Ambasador Crne Gore u Srbiji Branislav Mićunović Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) nije prijavio da je u Nikšiću kupio oko 15.000 kvadrata zemlje. Radi se o nepokretnoj imovini (šumi, njivi i livadi) kupljenoj u mjestu Moštanica. U podacima Uprave za nekretnine može se vidjeti da je Mićunović upisan kao vlasnik te imovine, 7. decembra prošle godine, što znači da je kupljena prije tog datuma.
Prema članu 23 Zakona o sprečavanju korupcije, javni funkcioneri su dužni da u Izvještaju o imovini navedu tačne i pune podatke.
Takođe, dužni su i da u slučaju promjene podataka iz izvještaja, koji se odnose na uvećanje imovine preko 5.000 eura, to prijave ASK u roku od 30 dana od dana nastanka promjene.
Kazne za javne funkcionere, ukoliko prekrše pomenuti član zakona, kreću se od 500 do 2.000 eura. Ambasador je u telefonskom razgovoru Mreži za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije Lupa saopštio da nije prekršio zakon i da uredno obavještava ASK o svim promjenama imovine.
– Iz nikšićkog katastra nijesam dobio obavještenje da je ta imovina upisana na mene. Da sam to obavještenje dobio prijavio bih promjenu ASK. Nema razloga da bilo šta krijem. Godinama uredno prijavljujem svoju imovinu – tvrdi Mićunović.
Dodao je da se ne radi o skupoj imovini. U njegovom poslednjem imovinskom kartonu od 30. marta prošle godine može se vidjeti prijava vlasništva nad stanom od 187 kvadrata i zemljištem od 7.505 m2. Naveden je i podatak o poslovnom prostoru od 222 m2 koji se vodi na njegovu suprugu Radmilu Vojvodić, rektorku Univerziteta Crne Gore.
Piše da je zemljište stečeno nasledstvom. To, međutim, ne odgovara stanju u podacima Uprave za nekretnine, gdje piše da je osnov sticanja više od 22.000 m2 zemljišta u Nikšiću – kupovina.
Ni Radmila Vojvodić nije prijavila u svom imovinskom kartonu da je njen suprug prihodovao nepokretnosti u Nikšiću.
– Ja svake godine vrlo odgovorno odlazim i prijavljujem imovinu. To uradim građanski potpuno, kako treba. Tražila sam i da mi pomognu da sve prijavim kako ne bi došlo do razlike u imovini koju je prijavio suprug, sa onom koju ja prijavim – rekla je za Lupu Vojvodićeva.
Zemlja u Nikšiću nije jedina sporna stvar sa imovinom ambasadora. U podacima e-katastra Mićunović se vodi i kao vlasnik stana u Budvi od 49 kvadrata, koji se nalazi na četvrtom spratu zgrade beogradske kompanije „Adocc”. U pitanju je greška katastra, koja se iz nepoznatog razloga godinama ne ispravlja.
Taj stan je zapravo vlasništvo Marije Knežević, koja ima prijavljenu adresu u Beogradu. To je potvrdio i ambasador.
– Više nije u mom vlasništvu. Prodat je davno, još 1999. godine – rekao je Mićunović, koji je u prilog tome preko mejla poznanika dostavio i katastarski izvod. Njegova supruga Radmila je istakla da je zbog toga svojevremeno i Slobodan Leković, predsjednik nekadašnje Komisije za sprečavanje sukoba interesa, postavljao pitanja.
– Leković je prije nekoliko godina pitao o tom stanu, tokom provjera imovine. Zvali su i budvanski katastar, ali je tada sve objašnjeno – kazala je Vojvodićeva.
Ambasador Mićunović posjedovao je u Budvi još jedan stan od 85 kvadrata, koji je u novembru 2004. godine prodao državljaninu Rusije Evgeniju Škondinu za 87.000 eura.
Stanko Radulović
Vladimir Otašević
Po tri primanja iz budžeta
Rektorka Radmila Vojvodić i njen suprug, ambasador Branislav Mićunović imaju po tri primanja iz državnog budžeta, za koja se mjesečno izdvaja 6.925 eura, objavio je nedavno „Dan”. Radmila Vojvodić na Univerzitetu Crne Gore (UCG) i Rektoratu prima 1.966 eura, u Etičkom komitetu Kliničkog centra (KCCG) 162, a kao istaknuti kulturni stvaralac 715 eura. Uprkos zaradi na UCG, koja je četiri puta veća od prosječne zarade u državi, rektorki nije zamrznuta nacionalna penzija koju prima kao istaknuti kulturni stvaralac.
Tri primanja uz budžeta ima i njen suprug Branislav Mićunović, koji kao ambasador zarađuje 3.132 eura, na UCG još 235, a kao istaknuti kulturni stvaralac 715 eura.