Od početka pandemije u svijetu je zabilježeno više od 150 miliona slučajeva virusa korona, od kojih je trenutno aktivno više od 19 miliona, pokazuju najnoviji podaci sajta Worldometers.
Kako se precizira na sajtu, dosad je od korona virusa oboljelo 150.133.225 ljudi širom svijeta, 3.161.611 je preminulo, a 127.582.445 se oporavilo od ove infekcije.
U svijetu je trenutno aktivno 19.389.169 slučajeva, a 0,6 odsto oboljelih, tačnije njih 110.777, nalazi se u teškom ili kritičnom stanju.
Sjedinjene Američke Države i dalje prednjače po broju oboljelih i preminulih sa 32.976.533 zaraženih i 588.180 smrtnih slučajeva.
Na drugom mjestu po broju oboljelih je Indija sa više od 18 miliona zaraženih, a na trećem Brazil sa više od 14 miliona oboljelih, dok ostale zemlje imaju manje od šest miliona registrovanih slučajeva virusa korona.
Što se tiče preminulih, na drugom mjestu je Brazil sa 398.185 smrtnih slučajeva, a na trećem Meksiko sa 215.547 preminulih.
U Indiji je zabilježen novi rekordan dnevni broj od skoro 380.000 novih slučajeva virusa korona.
U poslednja 24 sata u toj zemlji je prijavljeno 379.257 novozaraženih i 3.645 preminulih, prenosi Rojters.
Time je ukupan broj registrovanih slučajeva porastao na 18,38 miliona, a preminule su 204.832 osobe.
Indija se suočava sa novim udarom epidemije, a smrtnost je velika, jer nedostaju medicinski kiseonik, kreveti na odjeljenjima za intenzivnu njegu i ključni ljekovi.
Vjeruje se da je broj zaraženih i preminulih još veći u odnosu na zvanične podatke.
Šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO)
Tedros Gebrejesus rekao je da je više od milijardu doza vakcina podijeljeno u svijetu, ali 82 odsto vakcina je dato zemljama sa visokim ili srednje-visokim standardom.
Direktor SZO kaže da je svega 0,3 odsto vakcina distribuirano državama sa niskim prihodom, prenosi AP.
– To je realnost – rekao je Tedros na onlajn zdravstvenoj konferenciji na kojoj je Portugalija bila domaćin.
On je dodao da je pristup vakcinama „jedan od najvećih izazova pandemije” i da je javno zdravlje „osnova društvene, ekonomske i političke stabilnosti”.
Prema izvještaju američke kompanije za pružanje zdravstvenih podataka i usluga IQVIA Holdings, 70 odsto svjetske populacije trebalo bi da bude vakcinisano do kraja 2022. godine.
U svijetu će do 2025. godine za potrebe vakcina protiv virusa korona biti utrošeno 157 milijardi dolara, prenosi agencija Anadolija.
U izvještaju se takođe navodi kako će samo u ovoj godini za potrebe vakcinisanja biti izdvojene 54 milijarde dolara.
Nakon prvih vakcinisanja protiv korone, a s obzirom na trajanje postojećih vakcina, svake dvije godine mogu biti potrebna dodatna vakcinisanja.
Predviđa se da će povećana konkurencija i obim proizvodnje smanjiti cijene vakcina te da će troškovi vakcinisanja u svijetu u 2025. godine pasti na oko 11 milijardi dolara.
Američki proizvođač vakcina protiv korone Fajzer takođe je najavio da će u roku od 12 mjeseci biti potrebno dodatno vakcinisanje.
Biontek: Do septembra rezultati ispitivanja cjepiva za bebeKompanija Biontek o0čekuje da će do septembra dobiti rezultate ispitivanja vakcine koju je, zajedno sa Fajzerom, razvila za bebe od samo šest mjeseci starosti, prenio je njemački magazin Špigl citirajući izvršnog direktora Bionteka.
– Prvi rezultati bi u julu trebalo da budu dostupni za djecu uzrasta od 5 do 12 godina, a u septembru za mlađu djecu – izjavio je izvršni direktor Bionteka
Ugur Šahin za Špigl.
Kaže i da će trebati oko četiri do šest nedelja za procenu podataka.
– Ako sve bude u redu, čim se procene podaci, bićemo u mogućnosti da podnesemo zahtjev za odobrenje vakcine za svu djecu u odgovarajućoj starosnoj grupi, u različitim zemljama – izjavio je Šahin.
Kompanije Biontek i Fajzer su ovog mjeseca zatražile od američkih regulatora da odobre hitnu upotrebu njihove vakcine za adolescente starosti od 12 do 15 godina.