Specijalno tužilaštvo nakon podizanja optužnice protiv jednog od vođa „kavačkog klana” uporedo je pokrenulo i finansijsku istragu protiv njega u okviru koje ispituje porijeklo njegove imovine. Do kraja ove istrage imovina Kašćelana će, kako ne bi bila otuđena, biti blokirana, odnosno privremeno oduzeta, potvrđeno je „Danu” iz više izvora.
Tužilaštvo ispituje porijeklo nepokretne imovine koju Slobodan Kašćelan ima u Kotoru, Cetinju, Budvi i Tivtu. U ovom momentu predmet istrage nisu nekretnine u Kotoru i na Njegušima, za koje postoje dokazi da se radi o nasleđu.
Tužilaštvo će provjeriti porijeklo imovine i osoba koje su u rodbinskim i prijateljskim vezama sa odbjeglim vođom „kavačkog klana” kako bi utvrdili da li su oni samo formalni vlasnici tih nepokretnosti.
Prema zvaničnim podacima, Kašćelan u Budvi posjeduje osam stambenih prostora, od ukupno 406 m2. Radi se o stanovima i poslovnim prostorima. Tužilaštvo je došlo do podatka da je Kašćelan ove nekretnine gradio, a ne kupovao pa se ispituje porijeklo novca koji je uložen u izgradnju pomenutih objekata. Ono što svakako neće biti predmet istrage su naslijeđene nekretnine na Njegušima od 5.169 m2. Kao nasleđe se vodi i kuća od oko 180 m2 u Dobroti, 12.380 m2 šuma i pašnjaka, 139 m2 (dio porodične kuće i dvorišta) i 161 m2 (porodična kuća i pomoćne zgrade). Prema zvaničnim podacima, u Tivtu se vodi kao vlasnik dva stambena prostora od ukupno 138 kvadrata, koje je kupio.
Protiv Kašćelana je nedavno podignuta optužnica u Crnoj Gori koja ga tereti da je na čelu grupe koja se tereti za zelenaštvo, nedozvoljeno držanje oružja, prodaju droge, davanje mita, teško djelo protiv opšte sigurnosti i pranje novca.
O njegovoj ulozi i kriminalnim aktivnostima ove organizovane kriminalne grupe govorio je prije nekoliko dana jedan od optuženih Ilija Dedović, koji je na račun Kašćelana iznio teške optužbe.
Prema optužnici specijalnog državnog tužioca Saše Čađenovića, Slobodan Kašćelan i Igor Božović su krajem maja 2010. godine organizovali kriminalnu grupu, a zatim vrbovali ostale članove kako bi se bavili zelenaštvom, švercom droge, pranjem novca. Oni su, navodno, bili zaduženi za planiranje i vršenje krivičnih djela, ali i za davanje uputstava i naredbe ostalim članovima kriminalne organizacije.
Osim Kašćelana i Božovića, na spisku optuženih su Aleksandar Đurišić, Vladimir Božović, Siniša Vlahović, Igor Đurišić, Davor Prelević i Miloš Radonjić, koji su u bjekstvu. Takođe su optuženi Stefan Brnović iz Podgorice, Đerđ Camaj, Aleksandra Bogdanović, Nikola Andrić, Igor Andrić, Tripo Moškov i Goran Ljubatović.
Nedavno je austrijska policija u centru Beča pokrenula potragu za šefom „kavačkog” kriminalnog klana Slobodanom Kašćelanom, ali je on uspio da umakne potjeri. Kašćelan je u bjekstvu, a, prema policijskim saznanjima, našao je skrovište u Beču, pa je austrijska policija sprovela raciju u jednom stanu u bloku 10, tzv. „Desetom Bezirku”. Pretres stana protekao je bez rezultata, jer je osumnjičeni nestao.M.V.R.
Duguje za porez
Zvanični podaci pokazuju da je na imovini u Budvi evidentirano nekoliko tereta Sekretarijata za privredu i finansije Opštine Budva zbog duga za porez. U pitanju su dva rješenja o poreskom potraživanju, na iznose od 5.990 i 5.545 eura. Teret je i na dijelu njegove nepokretne imovine u Kotoru. Evidentirano je nekoliko tereta zbog poreskog duga, jedan je upisan 2015. godine zbog duga od 795 eura. Ove godine je upisan i teret zbog poreskog duga prema Opštini Kotor u iznosu od 1.005 eura. I na stanovima u Tivtu ima nekoliko hipoteka. Radi se, takođe, o poreskim dugovima prema državi u iznosima od 9.475 i 3.191 euro, ali i Opštini Tivat od 1.297 eura.
Bez komentara
Branilac Slobodana Kašćelana, advokat Dragoljub Đukanović, nije želio da komentariše detalje iz istrage.
- Ne mogu da komentarišem te navode jer nijesam upoznat sa finansijskom istragom protiv mog klijenta - kazao je Đukanović.