Većina amandmana na predloge zakona o Sudskom savjetu, sudovima, Ustavnom sudu, Višem i Specijalnom državnom tužilaštvu, koje su podnijeli poslanici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, juče nijesu dobili podršku Vlade, ali ni potrebnu većinu članova ovog radnog tijela Skupštine. Jedan od rijetkih amandmana koji je Ministarstvo pravde prihvatilo na jučerašnjoj sjednici odbora bio je onaj koji su predali poslanik Predrag Bulatović, poslanik DF-a i predsjednik Odbora za antikorupciju, i Obrad Mišo Stanišić iz DPS-a i njegov zamjenik u ovom radnom tijelu. Oni su tražili da se u Predlog zakona o Višem državnom tužilaštvu ubaci odredba kojom će se vrhovni i specijalni državni tužilac obavezati da se odazivaju članovima radnih tijela koji mogu da traže njihovo kontrolno saslušanje i podnošenje izvještaja.
Ministarstvo pravde, kao i većina poslanika nijesu podržali amandman Draginje Vuksanović iz SDP-a, koja je preložila da se za tužioca mogu prijaviti i advokati. Takođe, odbijen je i amandman Azre Jasavić iz Pozitivne Crne Gore, koja je, poštujući preporuke Venecijanske komisije, tražila da u Tužilačkom savjetu budu tri člana iz Vrhovnog tužilašta, a dva iz osnovnih. Ona je tokom diskusije istakla da je potrebno dati šansu mladim i obučenim ljudima.
– Nije rijetka situacija da u Crnoj Gori gori ocjenjuju bolje. Nakupilo se u višim instancama dosta diskutabilnih likova koji su napredovali, pa mislim da novim, mladim snagama koje imaju više kvaliteta treba dati šansu – objasnila je Jasavićeva.
Što se tiče Predloga zakona o Sudskom savjetu potrebnu podršku nijesu dobili ni amandmani nezavisnog poslanika Velizara Kaluđerovića, koji je predložio da se promijene uslovi za izbor kandidata za sudije Ustavnog i Višeg suda za prekršaje. Naime, on je predao amandman kojim bi se za ove funkcije dozvolilo kandidovanje onih koji sudijsku funkciju obavljaju osam, odnosno šest godina.
Draginja Vuksanović ponijela je amandman kojim je tražila da se za predsjednika Vrhovnog suda dozvoli kandidovanje i onim koji se pravnim poslovima bave 20 godina, te da se advokatima omogući da konkurišu za sudije viših instanci. Ipak, ni njen predlog Vlada nije prihvatila, niti ga je podržala većina poslanika ovog odbora.
Uz obrazloženje da su analize u odnosu na broj i prirodu predmeta pokazale da nema potrebe da u Bijelom Polju postoji Privredni sud niti njegovo odjeljenje, Ministarstvo pravde odbilo je predmet poslanika Bošnjačke stranke, koji su tražili da se ovaj sud ne ukida.
Vlada nije podržala ni predloge Nevena Gošovića da bez odobrenja predsjednika suda Vlada ne može da obustavi i odloži izvršenje budžeta, kao i da se i dalje omogući volontiranje i obuka u sudovima mladim pravnicima. Iz Ministarstva pravde su naveli da su ova pitanja regulisana drugim zakonima.M.V.P.
Ustavni sud da odlučuje u roku od 18 mjeseci
Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu prihvatio je amandmane Liberalne partije da se Ustavnom sudu propiše rok od 18 mjeseci u kome bi morao da odluči u predmetu, dok je rok za podnošenje ustavne žalbe ponovo vraćen na 60 dana.
Iz Akcije za ljudska prava (HRA), koja se zalagala za takva rješenja u zakonu, saopšteno je da je odbor danas sa Ministarstvom pravde usaglasio dva važna amandmana na Predlog zakona o Ustavnom sudu.
Iz te organizacije su ocijenili da napreduju poboljšanja tog akta i ukazali da su prihvaćeni amandmani poslanika Liberalne partije Andrije Popovića da se Ustavnom sudu propiše rok od 18 mjeseci u kome bi morao da odluči u predmetu, dok je rok za podnošenje ustavne žalbe ponovo vraćen na 60 dana, sa prvobitno predloženih 30 dana.