Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Ekonomija u minusu, kaiš stežu socijali * Glasači iz dijaspore donosili i do četiri poslanička mandata * Za izdate garancije dugujemo 212 miliona * Traže ostavku ministra * Od koncesija naplatili osam miliona eura manje * Ubistvo Čađenovića izviđaju tri godine
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
​Radmila Stupar Đurišić, psiholog:
Izolacija, karantin i ograničavanje kretanja bili su okidač za sve, pa i za ljude koji nemaju mentalne probleme, a posebno za one koji ih imaju.

Vic Dana :)

- Kakav je vaš ljubavni život?
- Kao bajka. - Znači divan? - Znači „nekad davno“.


Ušao policajac u autobus, kad unutra putnici se drže za ručke na krovu. On će njima: - Pustite ljudi, mogu ja to sam držati!


Poslednjim snagama brodolomac se dovukao do obale. Izmoren ali i srećan legne na plažu, kad se kraj njega stvori njegova žena i počne vikati:
- Pa gdje si ti do sad?! Brod je potonuo još juče!


Pita učiteljica djecu:
- Djeco, šta nam daje kokoška?
- Jaja.
- A šta nam daje krava?
- Mlijeko.
- A šta nam daje koza?
- Zadatak.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton GEORGIJE V. VERNADSKI: MOSKOVSKO CARSTVO (PERIOD SMUTE) 6
Prikaz dolaska Marine Mnišek u Moskvu Vjenčanje Dimitrija sa Marinom Poslije vladavine Borisa Godunova nastupila su vremena velike Smute. Taj period je trajao od 1605–1618. godine, a feljtonom je obuhvaćen početak smutnih vremena, kada su razni samozvanci pod imenom carevića Dimitrija pokušali da dođu na ruski presto uz pomoć poljskih i ukrajinskih magnata
Dan - novi portal
-Preveo sa ruskog i priredio:

VOJIN PERUNIČIĆ


Tada su boljari odlučili da je neophodno, dok ne bude kasno, da se spasu i otarase Dimitrija. Već sledećeg dana poslije Dimitrijevog dolaska u Moskvu, knez Vasilije Šujski je preko svojih ljudi počeo tajno da informiše Moskovljane da je pravi Dimitrije umro u Ugliču 1591. godine, a na tron je doveden nepošten i drzak samozvanac.

23. juna je otkrivena namjera i plan Šujskog, njega su uhapsili i zajedno mu sudili sveštenstvo, boljari i plemići. Osudili su ga na smrt, ali je Dimitrije smrtnu kaznu zamijenio progonstvom. Prije nego je Šujski stigao do mjesta progonstva, oprostili su mu i dozvolili mu da se vrati u Moskvu. Ako se Dimitrije nadao da će svojom velikodušnošću pridobiti naklonost Šujskog, tu se preračunao. Ovaj eksperiment je samo upozorio Šujskog da bude više oprezan na neko vrijeme, ali ni on, a ni ostali boljari nijesu odustali od svojih planova.

Sada su oni stupili u tajne pregovore sa kraljem Sigismundom, koristeći za taj cilj jednog od kurira, koji je podržavao veze Dimitrija sa Poljskom, Ivana Bezobrazova. Zvanična misija Bezobrazova se sastojala u tome da traži priznanje od Poljaka da Dimitrije ima pravo na titulu cara, ali u tajnim pregovorima kurir je obavještavao Sapegu da Šujski, Golicini i drugi boljari ne mogu dalje da trpe pritisak samozvanca i da namjeravaju da ga svrgnu i mole kralja da Moskoviji da za cara svoga sina Vladislava.

Sigismund je preko Sapege odgovorio da je za njega uvredljivo da sluša o tome, da se pretendent, kojega je on smatrao pravim Dimitrijem, pokazao despotskim i drskim samozvancem i on se neće suprotstavljati planovima boljara. Što se tiče Vladislava, kralj nije dao nikakva određena obećanja po tom pitanju.

Dimitrije nije bio dovoljno informisan ni o potencionalnoj opasnosti od kozaka i nezadovoljnih seljaka i o neposrednoj opasnosti od boljarske zavjere. On je bio zauzet svojim odnosima sa Poljacima i jezuitima, trudeći se da ne zapadne u potpunu zavisnost prema njima, a da pri tome ne izgubi Marinu. On je razočarao jezuite, jer nije umio da preobrati Rusiju u katoličanstvo. Međutim, on je dozvolio jezuitima da drže katolička bogosluženja u Moskvi, i njima je bio dozvoljen pristup u dvorac. On je izrazio želju da počne sa blagoslovom pape krstaški pohod na Turke, ali je zahtijevao da papa prizna njegovu titulu imperatora, a kralj Sigismund je već to uradio. Sigmund je, smatrajući Dimitrija nešto slično vazalu, bio ozlojeđen.

Bez obzira na sva trvenja, jezuiti su istrajavali da se svadba Marine i Dimitrija što prije održi, nadajući se da će Marina uspjeti da ubijedi muža da ne odlaže uvođenje katoličanstva u Rusiji. U aprilu 1606. godine, Mnišeki su doputovali u Moskvu. Marinin otac je stigao u Moskvu 24. aprila, a Marina 2. maja u pratnji raskošne svite. 8. maja su vjenčali Marinu sa Dimitrijem u Pokrovskoj katedrali u Moskvi i proglasili je caricom.

Moskva se, reklo bi se, neko vrijeme pretvorila u poljski grad. Mnišeka i druge poljske magnate, koji su došli Marini na svadbu, pratile su ogromne svite. Kremlj i grad su bili prepuni poljske aristokratije i lica koja su ih pratila. Karakteristično je da su na ceremoniji krunisanja Marine i na njenoj svadbi u katedrali većinom bili prisuti Poljaci, od Rusa su pozvali samo odabrano plemstvo. Običnim ruskim građanima nijesu čak ni dozvolili da uđu u Kremlj.

Samo su mali broj poljskih i litvanskih gostiju mogli da smjeste u državne zgrade. S obzirom na to da u Moskvi nije bilo odgovarajućih rezidencija, glavi dio Poljaka je smješten u privatne kuće u centralnom dijelu grada (Kina-gradu). Oni su se ponašali tako kao da se nalaze u pokorenoj zemlji. Njihova bahatost je uvrijedila Moskovljane i izazvala mržnju prema pridošlim strancima.

Boljari, predvođeni knezom Ivanom Ivanovičem Šujskim, osjetili su da je došao odgovarajući momenat za napad. Još prije Dimitrijevog vjenčanja, Šujski je uspio da privuče na svoju stranu odred novgorodskih i pskovskih jedinica, smještenih nedaleko od Moskve. Šujski su tradicionalno održavali tijesne kontakte sa Novgorodom i imali su tamo mnogo pristalica.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"