Funkcioner Demokrata i dugogodišnji poslanik Velizar Kaluđerović ocijenio je da je Aco Đukanović, zahvaljujući Miomiru Mugoši, nekadašnjem gradonačelniku Podgorice, uspio da u aferi „Limenka” naplati preko 10 miliona državnog novca. On navodi da je Đukanović preko Mugoše omogućio da se na prostoru gdje se nalazi Limenka ucrta stambeno-poslovni prostor od 27.000 metara kvadratnih i da je brat doskorašnjeg crnogorskog premijera, zahvaljujući toj činjenici, stavio u svoj džep pomenuti iznos. Kaluđerović kaže da je Specijalno tužilaštvo odustalo od istrage u tom predmetu, „jer procjenjuju da je društvena zbilja u Crnoj Gori pod potpunom kontrolom porodice Đukanović, pa im se ne isplati da rade svoj posao i procesuiraju one koji su najodgovorniji”.
– Aco Đukanović je koristio veze u državnoj administraciji, u konkretnom slučaju u administraciji Glavnog grada. Tako je i obezbijedio da na toj lokaciji, gdje je Limenka, tadašnji gradonačelnik Miomir Mugoša ucrta stambeno-poslovni objekat površine 27.000 metara kvadratnih. Ovo je posebno značajno, jer da to nije ucrtano iznos izgubljene dobiti ne bi bio preko 10 miliona, koliko je Đukanović naplatio od države, nego znatno manji. Vještaci ekonomske i građevinske struke su upravo na osnovu toga što je to bilo ucrtano na pomenutoj lokaciji baratali sa tim prilikom vještačenja kolika je šteta nanijeta Acu Đukanoviću što se Limenka nije iselila na vrijeme. Oni su se u svojim nalazima vodili tom činjenicom da je izgrađen taj stambeno-poslovni objekat i da je sve to prodato, pa su procijenili da je Đukanović pretrpio milionsku štetu. Za mene nema nikakve dileme da je sve ovo urađeno spregnutim i usaglašenim aktivnostima najmoćnijih ljudi u izvršnoj vlasti, na čelu sa Milom Đukanovićem i uz koordinaciju sa Glavnim gradom i Miomirom Mugošom, a za račun privilegovanog pojedinca, rođenog brata tadašnjeg premijera Crne Gore – kazao je Kaluđerović za „Dan”.
On navodi da je Specijalno tužilaštvo ocijenilo da u ovom slučaju nema elemenata krivičnog djela na organizovan način i predmet je vraćen u Osnovno tužilaštvo. Međutim, dodaje on, i od kada je predmet vraćen osnovnom tužilaštvu, sve i dalje stoji na mrtvoj tački.
Bojim se da tužilaštvo u cjelini ima jednako neodgovoran odnos prema ovom pitanju. Da bi se prekinula ova praksa i spriječila dalja pljačka državne imovine tužilaštvo mora da poznaniju prava privede one koji krše zakon. Nažalost, čini mi se da se jasno manifestuje da kod tužilaštva nema ni profesionalne i ne znam kakave druge volje da se uhvate u koštac sa kriminalom. Bojim se da procjenjuju da je društvena zbilja u Crnoj Gori pod potpunom kontrolom porodice Đukanović i da im se ne isplati da rade svoj posao, pa se na pragmatičan način, nažalost neprofesionalno, odnose prema ovom i sličnim predmetima – smatra Kaluđerović.
Aco Đukanović je zemljište u podgoričkom naselju Momišići stekao kao najbolji ponuđač na licitaciji 22. aprila 2008. godine. Na osnovu potpisanog ugovora, službenici Uprave policije i MUP-a su bili dužni da se isele iz tog objekta do kraja 2010. godine. Dogovor je ispoštovala jedino Uprava policije, koja se preselila u novu zgradu, a ostali su šalteri Sektora za upravno-unutrašnje poslove MUP-a.
Opozicija je ranije upozoravala da Vlada, MUP i Uprava policije svjesno ulaze u višegodišnje kašnjenje da oslobode „Limenku” novom vlasniku i time bratu premijera, u stvari, prave argumentaciju da zatraži višemilionsku odštetu od države. Odlukom Vrhovnog suda to je i ostvareno, na osnovu čega je premijerov brat stekao višemilionsku korist.
D.Ž.
Naplatio izgubljenu dobit
Ukupna šteta po državni budžet nastala isplatom novca premijerovom bratu Acu Đukanoviću u slučaju „Limenka” iznosi 10.598.610 eura. Tako je po pravosnažnim i izvršnim presudama nadležnih sudova u slučaju „Limenka” u periodu od 2013. godine dosad Đukanoviću ukupno isplaćeno 13.988.610 eura. Od ukupno navedenog isplaćenog iznosa iz budžeta Crne Gore građaninu–tužiocu Acu Đukanoviću isplaćeno je po osnovu povraćaja uplaćenih sredstava 3.390.000 eura, po osnovu izgubljene dobiti 7.057.820 eura, po osnovu povećane vrijednosti zemljišta 667.268 eura, po osnovu kamata 2.861.218 eura, po osnovu sudskih troškova 10.875 eura i po osnovu provizija banci 1.426 eura. Iz navedenih podataka jasno je da direktna šteta koja je nastupila po državu i koja je isplaćena iz budžeta Crne Gore u periodu od 2013. do 2016. godine iznosi 10.598.610 eura.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.