BIJELO POLjE – Članovi Planinarskog kluba ,,Planinar”, predvođeni Petrom Cerovićem i Milošem Zejakom, na ulazu u pećinu Osoja postavili su tablu sa osnovnim podacima o ovom speleološkom objektu. Pećina Osoja nalazi se u selu Dobrakovo, preko puta manastira Kumanica, a njeno markiranje i skiciranje obavljeno je 2006. godine. Tu akciju sproveli su članovi speleološkog kluba ,,Akovo” iz Bijelog Polja: Siniša Vukotić, Željko Madžgalj i Mirsad Badžić. Istraživanjem je utvrđeno da je pećina duboka 83, dugačka 314,5 metara i bogata je raznovrsnim ukrasima koje krase velike speleološke objekte.
– U pećini Osoja imamo stalagmite, stalaktite, draperije, galerije, malo jezero... i mnoge druge ukrase. U jednom njenom dijelu može se slobodno kretati s obzirom na to da je visina prostorija preko deset metara, dok se na pojedinim mjestima mora prelaziti puzeći – ističe Cerović, dodajući da je projekat obilježavanja speleoloških objekata podržala Uprava za mlade i sport Crne Gore.
Prema legendi, pećina Osoja povezana je sa manastirom Kumanica, koji se nalazi na suprotnoj strani Lima, i koristila je monasima da se bezbjedno sklone u slučaju opasnosti. Ove priče su dobile na značaju kada je tokom izgradnje pruge Beograd–Bar, sedamdesetih godina 20. vijeka, u blizini manastira iskopan ćup sa zlatnicima koji se danas čuvaju u muzeju u Novom Pazaru. Predanje kaže i da su monasi, tokom jedne od pohara, u nekoj pećini sakrili vrata od manastira koja su bila okovana zlatom.
– U centru pećine dominira kip visok oko šest metara nazvan „Jeti”, po kojem je dvorana dobila ime. Dvorana se može podijeliti na dva dijela: u jednom nema pećinskih ukrasa već samo kamenih blokova i ploča sedimenata, koje su pokrivale zidove pećine, a koje su zbog težine ili nekog tektonskog poremećaja skliznule sa zidova i stropa pećine. U drugom dijelu velike dvorane nalazi se kip „Jeti” a koncentracija hemijskih akumulacija, tzv. pećinskog nakita, ovdje je najveća što se tiče oblika i boje. Dvorana se nalazi na dubini od oko 44 metra, a na njenom kraju, odnosno iznad veoma lijepe draperije nalazi se neistraženi dimnjak – kaže Madžgalj.
Prema njegovim riječima, kanal iz dvorane „Sniježni čovjek” spušta se kosinom do vertikala od 13 metara, koja vodi u „Prolaz duhova”. Kanali iz ovog dijela pećine se odvajaju u dva pravca: jedan se spušta preko vertikale od osam metara u „Koralni kanal” koji je bogat koraloidnim sedimentima. U produžetku kanala nalaze se periodično jezerce i mala odaja, koja se zove „Med i mlijeko”.
– U ovoj prostoriji našli smo potpuno zasiganu bočicu meda, staru više od 30 godina, a ova prostorija ima i naslage pećinskog mlijeka – otuda i naziv „med i mlijeko”. Osim toga, ova prostorija koja se nalazi na dubini od 64 metra obiluje i drugim pećinskim ukrasima, a posebno su zanimljivi helaktiti koji rastu nepravilno, u svim pravcima – kaže on.
Naglašava da je pećina Osoja jedna od najljepših pećina u opštini Bijelo Polje. Zbog blizine magistralnog puta ima turistički značaj, a glavna poteškoća u njenoj valorizaciji bila bi opremanje pećine u kanalu „Grlo Osoje” kao i izgradnja pristupnog puta do ulaza.
– Prvih stotinu metara kanala „Grlo Osoje” nije jednostavno proći zbog dva uska provlačenja i jednog manjeg skoka od pet metara, koji se ne može savladati bez upotrebe užeta i speleološke opreme. Prosječan nagib kanala u ovom dijelu pećine se kreće od 20-30 stepeni. Pod je prekriven drobinom i na nekim mjestima naslagama blata. Na pojedinom kosinama, u zasiganom podu su uklesana udubljenja za lakši prolazak. „Grlo Osoje” završava se provlačenjem u dužini od oko pet metara, nakon čega se otvara velika dvorana „Sniježni čovjek”. Dvorana je duga 55 metara, široka od 5 do 10 metara, a visina se kreće od 9 do 13 metara. M.N.
Kako doći do pećine
Do pećine Osoje dolazi se magistralnim putem koji iz Bijelog Polja vodi prema graničnom prelazu Dobrakovo. Nakon 12 kilometara od Bijelog Polja, u selu Dobrakovo skreće se lijevo na lokalni seoski put koji se penje prema školi, udaljenoj oko 900 metara. Do kraja asfalta je još 700 metara. Put do pećine nastavlja se pješačenjem, oko 800 metara, u pravcu sjevera. Ulaz u pećinu je dimenzija 3,70 x 3,20 metara, i nalazi se u podnožju Gradinskog krša. Stijena iznad ulaza je obrasla bršljanom.