Naknada za podsticaj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije (OIE) povećana je za skoro četiri puta i po kilovat-satu (kVh) će iznositi 0,47316 eurocenti. Naknadu plaćaju građani preko računa za struju na kojima se obračunava naknada za OIE. Do juče, naknada je iznosila 0,129 eurocenti po kVh, pa je za potrošnju od 400 kVh i računu od 40 eura, naknada iznosila 50 centi, dok će nakon povećanja, za istu potrošnju u 2017. godini građani plaćati skoro dva eura.
Pravilnik o iznosu naknade utvrdilo je Ministarstvo ekonomije, a juče je objavljen u Službenom listu.
– Najveći uticaj na promjenu fiksne naknade ima vjetroelektrana Krnovo, čiji je ulazak u pogon, kao i u elektroenergetski sistem, planiran u toku ove godine. Utvrđeno je da će pri potrošnji od 500 kVh iznos računa za struju, koji će se obračunavati u 2017. godini, biti na istom nivou, za istu količinu utrošene energije, kao u 2016. godini – piše u saopštenju Ministarstva ekonomije.
Cijena struje je od januara jeftinija za 4,74 odsto, dok će povećanje naknade uticati na povećanje računa za struju u iznosu od oko četiri procenta, u odnosu na januar. Naknada će se obračunavati od februara.
Proizvodnjom struje iz OIE bave se firme bliske DPS-u, pa je tako do sada kroz račune za struju plaćeno nekoliko miliona eura firmama Hidroenergija Montenegro, Sinerdži, Igma enerdži i Kronor. Vlasnici Hidroenergije su Oleg Obradović, Aleksandar Mijajlović i Ranko Ubović, udio u Sinerdžiju ima Vuk Rajković, kum bivšeg premijera Mila Đukanovića, vlasnik Igme je brat gradonačelnika Andrijevice Igor Mašović, dok Kronorom upravlja vlasnik Normal kompanija Žarko Burić. Oni su status povlašćenog proizvođača dobili nedavno.
Drastično povećanje naknade za podsticaj uslijedilo je dva mjeseca nakon što je koncesiju na izgradnju mini-hidroelektrane (mHE) dobila firma BB hidro, čiji je suvlasnik Blažo Đukanović, sin bivšeg premijera. Mlađi Đukanović je dobio koncesiju za izgradnju mHE Bistrica u opštini Kolašin.
Predsjednik Radničke partije Janko Vučinić je kazao da je povećanje naknada za skoro četiri puta još jedna pljačka naroda.
– Kada se vlast konstituiše mimo volje naroda i takva vlast postavi Vladu, narod trpi posledice u vidu svakojakih poreza i drugih nameta. Još jedna pljačka dolazi u vidu povećanja naknada za mHE i vjetroelektrane. To povećanje se dešava, ne slučajno, u godini kada mlađani Đukanović, sin bivšeg premijera i predsjednika DPS-a, namjerava da gradi mini-hidroelektranu. To je još jedan dokaz da svakim danom postajemo privatna država porodice Đukanović. Pitanje je dokle više i treba li još neko da živi u Crnoj Gori osim Đukanovića i njihovih podanika i poslušnika – izjavio je Vučinić.
Prema njegovim riječima, već odavno je prevršena svaka mjera i ovakva otvorena pljačka se više ne može trpjeti.
– Pljačka se mora spriječiti. To se bojkotom Skupštine ne može uraditi. Potrebni su protesti, izlazak na ulice cijele opozicije, novi izbori i uspostavljanje vlasti po volji naroda koja će zaustaviti pljačkanje države i njeno pretvaranje u državu porodice Đukanović – istakao je Vučinić.
Dugogodišnji funkcioner SNP-a Aleksandar Damjanović naveo je da četiri godine ukazuje na probleme u vezi sa OIE, ali da ga niko ne sluša.
– Što se više bude gradilo mHE i vjetroelektrana i drugih objekata za proizvodnju električne energije iz OIE to će naknada biti veća. Država treba da gradi svoje objekte, termoelektranu i hidroelektrane, a da se zaustavi gradnja mHE – poručio je Damjanović.
Naknada za OIE se plaća od maja 2014. godine. Tada je iznosila, na prosječnom računu za struju od 35 do 40 eura, dva do tri centa, da bi se 2015. povećala na 15 centi, pa potom u januaru 2016. na 25 centi, a potom u junu na 50 centi.
Prema poslednjim podacima, u 2016. godini vlasnici mHE su prihodovali oko četiri miliona eura, od čega su građani platili skoro 2,4 miliona. Ako se uzme u obzir uvećanje naknade od skoro četiri puta, u ovoj godini će biznismeni bliski DPS-u prihodovati oko 15 miliona, od čega će građani platiti skoro devet miliona.
Građani plaćaju podsticaj za struju iz OIE na osnovu uredbe Vlade.
D.M.
Pekarima manji računi
Ministarstvo ekonomije je u saopštenju dalo projekcije za mala i srednja preduzeća, konkretno pekare, za koje su kazali da će im računi za struju, ukoliko budu isto trošili kao u novembru, biti manji za jedan do četiri odsto.
– Projekcije su, takođe, pokazale da će vodovodi, kada je riječ o istoj potrošnji na nivou novembra, imati umanjenje od jedan do devet odsto – piše u saopštenju.