Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Prva familija” teška 167 miliona dolara * U biračkom spisku nema fantoma * Novi ostao bez vlasti * Ristić pušten poslije par sati * Slavili i po nevremenu * Odlazak eks-JU zvijezde * „Prva familija” teška 167 miliona dolara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Janko Vučinić, predsjednik Radničke partije:
Marković je jače udario na sirotinju nego njegov prethodnik Đukanović i zato treba organizovati proteste da se odupremo bezobrazluku sa jednim zahtjevom – ostavkom vlade koja je krenula đonom na svoj narod.

Vic Dana :)

Ide plavuša u dućan kupit televizor. Prodavač joj kaže:
- Žao mi je gospođice, ali ne prodajemo plavušama.
Ona se naljuti da kakva je to diskriminacija i ode doma. Sjutradan si ofarba kosu u smeđe i odluči opet probati. Uđe u dućan i pita prodavača za televizor, na što će on opet:
- Ne prodajemo plavušama.
- Pa dobro, kako ste znali da sam plavuša?
- Zato što mi prodajemo mikrotalasne pećnice.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Zanimljivosti - datum: 2016-12-17 MOŽDA IMAJU MOĆ GOVORA Hoćemo li pričati sa majmunima
Dan - novi portal
Primati su nesumnjivo pametni. Majmuni mogu da nauče kako da koriste novac, a šimpanze imaju smisla za logičke zadatke. Ali, još uvijek niko osim čovjeka nije uspio da kaže „zdravo”. Naučnike je dugo intrigirao neuspjeh primata da razgovaraju poput ljudi. Razumijevanje toga moglo bi da ponudi odgovor na pitanje kako su naši preci razvili govor.
Nedavno su istraživači izjavili da majmuni posjeduju vokalni sistem koji bi im omogućio da pričaju kao ljudi koristeći na hiljade riječi, ali problem je u njihovom mozgu. Ljudski govor je rezultat spoja komplikovanih radnji poput strujanja vazduha i grčenja mišića. Da bi se proizveo određeni zvuk, mi vokalnom sistemu moramo da damo određeni oblik.
Vokalni sistem primata sadrže iste elemente kao i ljudski, ali je njihova geometrija drugačija. Još 1969. godine naučnici su utvrdili da je spektar zvukova koje majmuni mogu da naprave ograničen u poređenju sa ljudskim.
Profesor sa Univerziteta Braun Filip Liberman upoređivao je vokalni sistem šimpanzi sa vokalnim sistemom neandertalaca. Utvrdio je da je evolucijom došlo do anatomske promjene kod ljudi. Od ključnog značaja bilo je spuštanje čovjekovog jezika u grlo. Međutim, njegov nekadašnji student doktor Fič je sa svojim kolegama došao do drugačijeg zaključka. Oni su tri makaki majmuna podvrgli rendgenskim zracima i otkrili su da oni zapravo posjeduju mogućnost govora poput ljudi. A šta ih sprječava u tome? Kod naučnika postoji konsenzus da odgovor leži negdje u mozgu majmuna.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"