Njemačka kompanija „Novo Sol” ponudila je Opštini Pljevlja besplatno projektovanje i izgradnju toplane kojom bi se u najvećoj mjeri riješio problem zagađenosti ovog grada, a od čijeg rada bi ta lokalna samouprava imala prihod. Međutim, čelnici najsjevernije opštine ovu ponudu nijesu razmatrali, saopštio je za „Dan” predstavnik te firme, mašinski inženjer Milorad Vukotić. Kako je objasnio Vukotić, po njihovom predlogu od novca poreskih obveznika jedino bi se plaćala izgradnja sekundarne mreže u iznosu od oko pet miliona.
On je čelnike pljevaljske opštine upitao zašto o njihovoj ponudi nijesu obavijestili odbornike, pa da zajedno odluče o tome što je najpovoljnije za građane Pljevalja.
– Zašto ne organizovaste okrugli sto, pa da ukrstimo argumente? Zar vam nijesu dovoljna opomena specijalni tužilac i trošenje kreditnog novca u Budvi, Baru, Nikšiću, Podgorici? Zašto trošiti pare iz kapitalnog budžeta za projektovanje i izgradnju toplane kada imate ponudu da to uradite bez zaduživanja, a pare iz kapitalnog budžeta potrošite za popravku postojećih toplovoda i izgradnju novih toplovoda, u vrijednosti od 5.104.404 eura – kazao je on.
Vukotić ističe da je firma iz Njemačke ponudu dostavila predsjedniku Opštine Plevlja Mirku Đačiću, ali da se poslije korektne saradnje i direktnih razgovora, u početku, ne javljaju na telefonske pozive i ne odgovaraju na mejlove. Vukotić smatra da je optimalno rješenje za Opštinu Pljevlja izgradnja kogeneracije – toplane, snage pet megavati toplotne energije (Mwt), a u slučaju potrebe gradila bi se još jedna iste snage.
– Čista je utopija graditi toplanu od 20 MWt. To bi zagrijavalo grad duplo veći od Pljevalja. Povezivanje toplifikacije Pljevalja sa izgradnjom drugog bloka Termoelektrane je naracionalno, jer se u projektu drugog bloka navodi da b se ako daje toplotu za Pljevlja proizvodnja struje umanjuje za 15 megavata – objašnjava on.
Vukotić tvrdi da bi postrojenje toplane – kogeneracije bilo ekološki čisto, proizvodilo bi toplotnu i električnu energiju, a kao pogonsko gorivo bi koristilo biomasu (drvnu biomasu – grane, kora drveta i piljevina iz šumarstva i drvne industrije, sječka, poljoprivrednu biomasu – slamu, kukurozovinu, ostatke pri rezidbi voćaka, životinjski izmet, ostatke iz stočarstva).
– Biomase koja se sada nepropisno skladišti i dodatno zagađuje okolinu ima u velikim količinama u Pljevljima i okolini. Njenom pravilnom upotrebom možemo proizvesti toplotnu i električnu energiju u postrojenju kogeneracije koje je tehnički, ekološki i ekonomski prihvatljivo, a to znači da od otpada pravimo pare, toplotnu energiju prodajemo građanima i institucijama lokalne samouprave za grijanje. – istakao je Vukotić.
On smatra da Pljevlja za ovaj koncept imaju prednost u odnosu na druge gradove, jer već imaju dosta izgrađene toplovodne mreže za daljinsko grijanje. Ukazuje da bi višak toplotne energije van grejne sezone koristili za zagrijavanje staklenika i plastenika za proizvodnju povrća, sušenje i parenje drvene građe, za sušenje voća i ljekovitog bilja.
– Ovaj koncept bi se realizovao kroz privatno javno partnerstvo, tako što bi opština učestvovala sa dodjeljivanjem placa za izgradnju. Lokacija koju ste predložili za izgradnju toplane u potpunosti odgovara, a investitora bi oslobodili plaćanja komunalija i pomogli kod dobijanja svih dozvola za što hitniji početak izgradnje. Opština bi dobila 30 odsto od neto zarade svake godine. Kako bi se povećavao broj korisnika tople vode za grijanje, mi bi pod istim uslovima povećavali kapacitet toplane, a to znači sopstvenim sredstvima. Predlažemo da ubuduće cijena grijanja bude na sadašnjem nivou – predlaže Vukotić.
A.T.
Đačić: Nijesmo dobili zvaničnu ponudu
Opština Pljevlja dosad nije dobila ponudu kompanije „Novo Sol” za toplifikaciju grada, kao što navodite, a onog trenutka kada dobijemo ozbiljnu ponudu, ozbiljno ćemo je i razmotriti, poručio je predsjednik lokalne samouprave Mirko Đačić. On je ustvrdio da se dosadašnja saradnja Opštine Pljevlja i kompanije „Novo Sol” zasnivala na korektnoj korespodenciji u vidu razmjene informacija, a da zvaničan dokument u formi ponude nikad nijesu dobili.
– Opština Pljevlja je dosad svakom projektu i njegovoj realizaciji pristupala na krajnje odgovaran i profesionalan način, poštujući zakonske regulative i odluke Skupštine opštine i svoj budući rad će nastaviti na isti način, isključivo u interesu i za dobrobit svih građana Pljevalja – poručio je Đačić.