Evropski parlament u svojoj Dekleraciji o uvođenju šaha u škole navodi da je šah igra dostupna za djecu iz svih socijalnih grupa i da može pomoći socijalnoj koheziji i doprinijeti ciljevima politike kao što su: socijalna integracija, borba protiv diskriminacije. Pomenuta dekleracija navodi i da bez obzira na uzrast djeteta, može poboljšati koncentraciju, strpljivost i upornost, te da razvija smisao za kreativnost, osjećaj za intuiciju, memoriju, analitičnost i vještine donošenja odluka. Takođe šah uči odanosti, motivaciji i sportskom duhu.
Nakon potpisivanja ugovora sa Ministarstvom prosvjete i Evropskom šahovskom unijom, Šahovski savez Crne Gore nastavo je širenje baze za sprovođenje projekta Šah u škole, potpisivanjem ugovora sa Crnogorskim školskim sportskim savezom.
Predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore
Jovan Milović i njegov kolega iz Crnogorskog školskog saveza
Budimir Vukićević potpisima su ozvaničili sporazum koji predviđa unapređenje i razvoj šaha u školama, kroz sistematsku, stratešku i partnersku brigu. To podrazumijeva promociju drevne igre kao odličnog vaspitno-obrazovnog sredstva u procesu formiranja zdravih, uspješnih i odgovornih mladih ljudi, razvoj šaha kao školskog sporta i identifikacija šahovskih talenata i usmjeravanja u odgovarajuće šahovske klubove.
Sporazumom je previđeno objezbeđivanje dostupnosti prostora, opreme i rekvizita djeci, dok će Šahovski savez Crne Gore omogućiti učešće u projektu trenerima, specijalizovanim za šah, kao i obuke za zainteresovano nastavno osoblje. Inicijalno je dogovoren i sistem takmičenja u školskom šahu, koji će naći mjesto u zvaničnim kalendarima takmičenja oba saveza. Predloženi sistem takmičenja sastoji se od školskih takmičenja, nakon kojih bi slijedila opštinska, zatim regionalna i na kraju, državna takmičenja sporazumom je previđeno i formiranje Savjeta za sporsku saradnju, koji će vršiti analizu i davati stručno savjetodavno mišljenje u vezi realizacije samog sporazuma.
Kroz sadržajni razgovor dogovorena je i prva zajednička akcija, koja predviđa nabavku prvog kontigenta, šahovskih garnitura i literature, koji će biti proslijeđen školama. Šahovski savez Crne Gore takođe privodi kraju rad na knjigama koje će biti korištene kao nastavna literatura. Komplet knjiga sadrži tri knjige koje su koncipirane kao tri modula, u savladavanju prvih koraka šahovske igre. Takođe uz literaturu biće dostupna i interaktivna aplikacija koja će primjerima pratiti pomenute knjige, pa će đaci moći kroz aplikaciju da prate i vježbaju planirane lekcije.
Prema riječim gospodina Vukićevića trenutno ima oko 50 škola zainteresovanih za nastavu šaha u svim Opštinama, što je ocijenjeno kao velika zainteresovanost. Do starta samog projekta taj broj će biti veći, a oba saveza će raditi na zajedničkom cilju povećanja broja škola koje će biti uključene u projekat. Sledeći korak u projektu biće i uključivanje šahovskih klubova koji postoje u svakom crnogorskom gradu, u kojima bi najtalentovaniji nastavili svoje šahovsko usavršavanje.
Predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore Jovan Milović, izrazio je zadovoljstvo potpisanim ugovorom, i zahvalio se Crnogorskom školskom sportskom savezu što je prepoznao značaj projekta i pružio snažnu podšku, a Šahovski savez Crne Gore će pružiti podršku u organizaciji svih takmčenja. Milović je takođe izrazio veliki optimizam vezan za rezultate projekta.
Sastanak, kome su prisutvovali i
Marija Nišavić sekretar Crnogorskog školskog sportskog saveza i
Mitar Đukanović, savjetnik za medije u Šahovskom savezu, održan je u prostorijama Paraolimpijskog komiteta sa kojim Šahovski savez godinama ima uspješnu saradnju.