Pomoćnici direktora Uprave policije Milovan Pavićević i Predrag Ašanin podnijeli su ostavke na te funkcije. Prema saznanjima „Dana”, to je tek početak značajnih promjena u Upravi policije, a tokom naredne sedmice biće smijenjen i Miloš Radulović, načelnik Centra bezbjednosti Bar. On će biti smijenjen najvjerovatnije kada se vrati sa godišnjeg odmora.
Prema saznanjima „Dana”, na njegovo mjesto biće postavljen Drago Spičanović, dosadašnji šef Odjeljenja za unutrašnju kontrolu Ministarstva unutrašnjih poslova i nekadašnji službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost.
Zbog loše bezbjednosne situacije, smjene se očekuju i u kotorskom Odjeljenju bezbjednosti i u centrima bezbjednosti Podgorica i Herceg Novi.
Milovan Pavićević podnio je zahtjev da bude razriješen, a konačnu odluku o tome donijeće direktor policije Slavko Stojanović i ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić. Oni su juče prihvatili Ašaninovu ostavku, a na njegovo mjesto postavljen je dosadašnji komandant Posebne jedinice policije Dragan Blagojević. Njega će u PJP-u zamijeniti Vesko Magovčević.
Kako saznajemo, pomoćnik direktora Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata Predrag Ašanin ostavku nije podnio zbog bezbjednosne situacije u državi, već iz ličnih razloga.
Ašanin je za „Dan” potvrdio da je podnio ostavku, ali nije želio da iznosi razloge za to.
– Da ne bi bilo spekulacija, ostavka je moj lični čin. Posao sam radio časno i pošteno. Nemam šta više da kažem o tome – kazao je Ašanin.
Njegov dojučerašnji kolega Pavićević javno je optuživan od strane porodice sada pokojnog Nemanje Bečanovića da štiti inspektore koji su tom mladiću nudili da radi sa drogom. Pavićević je odmah po objavljivanju tih navoda kategorično odbacio tvrdnje porodice Bečanović.
Iznenadne smjene i ostavke u Upravi policije dogodile su se dva dana poslije stravičnog bombaškog napada u Podgorici. U noći između srijede i četvrtka aktivirana je eksplozivna naprava ispod vozila „reno megan” beranskih registarskih oznaka, koje je bilo parkirano na Bulevaru revolucije u Podgorici. U tom automobilu su se nalazili Podgoričani Đorđe Sekulović (30) i Jelena Korać. Jutro nakon napada, Sekulović je u Kliničkom centru Crne Gore podlegao povredama koje je zadobio prilikom eksplozije. Koraćeva je zadobila teške tjelesne povrede i nalazi se na liječenju.
Upravo je taj događaj najvjerovatnije uzrokovao promjene u policiji, do kojih će sledeće nedelje doći i u podgoričkom Centru bezbjednosti.
Do smjena u Odjeljenju bezbjednosti Kotor doći će zbog učestalih obračuna tamošnjih kriminalnih klanova. Rat „škaljarskog” i „kavačkog” klana, koji je odnio više života, preselio se u Podgoricu i druge crnogorske gradove, ali i u Srbiju.M.V.P.–D.Ž.
Ostavku da podnese i Stojanović
Ostavke koje su danas podnesene u Upravi policije najobičnija su lakirovka i u suštini ne znače ništa. To je očigledno pokušaj marketinškog trika vrha vlasti u Crnoj Gori da opravdano nezadovoljstvo najšire javnosti zbog učestalih stravičnih obračuna kriminalnh klanova sa smrtnim posledicama, koji uz to ostaju i nerasvijetljeni, pokuša relaksirati navodnim osjećajem odgovornosti i ostavkama. Zbog ovakvih nagomilanih problema, i mnogo čega još, ostavku je davno morao da podnese direktor policije Slavko Stojanović, smatra Velizar Kaluđerović, dugogodišnji član skupštinskog odbora za bezbjednost.
Prema njegovim riječima, podnesene ostavke suštinski ne znače ništa zbog toga što je bezbjednosni sistem u Crnoj Gori, kao izuzetno složen i značajan sistem, žestoko urušen.
– Potenciraću ocjenu Vijeća za nacionalnu bezbjednost još od prije duže od godinu dana, koja je istina, zaštićena najvećim stepenom tajnosti i najvjerovatnije je samo zbog toga iskreno saopštena. A ta ocjena govori da je primjetan i kadrovski i tehnički deficit u službama bezbjednosti i da upravo zbog toga jača organizovani kriminal u Crnoj Gori. Iza tih ocjena su stali i tadašnji premijer Milo Đukanović i vicepremijer Duško Marković, kao prvi i drugi čovjek tog vijeća. Današnja ocjena premijera Duška Markovića da je bezbjedonosna situacija u Crnoj Gori odlična, koja je, uzgred, data uz osmijeh, možda najbolje potvrđuje koliki je stepen neodgovornosti u vrhu vlasti u pogledu odnosa prema bezbjednosnoj problematici. Upravo su najodgovorniji ljudi u vlasti direktno odgovorni, i subjektivno i objektivno, za urušavanje bezbjednosnog sistema i jačanja organizovanih kriminalnih grupa u Crnoj Gori. Oni su, nažalost, takvo stanje proizveli jer im u potpunosti odgovara – zaključio je Kaluđerović.
Predstavnik nevladine organizacije Građanska alijansa Boris Raonić smatra da direktor UP Slavko Stojanović treba da podnese ostavku zbog ukupnog stanja u policiji.
– On je birao saradnike i rukovodio organom koji ima izuzetno loše rezultate. Ostavku je trebalo da podnese odavno, a sada treba da bude smijenjen. Na taj način bi se otvorila mogućnost za mlade profesionalce kojih ima u policiji. Uz to, na taj način nova vlada ne bi nosila ovo ogromno breme na leđima – kazao je Raonić.
Marković: Bezbjednosna situacija je odlična
Opozicija: Premijerova izjava neprimjerena i neprihvatljiva
Premijer Duško Marković kazao je nakon sastanka sa predstavnicima NVO sektora da je zadovoljan bezbjednosnom situacijom u zemlji.
– Bezbjednosna situacija u zemlji je odlična – kratko je izjavio Marković, koji nije odgovarao na pitanja novinara.
Prema ocjeni opozicionih partija, izjava premijera Markovića da je bezbjednosna situacija u državi odlična neprimjerena je i neprihvatljiva
Iz SNP-a su upitali kako bi tek izgledalo da je bezbjednosna situacija loša ako je trenutno stanje, po premijerovim riječima, odlično.
– Ukoliko je stanje sjajno, zašto su onda čelnici Uprave policije danas podnijeli ostavke? Svakodnevna ubistva, nevine žrtve, nesigurnost i kontrolisani haos ključni su elementi sadašnjeg stanja u Crnoj Gori. Bez promjene trenutne vlasti, nema elementarne sigurnosti za sve građane naše države – navedeno je u saopštenju SNP- a koje je potpisala portparolka Slađana Kaluđerović.
Potpredsjednik GP URA Dritan Abazović ocijenio je da Markovićeva izjava dokazuje da on nema osjećaj za osjećaj ugroženosti koji je prisutan kod građana.
– To govori da premijer nema nikakvih dodirnih tačaka sa realnim životom i sa onim osjećajem građana koji se svakog dana osjećaju nebezbjedno – kazao je Abazović za Televiziju Crne Gore.
Mirko Stanić iz SDP-a kaže da je u prvi mah pomislio da je Markovićeva izjava prenesena pogrešno.
– Ne mogu da vjerujem da je premijer to izjavio. Ne znam u poređenju sa kim je odlična situacija?! Možda sa Irakom ili sa Sirijom? Svakako ni sa jednom normalnom zemljom – rekao je Stanić.
Iz albanske koalicije FORCA nijesu htjeli detaljnije da komentarišu Markovićevu izjavu, navodeći da je ona validna.
– Marković je kao premijer dao tu izjavu na osnovu operativnih i funkcionalnih saznanja i ja je ne bih komentarisao – kazao je Genci Nimanbegu za RTCG.
Iz DPS-a su Televiziji Crne Gore saopštili da je stav premijera Markovića i stav te stranke.
Aleksandar Dedović iz Alfa centra naveo je da u određenim naseljima u crnogorskim gradovima građani daju aktivan doprinos u smislu prevencije i obavještavanja institucija i jedinica koje su specijalizovane za te slučajeve.