Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Ne potpisujemo sporazum prije Radojkine ostavke * Novac uzeo da podmiti vještake, a ne Katnića * Prodavali i opasnu opremu za bebe * Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Oteo avion da bi predao pismo bivšoj ženi * „Božji prorok” u američkom Kongresu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-03-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vuk Maraš, direktor Monitoring programa MANS-a:
I 2012. godine projekat „Hiljadu plus stanova” pokrenut je uoči parlamentarnih izbora, a veliki broj siromašnih građana ostao je bez neriješenog stambenog pitanja nakon što su prethodno morali da glasaju za DPS.

Vic Dana :)

Čovjek gleda svjetsko prvenstvo u fudbalu. Dolazi dijete i kaže:
- Tata, tata, mamu su zgazila kola!
Čovjek ne pomjera pogled s televizora i kaže:
- Počni ti da plačeš, sad ću ja da dođem.

Prije mnogo godina, jedan mladić je pitao djevojku da se uda za njega.
Rekla je NE!
Tako je on dugo živio srećno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-03-29 PREKO SEDAM ODSTO STANOVNIŠTVA NEMA STRUČNU SPREMU ZA ZAPOSLENJE
Na evidenciji ZZZ 1.648 lica bez škole Bez škole 31.500 građana Licima bez obrazovanja je prevashodno uskraćeno ili suženo pravo na rad, a samim tim i kvalitet života je doveden u pitanje, kaže Lidija Pejović Radoje Lakušić ističe da su neobrazovana lica diskriminisana posebno od poslodavaca, i u velikom broju su im ugrožena ekonomska, socijalna i kulturna prava
Dan - novi portal
U Cr­noj Go­ri ži­vi 31.500 gra­đa­na ko­ji ne­ma­ju ni­ka­kvo obra­zo­va­nje ili ima­ju ne­ko­li­ko raz­re­da osnov­ne ško­le, a bez ika­kve struč­ne spre­me naj­vi­še je že­na, i to 24.400, po­da­ci su Mon­sta­ta. Sa­go­vor­ni­ci „Da­na” ocje­nju­ju da rad­no spo­sob­ne oso­be iz ove ka­te­go­ri­je ne mo­gu oče­ki­va­ti da do­bi­ju bi­lo ka­kav po­sao ko­ji ni­je ve­zan za oba­vlja­nje te­ških fi­zič­kih po­slo­va.
Po­da­ci Mon­sta­ta po­ka­zu­ju da ni­je­su sa­mo sta­re oso­be bez ika­kvog obra­zo­va­nja, ka­ko se to obič­no oče­ku­je. Ukup­no 1.300 li­ca uz­ra­sta od 15 do 24 go­di­ne ne­ma ni­ka­kvu struč­nu spre­mu, a isti slu­čaj je i sa 2.300 gra­đa­na sta­rih iz­me­đu 25 i 34 go­di­ne, kao i 2.400 oso­ba sta­ro­sti od 35 do 44 go­di­ne. Oko 10.900 gra­đa­na bez kva­li­fi­ka­ci­ja ima iz­me­đu 55 i 74 go­di­ne, a 12.500 je sta­ri­je od 75 go­di­na.
Na evi­den­ci­ji Za­vo­da za za­po­šlja­va­nje (ZZZ) tre­nut­no se na­la­zi 42.035 ne­za­po­sle­nih li­ca. U toj in­sti­tu­ci­ji ka­za­li su „Da­nu” da na evi­den­ci­ji ima­ju 1.648 li­ca, od ko­jih je 881 že­na, bez ško­le ili sa za­vr­še­nih do se­dam raz­re­da. Sa za­vr­še­nom osnov­nom ško­lom na po­sao če­ka 6.584 oso­ba, od če­ga 3.165 že­na.
– Sa dru­gim ni­vo­om kva­li­fi­ka­ci­ja ni­že struč­no obra­zo­va­nje – za­vr­še­na osnov­na ško­la i je­dan ili dva raz­re­da sred­nje ško­le ili za­ni­ma­nje sa ni­žim struč­nim obra­zo­va­njem je 1.400 li­ca, sa tre­ćim ni­vo­om kva­li­fi­ka­ci­ja ( tri go­di­ne sred­nje ško­le) je 8.702 ne­za­po­sle­na li­ca (3.514 že­na), a sa če­ti­ri raz­re­da sred­nje ško­le 12.993 li­ca (7.204 že­ne). Kva­li­fi­ka­ci­ju maj­stor i pe­ti ste­pen struč­ne spre­me ima 245 li­ca, od če­ga su 22 že­ne – ka­žu u ZZZ.
Sa sed­mim je­dan ni­vo­om kva­li­fi­ka­ci­ja za­po­sle­nje če­ka 5.653 li­ca, a sa sed­mim dva 263 oso­be.
– U ovoj go­di­ni po­slo­dav­ci su pri­ja­vi­li tra­žnju za 5.147 li­ca, od če­ga je za 409 li­ca bez ško­le ili sa za­vr­še­nih do sed­mog rad­zre­da osnov­ne ško­le i 704 ogla­sa za li­ca sa za­vr­še­nom osnov­nom ško­lom – na­vo­de u ZZZ.
Član se­kre­ta­ri­ja­ta Uni­je slo­bod­nih sin­di­ka­ta (USS) Li­di­ja Pe­jo­vić sma­tra po­ra­znom či­nje­ni­cu da u dr­ža­vi ima­mo 31.500 gra­đa­na bez ili sa ne­za­vr­še­nom ško­lom. Ona is­ti­če da je po­seb­no pro­ble­ma­tič­no što naj­ve­ći udio či­ne že­ne.
– Je­dan od uzro­ka ne­za­po­sle­no­sti u Cr­noj Go­ri je­ste hi­per­pro­duk­ci­ja vi­so­ko­ško­la­ca sa jed­ne stra­ne, a sa dru­ge stra­ne ima­mo 31.500 gra­đa­na ko­ji ima­ju ne­pot­pu­no osnov­no obra­zo­va­nje, što ih pred­o­dre­đu­je da bu­du naj­ra­nji­vi­ja ka­te­go­ri­ja ka­da je u pi­ta­nju tr­ži­šte ra­da. Ta­ko­đe ima­mo po­dat­ke da Cr­na Go­ra an­ga­žu­je ve­li­ki broj stra­na­ca, po­seb­no na se­zon­skim po­slo­vi­ma, kao i na po­slo­vi­ma ko­ji ne zah­ti­je­va­ju po­seb­nu struč­nost i obra­zo­va­nje, što go­vo­ri o lo­šoj or­ga­ni­za­ci­ji po­li­ti­ke za­po­šlja­va­nja. Li­ci­ma bez obra­zo­va­nja je pre­vas­hod­no us­kra­će­no ili su­že­no pra­vo na rad, a sa­mim tim i kva­li­tet ži­vo­ta je do­ve­den u pi­ta­nje – ka­že Pe­jo­vi­će­va.
Ona sma­tra da dr­ža­va mo­ra vi­še da ra­di po pi­ta­nju una­pre­đe­nja si­ste­ma obra­zo­va­nja, iako kroz raz­ne stra­te­gi­je pod­sti­če obra­zo­va­nje po­seb­no kod li­ca ko­ja su u ri­zi­ku od si­ro­ma­štva, sa dru­ge stra­ne pre­ko 12.000 vi­so­ko­ško­la­ca je da­nas bez po­sla, što vr­lo de­sti­mu­la­tiv­no dje­lu­je na mla­de na­ra­šta­je.
– Či­nje­ni­ca je da eko­nom­ski raz­voj i pro­spe­ri­tet jed­nog dru­štva sva­ka­ko pod­ra­zu­mi­je­va da ima edu­ko­va­ne gra­đa­ne ko­ji će do­pri­no­si­ti ukup­nom raz­vo­ju. Li­ca bez obra­zo­va­nja go­to­vo da su sva is­klju­če­na sa tr­ži­šta ra­da, od­no­sno ne­ma­ju za­po­sle­nje, za­vi­sni su od dr­ža­ve, so­ci­ja­le i pod­lo­žni su ma­ni­pu­la­ci­ja­ma – za­klju­ču­je Pe­jo­vi­će­va.
Pred­sjed­nik Udru­že­nja za za­šti­tu rad­ni­ka „Sta­tus” Ra­do­je La­ku­šić sma­tra da je za­bri­nja­va­ju­ća či­nje­ni­ca da je ve­li­ki broj gra­đa­na bez osnov­nog obra­zo­va­nja za sve či­ni­o­ce dru­štva i ne­pri­hva­tlji­vo za jed­nu ze­mlju ko­ja va­ži za tra­di­ci­o­nal­no naj­sta­ri­ju dr­ža­vu u Evro­pi po opi­sme­nja­va­nju.
– To je po­seb­no za­bri­nja­va­ju­ća či­nje­ni­ca sad ka­da smo du­bo­ko za­ga­zi­li u 21. vi­jek, jer kao ze­mlja u sr­cu Evro­pe ima­mo 7,5 od­sto od ukup­nog bro­ja gra­đa­na ko­ji ne­ma­ju ni­ka­kvu kva­li­fi­ka­ci­ju. Gra­đa­ni bez osnov­nog obra­zo­va­nja u mno­go če­mu tr­pe šte­tu, a po­seb­no pri­li­kom za­po­šlja­va­nja. Ve­o­ma te­ško do­la­ze do za­po­sle­nja, a po­seb­no do stal­nog pa svi oni ko­ji ih rad­no an­ga­žu­ju go­to­vo is­klju­či­vo to či­ne „na cr­no” ili na od­re­đe­no vri­je­me, ta­ko da ova dru­štve­na gru­pa go­to­vo ni­je u mo­guć­no­sti da pla­ni­ra svo­ju bu­duć­nost, a po­seb­no su ugro­že­ni sa sta­no­vi­šta si­gur­no­sti eg­zi­sten­ci­je, ve­li­kog ri­zi­ka i bez­na­đa za mo­gu­ći do­sto­jan­stve­ni rad – ka­že La­ku­šić.
On is­ti­če da su neo­bra­zo­va­na li­ca dis­kri­mi­ni­sa­na po­seb­no od stra­ne po­slo­da­va­ca, i u ve­li­kom bro­ju su im ugro­že­na eko­nom­ska, so­ci­jal­na i kul­tur­na pra­va.M.S.


Lo­ši seg­men­ti tra­di­ci­je

Ko­men­ta­ri­šu­ći či­nje­ni­cu da je naj­vi­še že­na bez ško­le, di­rek­tor­ka NVO Cen­tar za žen­ska pra­va Ma­ja Ra­i­če­vić ka­že da obra­zo­va­nje žen­ske dje­ce ne­ma ta­ko du­gu tra­di­ci­ju u Cr­noj Go­ri.
– Ne smi­je­mo za­bo­ra­vi­ti da su pr­ve ško­le ko­je su mo­gle po­ha­đa­ti dje­voj­či­ce osno­va­ne tek u dru­goj po­lo­vi­ni 19. vi­je­ka, a da je tek od 1914. go­di­ne za­ko­nom iz­jed­na­če­na oba­ve­za ško­lo­va­nja mu­ške i žen­ske dje­ce. Do pe­ri­o­da na­kon Dru­gog svjet­skog ra­ta mno­ge dje­voj­či­ce se ni­je­su ško­lo­va­le, a ta prak­sa se du­go za­dr­ža­la u ru­ral­nim obla­sti­ma, u jed­nom di­je­lu po­pu­la­ci­je i do da­nas. Sre­ćom, si­tu­a­ci­ja se mi­je­nja, pa da­nas vi­še že­na ne­go mu­ška­ra­ca za­vr­ša­va vi­so­ko­škol­sko obra­zo­va­nje – ka­že Ra­i­če­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"