Roman „Taškent, grad hlebni” Aleksandra Neverova, ljubitelji ruske književnosti mogu kupiti uz dnevne novine „Dan”, po cijeni 3.99 eura. Povijest „Taškent, grad hlebni” Aleksandra Neverova, kako ga naziva prevodilac Vladimir Jagličić, objavljen je (ponovo) nedavno u izdanju kuća „Štampar Makarije” i „Obodsko slovo” (Beograd / Cetinje).
Neverov je bio poznat kao dramski pisac, pisao je za teatar koji je sam osnovao, a njegova drama „Žene”, iz 1920, dobila je nagradu na konkursu u Moskvi. Njegova sabrana djela, objavljena od 1926. do 1930, imala su pet izdanja. Roman, ruski kritičari ga nazivaju „povijest”, „Taškent, grad hlebni” tridesetih godina 20. vijeka je bio sastavni dio sovjetske školske lektire (knjiga je imala 17 izdanja, samo do 1928. godine). Godine 1958. Neverovu su štampana izabrana djela, a 1968. je u Uzbekistanu snimljen film „Taškent, grad hlebni”, reditelja Šuhrata Abasova. Neverov je takođe autor romana „Andron Neputjovij” (1922), „Guske-labudovi” (1923), i „Povest o ženama” (1924).
Njegova proza izučava se, između ostalih, na univerzitetu u Džakarti, u tom dijelu svijeta slike gladi i seoba u potrazi za hljebom na krovovima vagona i danas su tužna svakodnevica.
Neverov opisuje sebičnost, okrutnost, tuču za koricu hljeba, uzimanje iste te korice iz dlana umirućeg kome više neće trebati, pujdanje djece od strane starijih – sve ono ružno što ispliva u trenucima velikih nesreća i lomova na kojima naoko uređeno društvo bezdano propada i povlači se u zvjerinjak iz kojeg, suštinski, nikad nije ni izlazilo. Zavladala je glad, potjerala mase neznano kud, ka obećanoj zemlji, ali se usput obnažilo sve ono u svakodnevnim prilikama zatajeno.
Autor je knjigu posvetio Fjodoru Vasiljeviču Glatkovu i zapisao: „Smatram svojim dugom da izrazim zahvalnost piscu Aleksandru Fjodoroviču Nasimoviču, jer su me razgovori s njim, o djeci u savremenoj literaturi, i pobudili d anapišem ovu povijest”.
O „Taškentu, gradu hlebnom”, Franc Kafka je u dnevnicima iz 1923. godine zapisao: „Zadivljujuća knjiga. Pročitao sam je za jedno veče”.
- I jeste zadivljujuća. Najbolje je pročitati za jedno veče. A pamtiti za čitav život – bilježi na kraju pogovora knjige, prevodilac Vladimir Jagličić.
Aleksandar Sergejevič Neverov (Skobeljev), rodio se 12. (24) februara 1886. u selu Novikovka, u Samarskoj guberniji. Budući pisac od 1906. radi kao seoski učitelj, od kada počinje i priče da objavljuje. Tokom revolucije bio je, neko vrijeme, sa eserima, od 1919. je boljševik. U Samari je zauzimao nekoliko važnih dužnosti i bio osnivač lokalnog teatra. U vrijeme gladi 1920-1921, zajedno sa masama gladnih, bježao je iz Povoložja u Taškent, a u proljeće 1922. prešao je u Moskvu, gdje se učlanio u književnu grupu „Kovačnica”. Umro je iznenadno, 24. decembra 1923. u Moskvi.
A.Ć.