-Četvrtu ratu kredita Crnogorske plovidbe za brodove „21 maj” i „Kotor” u iznosu od 2,8 miliona eura platila je Vlada, piše u revizorskom izvještaju tog preduzeća za 2016. godinu. Time je revizor potvrdio, ono što se spekulisalo u javnosti, a što Ministarstvo saobraćaja nije htjelo da potvrdi, da je Vlada ponovo pomogla državno preduzeće, koje godinama posluje sa višemilionskim minusom.
Vlada je ranije, u 2016. godini pomogla ovo državno preduzeće sa 2,090 miliona za treću ratu kredita, a u 2014. i 2015. godini sa 1,36 miliona eura, takođe za otplatu kredita. Izvršna vlast je garantovala za kredit kod kineske Eksim banke od oko 45 miliona.
U dijelu izvještaja koji se odnosi na događaje poslije datuma izvještavanja, odnosno poslije 31. decembra 2016. godine, piše da je Vlada na sjednici održanoj 20. januara ove godine donijela zaključak kojim se obezbjeđuju nedostajuća sredstva za otplatu četvrte rate kredita Eksim banci u iznosu od 2,8 miliona i istim dokumentom se Crnogorska plovidba zadužuje da obezbijedi sredstva za plaćanje pete rate kredita koja dospijeva u julu.
Vlada je sredstva za četvrtu ratu, najvjerovatnije obezbijedila iz tekuće rezerve, a na osnovu internog zaključka, jer sa sjednice u januaru, nema dokumenta koji se spominje u revizorskom izvještaju, a kojim je plaćeno 2,8 miliona CG plovidbi.
U izvještaju Deloita navodi se i da je Vlada na sjednici održanoj 27. aprila, donijela zaključak kojim se nalaže predstavnicima državnog kapitala u organima upravljanja Crnogorke plovidbe da predlože skupštini akcionara donošenje odluke o konverziji izvršenih uplata od 1,36 miliona iz 2014. i 2015. godine, kao i uplate 2,09 miliona kojim je Vlada pomogla plaćanje treće rate kredita prema Eksim banci. Na skupštini akcionara održanoj 30. juna, na dnevnom redu nije bila dokapitalizacija, odnosno konverzija ovih sredstava u akcijski kapital države. Revizor je takođe konstatovao da nije pokrenuta procedura povećanja kapitala.
Crnogorska plovidba je u stopostotnom državnom vlasništvu, a prošlu godinu je završila sa minusom od 2,9 miliona, čime je ukupan gubitak preduzeća na kraju 2016. godine iznosio 12,9 miliona eura.
– Društvo je u 2016. godini iskazalo neto gubitak od 2,9 miliona, dok je na kraju prošle godine ukupna pasiva društva veća od njegove ukupne imovine za 4,36 miliona. Osim toga odlivi gotovine iz poslovnih aktivnosti i ukupni odlivi gotovine za godinu koja se završava 31. decembra 2016. godine veći su od priliva za 452,65 hiljada, odnosno 97 hiljada. Ova pitanja, zajedno sa pitanjima dokapitalizacije, ukazuju na postojanje materijalno značajnih neizvjesnosti koje mogu da izazovu sumnju u sposobnost Crnogorske plovidbe da nastavi sa poslovanjem u skladu sa načelom stalnosti poslovanja – piše u izvještaju koji je potpisala Katarina Bulatović.
Crnogorska plovidba, kako je ocijenio revizor, u značajnoj mjeri zavisna je od pomoći Vlade, pri čemu rukovodstvo društva smatra da će kontinuitet poslovanja društva biti obezbijeđen ukoliko za generisanje neophodnih novčanih sredstava za servisiranje dobiju podršku Ministarstva saobraćaja i pomorstva, na čijem čelu je Osman Nurković.
Revizor je dao mišljenje sa rezervom.D.M.
Oprema nije provjeravana
Revizor je u dijelu pojašnjenja zašto je dao mišljenje sa rezervom naveo da rukovodstvo društva nije izvršilo testiranja, odnosno provjere da li su pojedine stavke postrojenja i opreme obezvrijeđene, odnosno da li je njihova nadoknadiva vrijednost manja od njihove vrijednosti iskazane u finansijskim iskazima društva, kako se to zahtijeva prema međunarodnim računovodstvenim standardima (MRS) 36 – obezvređenje sredstava i MRS 16 – nekretnine, postojenja i oprema.
– Na osnovu raspoloživih informacija nismo bili u mogućnosti da se uvjerimo u eventualne efekte neprimjenjivanja MRS 36 i MRS 16 na finansijske iskaze društva za 2016. godinu – piše u izvještaju.
Revizor je naveo i da troškovi materijala na brodu za 2016. iznose 789 hiljada, odnosno zalihe na brodu na kraju godine bile su 819,5 hiljada.
– Na osnovu raspoložive dokumentacije nijesmo mogli da se uvjerimo u adekvatnost sprovedenog knjiženja troškova materijala društva i iskazanog iznosa troškova i zaliha materijala za 2016. godinu, kao ni u efekte koje bi ovo pitanje moglo imati na priložene finansijske iskaze za prošlu godinu – piše u izvještaju.
Rok otplate do 2025. godine
Stanje duga po osnovu kredita uzetog od Eksim banke na kraju 2016. godine iznosilo je 33,7 miliona eura. Kredit je odobren 21. avgusta 2009. godine u ukupnom iznosu od 55,8 miliona dolara, sa učešćem od 8,4 miliona dolara, grejs periodom od 60 mjeseci i kamatnom stopom od tri odsto godišnje. Kao obezbjeđenje kredita Ministarstvo finansija je izdalo garanciju.
Do kraja 2012. godine, kako piše u izvještaju, realizovana su 47,4 miliona koja su plaćena kineskoj kompaniji Poli tehnolodžis. Kinezi su napravili brodove „Kotor” i „21 maj”, koji su preuzeti tokom 2012. godine.
Kredit ima rok otplate do 2025. godine.