Preblage kazne okrivljenim za silovanje, pa čak i prema onima koji ta strašna djela počine nad djecom dovode do toga da zločinci po izlasku iz zatvora ponove djelo za koje su prethodno bili osuđeni. Predstavnici nekoliko nevladinih organizacija osudili su odluku sudije Višeg suda Vladimira Novovića, koji je M.D. (66) osudio na 15 mjeseci zatvora, za pokušaj silovanja i nedozvoljeno držanje oružja.
Iz NVO Sigurne ženske kuće, Roditelji.me, ADP-Zid, Građanske alijanse, Hiperiona, LGBTIQ Socijalnog centara i LGBT Foruma Progres saopštili su da je neprihvatljivo da se za pokušaj silovanja maloljetnog lica izrekne ovako niska i neprimjerena kazna zatvora. Napomenuli su da je presuda preblaga dodatno imajući u vidu da je u kaznu koja mu je izrečena od 15 mjeseci uračunata i sankcija zbog nedozvoljenog držanja oružja.
– Istoga dana kada je izrečena ova kazna, izrečena je i tek punoljetnom licu kazna od 18 mjeseci zbog razbojništva počinjenog u Podgorici. Ovom odlukom Viši sud u Podgorici efektivno je obesmislio krivični zakonik Crne Gore, i obezvrijedio patnju i posledice koje je maloljetna osoba pretrpjela, i čiji će oporavak od ovog gnusnog čina trajati godinama. Tražimo od tužilaštva da uloži žalbu, od Vrhovnog suda da donese načelni pravni stav kojim se preciziraju uslovi za eventualne olakšavajuće okolnosti za ovo krivično djelo, a od Ministarstva pravde zahtijevamo da inicira strukovne rasprave koje će preispitati legislativu i sudsku praksu – stoji u saopštenju ovih NVO.
Ovakve presude, dodaju iz ovih NVO, dokazuju koliko je bilo važno da se prihvate izmjene Krivičnog zakona i povećaju kazne za obljubu djeteta, koje su predlagale nevladine organizacije, a Vlada i parlament odbili.
Osim ovog slučaja sudije su i ranije za bludne radnje, čak i nad djecom, izricali kazne jedva veće od godinu dana. Tako, u oktobru 2015. godine, Apelacioni sud potvrdio je presudu kojom je F.E. osuđen na godinu zatvora zbog krivičnog djela obljuba nad djetetom, počinjenog 19. decembra 2014. godine u Podgorici. On je trinaestogodišnju djevojčicu prethodnog dana upoznao na Cetinju i znao je koliko ima godina. Nakon toga su zajedno otišli u Podgoricu, gdje je u kamp-kućici, koju je iznajmio njegov drug, imao polni odnos s djevojčicom.
Nešto ranije Bjelopoljac A.K. osuđen je na pet godina zatvora zbog pokušaja silovanja trinaestogodišnje H.J, koja mu je rođaka.
Prošle godine u bjelopoljskom Višem sudu R.V. je osuđen na četiri i po godine zbog krivičnog djela obljuba nad djetetom. Njemu je na kraju suđenja promijenjena optužnica i umjesto prvobitnog krivičnog djela silovanje, na teret mu je stavljena obljuba nad djetetom. Pola godine blažu kaznu dobio je državljanin Srbije E.K, koji je takođe osuđen zbog krivičnog djela obljuba nad djetetom. Takođe, bilo je slučajeva i da se na nekoliko mjeseci osude okrivljeni za pokušaj silovanja čije su žrtve izbjegle teške posledice samo uz puku sreću. Naime, Beranac S.D. dobio je šest mjeseci jer je pokušao da prinudi na obljubu komšinicu, u čemu ga je spriječio rođak.
Izvršni direktor Centra za ženska prava Maja Raičević za „Dan” je kazala da slučajevi seksualnog nasilja nad djecom koji izađu u javnost ne odražavaju stvarno stanje kada je u pitanju rasprostranjenost ove pojave.
– Ne radi se dovoljno da se djeca zaštite od poznatih seksualnih predatora, ne postoji registar prestupnika, a kazne su preniske da bi imale odvraćajuću ulogu. Iskustvo pokazuje da seksualni predatori obično ponove djelo i zato je najbolji način da se djeca zaštite uvođenjem registra seksualnih prestupnika i oštrom kaznenom politikom. S druge strane, trauma koju prežive djeca – žrtve seksualnog nasilja i snažan osjećaj krivice koju djeca često osjećaju, zahtijeva brzu i stručnu terapeutsku podršku, što takođe nedostaje našem sistemu zaštite i podrške žrtvama. Treba olakšati i procedure prijavljivanja za građane, jer oni često primijete ovakve pojave, a ne znaju na koji način da reaguju. Sve institucije treba da poštuju protokole koji su usvojeni, da reaguju hitno i zaštite dijete od dalje viktimizacije – kazala je Raičevićeva. M.V.P.
Cijela država da reaguje
Izršni direktor NVO Juventas Ivana Vujović kazala je da je osim oštrijih kazni, neophodno da država, ali i mediji, ohrabre žrtve silovanja da prijavljuju zločine.
– Ne ulazeći u komentarisanje presude, jer sa njom nisam upoznata, smatram da Crna Gora predstavlja podstičuće okruženje za sve vrste seksualnih zločina bilo da je riječ o kaznenoj politici, bilo da je u pitanju odnos prema žrtvi. Nismo dali neophodan prostor da se žrtve jave nadležnim organima za podršku. Tako mnogi prestupnici i zločinci dugo ostaju neotkriveni i van domašaja pravde. Ni mediji ne reaguju odgovorno. Bave se šokiranjem javnosti, a ne i uzrocima seksualnog nasilja, neadekvatnim sistemom podrške žrtvama i tretmanu počinioca. Mediji u svojoj namjeri da privuku pažnju čitaoca čak i ne vode računa o anonimnosti žrtve. Ono što sve treba posebno da nas brine jeste da, s obzirom na stav zajednice o svemu što je vezano za seksualnost, pa i seksualno nasilje, čak i silovanje, mnoge žrtve ovih gnusnih oblika nasilja koji ostavljauju velike i dugoročne posledice, ne prijavljuju policiji počinioce, i ostaju bez psihološke podrške – kazala je Vujovićeva. Upravo to, dodala je, počiniocima ovih strašnih djela daje mogućnost da ostanu prerušeni u dobre komšije, prijatelje, članove porodice, partnere, muževe i nastave sa ponašanjem koje je pogubno za njihove žrtve, nerijetko šireći broj uglavnom žena i djece, koji su na taj način izloženi dugotrajnoj patnji.