacijenata, koji su tu jer država nema drugo rješenje za njihovo zbrinjavanje. Ovi problemi, koje je uočio Evropski komitet za sprečavanje mučenja (CPT) još 2008. godine, aktuelni su i danas, devet godina kasnije – navode u izvještaju.