Uloga ,,Unireksa” u razvoju književne svijesti u današnjoj kulturi nije samo u objavljivanju novih naslova, već u odabiru pravih sadržaja kvalitetnog karaktera čime se izražava, prije svega, poštovanje prema čitaocima, rekao je Janko Brajković, direktor ovog izdavačkog preduzeća.
– Prethodna godina je bila izuzetno teška za knjigu u Crnoj Gori, kako zbog malog tržišta, tako i zbog lošeg standarda građana. Ipak, mogu reći da smo je završili uspješno sa malim pozitivnim finansijskim rezultatom. Zato, ljubiteljima knjige za praznike poklanjamo popuste u našoj knjižari – kazao je Brajković. On je dodao da u izdavačkoj djelatnosti opstaju zahvaljujući višedecenijskom ugledu, ozbiljnom, savjesnom i odgovornom odnosu prema čitaocima.
- Od samog početka rada preduzeća objavljujemo onu vrstu književnosti koja oslikava najvažnije i najraznovrsnije oznake visokih književnih i estetskih vrijednosti. Možemo se pohvaliti bogatim opusom knjiga iz različitih disciplina, tačnije svjetske književnosti, dječje književnosti, beletristike, istorije, filozofije, medicine, nauke, publicistike – dodaje Brajković.
On smatra da izdavaštvo ima izražene društvene ciljeve koji nadilaze ekonomske.
- Zadatak izdavaštva je i da doprinese intelektualnom razvoju građana, da im omogući samoostvarenje i dorastanje zadatku samostalnog odlučivanja, iniciranja i upravljanja životnim problemima. Kod nas svekoliki društveni lomovi nijesu poštedjeli ni izdavaštvo. Međutim, što se tiče 2014. godine na planu prodaje knjiga bila je izrazito nepovoljna. Veliki je uticaj interneta i medija na čitalačku publiku... I pored nezavidne situacije u protekloj godini, i ekonomske krize uspijevamo i odolijevamo teškoćama koje nas prate, pa smo i dalje po broju naslova i kvalitetu u samom vrhu izdavačke i knjižarske djelatnosti – kazao je Brajković za ,,Dan”.
– Neomeđen pravilima struke i profesionalnim moralom, prostor za izdavaštvo uz savremene tehničke mogućnosti postao je otvoren za sve. Knjiga kao kolektivni proizvod, kao cilj, izgubila je pouzdan kvalitet, najčešće se pojavljuje osakaćena i nedorađena. Kako uočavamo krizu legitimnosti profesije ostaje da izdavaštvo kao stub društva podižemo na dva plana. Možemo ga sagledavati kao cilj i kao sredstvo. Podizanjem profesionalnih kapaciteta izdavaštva vratili bismo struku u oblast produkcije knjiga. A što se tiče izdavaštva tu vidim mogućnost da se usmjeri uticaj počev od obrazovnog, dakle, inovativnih znanja, do uticaja stvaranja i jačanja intelektualnih veza i utiranja puta savremenim inicijativama i stremljenima. Knjiga kao medij i sadržaj su se razdvojili. Knjiga je plemenita ali spora, a sadržaj traži brže i jeftinije mogućnosti da dođe do adrese korisnika. Ipak, knjiga će opstati i ostati na svom ekskluzivnom, plemenitom i skupom prostoru, ali će se izdavaštvo razvijati kao niz ponuda efikasnih medijskih pakovanja sadržaja. Onog sadržaja koji je najbrži, najjeftiniji, ali najmanje pouzdan kad je onlajn. A.Ć.
Knjiga je univerzum
- U Rječniku simbola Knjiga predstavlja univerzum. Rasklopljena knjiga prikazuje knjigu života, studiju duha mudrosti, i otkrovenje i mudrost spisa. Knjiga je povezana sa simbolikom drveta, a ova dva simbola, jedan pored drugoga predstavljaju cjelokupni univerzum. U simbolici svetog grala knjiga može označavati potragu za izgubljenim riječima – pojašnjava Janko Brajković.