Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oboljeli samo pristižu, ljekari nedjeljama bez odmora * Od poslova s državom zaradili 205 hiljada * Država dužna 3,66 milijardi * Iz tužilaštva se šuma ne vidi * „Svetionik” za početak muzičke avanture * Neće biti rata, Bošnjaci plaše strance * Rektorov brat dobio posao od 60.000 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, poslanik saveza „Crno na bijelo”:
– Crna Gora nema vremena za čekanje.

Vic Dana :)

Otišao Vučić sa obezbjeđenjem da gledaju balet.
- Aco, jel spavaš? - Ne spavam. - Aco, jel spavaš? - Ne budite dosadni, rekoh vam da ne spavam. - Dobro, a zašto onda ovi idu na prstima?


Predaje vozač zahtjev za izradu vozačke dozvole pa ga službenik upita: – Jeste li sigurni da želite ove fotografije za vozačku dozvolu? Izgledate pijano na njima.
Vozač: – Da, želim takve jer ću upravo tako izgledati kad me zaustavi policija.


- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom! - Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Došli američki inžinjeri kod Obame i kažu mu da su izumili automobil koji ide na vodu!
- Pa to je genijalno, automobil koji ide na na običnu vodu, kažete!?
Hm… pa dobro, nije baš obična, mora da bude iz Meksičkog zaliva…


Otišao Perica u apoteku da kupi lijek za tatu. Apotekar mu kaže:
– Prije nego što ga uzme da ga dobro promućkaš.
Perica će:
– Da li ste vi ludi? Moj tata ima preko 100 kg.


Baba otišla kod doktora: - Doktore, kupila sam slušni aparat! - Odlično! A kako vam je muž? - Ma jeftino! Samo 120 eura!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Održivo korišćenje biodiverziteta Implementacija standarda kroz institucionalan, stručan i profesionalan odnos prema očuvanju i održivom korišćenju biodiverziteta jedino će obezbijediti strateški put Crne Gore kao evropske i ekološke države
Dan - novi portal
-Piše: dr Gordana Kasom

U Crnoj Gori situacija u oblasti očuvanja i održivog korišćenja biodiverziteta nije ni izbliza onakva kakvom je želi predstaviti MORT.

U saopštenju MORT-a, povodom 29 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom se, pored ostalog, daje i osvrt na „dobre” pokazatelje i rezultate koji su do sada postignuti u oblasti zaštite biodiverziteta, a koji su osnov za dalji pravac održivog razvoja Crne Gore koji, kako se navodi u saopštenju, nema alternativu.

Naime, u saopštenju MORT-a se ističe da „kao rezultat uloženih napora da se očuva raznolikost našeg biodiverziteta, trenutno je oko 13,6 odsto teritorije zaštićeno, od čega se najveći dio (7,7 odsto) sastoji od pet nacionalnih parkova; uspostavljeno je čak šest parkova prirode, dok preostali dio zaštićene teritorije čine ostala zaštićena područja (spomenici prirode, područja posebnih prirodnih karakteristika, rezervati prirode)”. Takođe navode da „kada se uzme u obzir zaštita prema međunarodnim sporazumima, ukupna površina stavljena pod zaštitu u Crnoj Gori iznosi oko 20 odsto teritorije (na međunarodnom nivou, proglašena su tri Ramsar područja, NP „Skadarsko jezero”, rezervat „Tivatska solila” i „Ulcinjska solana”; pod Unesko zaštitom nalaze se NP „Durmitor” i sliv rijeke Tare”)”. Oni su dodali i da je, u svrhu „uspostavljanja Natura 2000 ekološke mreže zaštićenih područja, do sada mapirano oko 25 odsto kopnene teritorije, oko 50 odsto ornitofaune, kao i Skadarsko jezero kao važan močvarni eko-sistem. Rezultati sa terena potvrdili su bogatstvo i očuvanost biodiverziteta Crne Gore. Takođe, navode da se „posvećeno radi na aktivnostima koje će do kraja 2020. dovesti do proglašenja prvog morskog zaštićenog područja, što će doprinijeti ne samo ostvarivanju zahtjeva međunarodnih konvencija, već i konkretnom očuvanju vrijednih morskih eko-sistema. Počela je i finalna faza nominacije prašumskih bukovih kompleksa NP „Biogradska gora” za upis na Unesko listu svjetske prirodne baštine, te se očekuje da će Crna Gora do sredine 2021. dobiti još jedno Unesko prirodno područje”.

Međutim, situacija u ovoj oblasti nije ni izbliza ovakva kakvom je želi predstaviti MORT.

Naime, trenutno se pod nacionalnom i međunarodnom zaštitom u Crnoj Gori nalazi oko 11,4 odsto teritorije, i to oko 13,4 odsto teritorije na kopnu i 0 odsto teritorije u moru a ne oko 20 odsto kako se navodi u saopštenju MORT-a.

Na osnovu Nacionalne strategije biodiverziteta sa akcionim planom za period 2016–2020, koja je donijeta shodno obavezama iz Konvencije o biodiverzitetu, trebalo je da do 2020. godine zaštitimo 17 odsto teritorije na kopnu, i 10 odsto teritorije u moru. Ovdje treba napomenuti da je u 2014. urađena Studija izvodljivosti i dogovoreni plan za uspostavljanje marinskog zaštićenog područja Platamuni, na koju MORT nije nikada dalo stručno mišljenje. Takođe, u 2016. je urađena Studija zaštite i uspostavljanje zaštićenog prirodnog dobra na području Sinjajevina, ali zakonska procedura uspostavljanja ovog zaštićenog područja nije sprovedena do kraja iako je Prostornim planom Crne Gore do 2020. područje Sinjajevine prepoznato kao područje koje je potrebno staviti pod zaštitu u kategoriju regionalni park, odnosno park prirode.

Da bi zaštita prirode i održivo korišćenje biodiverziteta bilo primjenjivo u praksi neophodno je, pored stavljanja područja pod određeni nivo zaštite, uraditi i usvojiti studije zaštite ili studije revizije, imenovati upravljača za svako zaštićeno područje, uraditi planove upravljanja, sprovoditi permanentno monitoring stanja biodiverziteta u ovim područjima itd, i to sve shodno preuzetim međunarodnim obavezama u ovoj oblasti te Zakonu o zaštiti prirode.

Poražavajući pokazatelji u oblasti zaštite prirode i biodiverziteta, koji treba svakog da zabrinu, a koje s razlogom ne navodi MORT u svom saopštenju, su da za 51 zaštićeno područje (od ukupno 73 zaštićena područja) ne postoji urađena studija zaštite. Za veliki broj zaštićenih područja, među kojima su gotovo sve zaštićene plaže, ne postoje podaci o granicama, ciljnim staništima i vrstama za ova zaštićena područja, što dovoljno govori o (ne)radu u ovoj oblasti. Shodno Zakonu o zaštiti prirode, za ova područja je neophodno uraditi studije revizije. Takođe, 29 zaštićenih područja nema imenovanog upravljača; dok za 64 zaštićena područja nije urađen plan upravljanja. Sve navedene brojke dovoljno govore o vrlo zabrinjavajućem stanju u oblasti zaštite prirode i biodiverziteta te o (ne)posvećenosti i ne(radu) nadležnih institucija kada je u pitanju zaštita prirode, i to u Ustavom deklarisanoj ekološkoj državi Crnoj Gori.

Neodgovoran odnos dosadašnjih vlasti i nadležnih institucija je evidentan i u odnosu na zaštitu i upravljane međunarodno zaštićenim područjima kroz nepoštovanje i nesprovođenje ciljeva i odredbi ratifikovanih konvencija kao npr. Ramsar konvencije, Bernske konvencije, Konvencije o biodiverzitetu itd.

Svi se dobro sjećamo sjednice Savjeta Evrope u Strazburu, održanoj krajem novembra 2018, na kojoj su usvojene preporuke Bernske konvencije o obustavljanju gradnje Porto Skadar lejk i Bijelog sela u nacionalnom parku „Skadarsko jezero”, koje ima i međunarodni status zaštite kao Emerald i Ramsar područje; te da se na ovoj lokaciji mora primijeniti zona stroge zaštite bez mogućnosti izgradnje objekata. Problemi i primjeri devastacije Unesko zaštićenog područja kanjona rijeke Tare i NP „Durmitora” su nažalost stalni. Ovakav odnos vlasti i nadležnih institucija mogao bi dovesti do brisanja ovog područja sa Unesko liste zaštićenih područja.

Takođe, ako se nastavi dosadašnja praksa i realizacija određenih projekata u gotovo svim zaštićenim područjima, za koje ne postoji odobrenje koje je zasnovano na stručnoj analizi i procjeni uticaja projekata na zaštićeno područje uz poštovanje međunarodnih i nacionalnih standarda u ovoj oblasti, postoji velika mogućnost da će se izgubiti prirodne vrijednosti zbog kojih su određena područja dobila status zaštićenih područja.

Problema u oblasti očuvanja i održivog korišćenja biodiverziteta ima prilično, što se može vidjeti na osnovu datih pokazatelja. Ono što čeka novu vladu, u kojoj će participirati URA koja je članica Zelenih Evrope, a odnosi se na očuvanje i održivo korišćenje biodiverziteta i ispunjavanja obaveza u okviru poglavlja 27, jeste reorganizacija i profesionalizacija institucija u ovoj oblasti; uspostavljanje adekvatne saradnje između nacionalnih institucija, lokalnih sekretarijata za zaštitu prirode i životne sredine, upravljačka za zaštićena područja i nevladinog sektora; izrada stategija, studija, planova upravljanja i drugih dokumenata koja će biti usklađena sa ciljevima i obavezama iz međunarodno prihvaćenih konvencija, EU direktiva, strategija itd.

Implementacija standarda kroz institucionalan, stručan i profesionalan odnos prema očuvanju i održivom korišćenju biodiverziteta jedino će obezbijediti strateški put Crne Gore kao evropske i ekološke države.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"