Iz Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) obmanuli su javnost tvrdnjom da su oduzeli 1.096.000 eura od Svetozara Marovića, osuđenog šefa organizovane kriminalne grupe iz Budve i bivšeg potpredsjednika DPS-a.
Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić saopštio je to u Biltenu državnog tužilaštva Crne Gore, koji je izrađen uz finansijsku podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Podgorici.
Svetozar Marović nije platio milion eura u roku od godinu dana (najkasnije do sredine septembra ove godine), koji je bio predviđen sporazumom o priznanju krivice sa STD, što je za „Dan” potvrdio i njegov advokat Zdravko Begović.
– Dug nije plaćen, ali postoji hipoteka na nepokretnosti koje su služile kao obezbjeđenje iznosa preciziranog sporazumom. Štete nema jer je iznos obezbijeđen nekretninama – rekao je Begović.
Od bivšeg predsjednika DPS-a taj iznos nije naplaćen čak ni u nekretninama, što može da se vidi u podacima Uprave za nekretnine.
Marović je prošle godine nepokretnom imovinom garantovao da će da plati štetu koju je pričinio Opštini Budva, zbog čega je 7. novembra 2017. godine u njegovim listovima nepokretnosti upisana hipoteka I reda u iznosu od 1.096.481 eura u korist Opštine Budva, a radi obezbjeđenja potraživanja hipotekarnog povjerioca po osnovu zaključenog sporazuma o priznanju krivice (KI-S.BR.189/15), prema kojem je dužan da uplati na račun budžeta Crne Gore u roku od jedne godine od dana pravosnažnosti presude, sa zabilježbom zabrane otuđenja, opterećenja i davanja u zakup bez pisane saglasnosti sa dejstvom ekstezivnosti hipoteke kao založnog prava i pristanak na neposredno prinudno izvršenje bez odlaganja i založne izjave UZZ 333/2016 od 9.juna 2016. godine zaključene sa Svetozarom Marovićem i Draganom Marovićem.
Ta hipoteka je i dalje aktivna i još ništa nije preduzeto da se aktivira i da imovina Marovića pređe u ruke oštećenih.
Pravni zastupnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Veselin Radulović kazao je da je tužilaštvo osuđenom Maroviću sporazumom omogućilo brojne pogodnosti i nelogičnosti, tako da ostaje sumnja u cijeli postupak protiv njegove kriminalne grupe.
– Sporazumom je predviđeno da Svetozar Marović, na ime imovinske koristi koju je stekao izvršenjem krivičnih djela, Opštini Budva uplati iznos od milion i nešto eura u roku od godinu dana po pravosnažnosti presude. Taj rok je uveliko istekao, a Svetozar Marović po tom osnovu još nije platio cent. Vrlo je upitno da li će taj novac ikada biti uplaćen – kazao je Radulović.
On je istakao da predmet sporazuma nije bila nikakva vrsta obezbjeđenja u smislu hipoteka i oduzimanja nepokretne imovine Svetozara Marovića ili bilo koga drugog.
– Predmet sporazuma su bila novčana sredstva, tako da sa te strane ostaje jedna ozbiljna sumnja u čitav postupak. Prije svega, zašto je tužilaštvo dozvoljavalo Maroviću da na taj način odlaže tu obavezu, zašto mu je davalo taj rok od godinu dana i zašto je, u krajnjem, omogućilo da on danas bude nedostupan pravosudnim organima, u smislu izdržavanja kazne i, još važnije, u smislu nadoknade štete koji je pričinio vršenjem krivičnih djela – rekao je Radulović.
U Biltenu državnog tužilaštva Crne Gore piše i da je na osnovu priznanja krivice od firme Trejdjunik oduzeta imovinska korist od 19.810.047 eura.
– Podaci koje saopštavaju iz Specijalnog državnog tužilaštva ne govore uopšte kakvo je pravo stanje kad je u pitanju oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću. SDT se stalno hvali javnosti sa tih 19 miliona eura, a radi se o nekretninama firme Trejdjunik, odnosno o poslovnim i stambenim prostorima za koje je tužilaštvo procijenilo da vrijede toliko. Ipak, od predstavnika Opštine Budva čuli smo da se radi o objektima koji su u prilično lošem stanju i da se ni približno ne mogu finansijski valorizovati u iznosu o kojem tužilaštvo govori – kazao je Radulović.
Kako je naglasio, sa te strane treba biti precizan i reći da nije oduzeto ništa od novca.
– Jednom pravnom licu je omogućeno da nadoknadi štetu Opštini Budva nekretninama koje su upravo stečene izvršenjem krivičnih djela, što je samo po sebi nelogično, a mislim i nezakonito, jer je ta imovina svakako morala biti oduzeta od tog pravnog lica. Po zakonu, svi predmeti nastali izvršenjem krivičnog djela moraju se od izvršioca oduzeti. Dakle, o tome nema pregovora – istakao je Radulović.
Vl. O.
Prinudna naplata kad upišu da je Opština Budva oštećena
U hipoteci koja je upisana na nepokretnu imovinu Svetozara Marovića, a kojom je garantovao da će da isplati iznos od skoro 1,1 milion eura, piše da sredstva treba da uplati na račun budžeta Crne Gore, a ne na račun oštećene Opštine Budva.
„Danu” je iz Opštine Budva saopšteno da su uputili dopis tužilaštvu jer u hipoteci ne piše da je Marović dužan da iznos uplati na njihov račun i da je tužilaštvo to prihvatilo i konstatovalo grešku.
Takođe, saopšteno nam je i da je u toku postupak u kojem će hipoteka biti naznačena u korist Opštine Budva, što znači da će čim se to završi biti pokrenuta prinudna naplata imovinom Svetozara Marovića, ukoliko on u međuvremenu ne uplati novac.
Za osam dana da pribavi dokaze o porijeklu imovine
Branilac Miloša Marovića tražio je juče odlaganje ročišta za oduzimanje imovine njegovom klijentu jer je zahtjev za to dostavljen suprotno sudskom poslovniku. Proces je odložen za 12. decembar.
Marovićev advokat Vladimir Marinkov ukazao je da na papirima ne postoji pečat, da fali poslednja strana, da nije poznato kada je sud dobio ovaj zahtjev i da odbrana nije imala uslove da se pripremi.
Predsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić juče je tražio da se u roku od osam dana dostave specifikacije protiv Miloša Marovića, njegove supruge Tamare i njenog brata Ivana Popovića. Isti rok ima i odbrana da pripremi dokaze da je imovina stečena legalnim putem, a ne kriminalom, kako tvrdi tužilaštvo.VJ.D