Predrag Marković, sin premijera Duška Markovića, nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) transakcije od 80.000 i 110.000 eura, povodom kupoprodaje stanova u Podgorici, iako je to po zakonu bio obavezan. Predrag Marković tvrdi da je stan u podgoričkom naselju Blok pet, u ulici Velimira Terzića, od 53 kvadrata prodao za 80.000 eura, što iznosi oko 1.500 eura po metru kvadratnom. Marković navodi da je ta sredstva uplatio kompaniji „Čelebić”, od koje je u Siti kvartu kupio stan od 100 kvadrata, po cijeni od 110.000 eura. Po ugovoru, on je dužan da ostatak novca od 30.000 eura isplati u naredne tri godine.
Nerealno visoka cijena stana u podgoričkom Bloku pet navodi na sumnju da se radi o naduvanim cijenama i fiktivnom ugovoru, kako bi se opravdala sredstva uplaćena za drugi stan. To potkrepljuje činjenica da je zgrada završena 1986. godine, odnosno da je stan star 31 godinu.
Prema podacima agencija za nekretnine u Podgorici, kvadratni metar stana u Bloku pet košta od 800 do 1.000 eura. U agenciji Atos kažu da cijena kvadrata zavisi od karakteristika stana, starosti zgrade, sprata na kojem se stambena jedinica nalazi, fasade, te da li ima potrebe za renoviranjem.
– Ukoliko je stan u odličnom stanju, onda je cijena 1.000 eura po kvadratu – kažu u Atosu.
U agenciji Karađorđeva apartmani navode da je cijena kvadrata stambenog prostora u Bloku pet maksimalno 1.000 eura.
I u agenciji Komfor real potvrđuju da je cijena kvadrata od 800 do 1.000 eura, te da sve zavisi i od doba gradnje, položaja zgrade, lokacije...
Sumnje u porijeklo Markovićevog novca povećavaju se ako se zna da on nije prijavio ASK da je obavio ove transakcije, iako je to bio dužan shodno zakonu, jer su veće od 5.000 eura. Osim toga, kao bivši javni funkcioner, to jest član Odbora direktora Montenegroerlajnza, bio je dužan da dvije godine po prestanku funkcije objavljuje imovinski karton. Prema podacima sa sajta ASK, trebalo je da izvještaj o svom imovinskom stanju dostavi do marta ove godine. Poslednji izvještaj je podnio u martu prošle godine.
Prema članu 23 Zakona o sprečavanju korupcije, u slučaju prestanka javne funkcije, javni funkcioner je dužan da u roku od 30 dana od dana prestanka funkcije o tome obavijesti Agenciju i podnese izvještaj. Javni funkcioner kome je prestala funkcija dužan je da jednom godišnje u naredne dvije godine po prestanku funkcije podnese izvještaj Agenciji za sprečavanje korupcije, sa stanjem na dan podnošenja izvještaja. Na čelu Agencije nalazi se Sreten Radonjić, tast Predraga Markovića, otac njegove supruge Tijane. Radonjić nije pokrenuo prekršajni postupak, iako je na to bio obavezan.
Marković, osim ovoga, Agenciji nije prijavio da je uzeo 50.000 eura od Sosijete ženeral banke, u septembru 2013. godine, na rok od 15 godina, za kupovinu poslovnog prostora u Siti kvartu, površine 102 metra kvadratna, već je samo naveo da je osnov sticanja poslovnog prostora kredit. Iz toga proizilazi da je poslovni prostor u Siti kvartu od 102 kvadrata Marković platio 50.000 eura, jer navodi kredit kao jedini izvor sticanja, što je više nego nerealno niska cijena. Na sajtovima agencija za nekretnine slični poslovni prostori u Siti kvartu kreću se od 150.000 do 180.000 eura. Zbog svega toga, ne čudi što je Marković prijavio samo kredit, ali ne i njegov iznos, jer bi bilo jasno da se za 50.000 eura ne može kupiti navedena nekretnina. To bi značilo da je kvadrat poslovnog prostora u Siti kvartu platio 490 eura. Sve ovo navedeno je u Listu nepokretnosti koji „Dan” objavljuje, broj 4551 KO Podgorica jedan, evidentiranog na jučerašnji dan, i vidi se zabilježba hipoteke o ugovoru o hipoteci od 20. septembra 2013. godine, gdje je dug 50.000 eura, povjerilac je Sosijete ženeral banka, a rok otplate je 15 godina.
Marković je u dokumentima koje je dostavio uz reagovanje sakrio kome je prodao stan u Bloku pet. „Dan” je došao do te dokumentacije, ali nema interesa javnosti da se objavi identitet kupca.
Što se tiče kupovine stana u Siti kvartu, zanimljivo je da u Listu nepokretnosti nema tereta i opterećenja, iako je Marković za stan dužan još 30.000 eura. Ne samo što u Listu nepokretnosti nema tereta, nego se ni iz ugovora ne može vidjeti da postoji bilo kakvo obezbjeđenje u slučaju da premijerov sin ne plati dug. U članu dva, tačka jedan ugovora o kupovini stana, kompanija „Čelebić” daje saglasnost da se i pored svega stan odmah uknjiži na premijerovog sina.
M.V.-M.S.
Moguća i zabrana obavljanja funkcije
Prema članu 104 Zakona o sprečavanju korupcije, Sreten Radonjić je bio dužan da pokrene prekršajni postupak protiv Predraga Markovića zbog nedostavljanja izvještaja o imovini. U tom članu zakona navodi se da će novčanom kaznom od 1.000 do 2.000 eura biti kažnjeno za prekršaj lice kome je prestala javna funkcija, ako u periodu od dvije godine po prestanku javne funkcije, u roku od 30 dana od dana prestanka funkcije, o tome ne obavijesti Agenciju i ne podnese izvještaj, ili jednom godišnje u naredne dvije godine po prestanku funkcije ne podnese izvještaj sa stanjem na dan podnošenja.
Uz novčanu kaznu za prekršaje može se izreći i zaštitna mjera zabrana obavljanja djelatnosti u trajanju od šest mjeseci do godine.