U Sloveniji je u poslednja 24 časa potvrđeno 79 novih slučajeva virusa korona, od čega 519 aktivnih slučajeva, objavila je slovenačka vlada.
Time se ukupan broj registrovanih od početka epidemije povećao na 3.312.
Riječ je o rekordnom broju novih slučajeva na dan od početka epidemije i povećanju za 37 zaraza u odnosu na prethodni dan.
Do sada na dnevnom nivou najviše potvrđenih infekcija virusom korona u Sloveniji bilo je zabilježeno 26. marta, dvije sedmice nakon proglašenja epidemije, kada ih je bilo 61.
Nova žarišta su u domovima za starije osobe, gdje je 15 novozaraženih, i u školama koje su otvorene s početkom prošle sedmice, ali se u karantin stavljaju samo razredi u kojima je potvrđena zaraza, dok se u ostalima obrazovni proces nastavlja.
Trenutno su u Sloveniji hospitalizovana 33 pacijenta zbog Kovida-19, osam više nego prethodni dan, od čega je njih četvoro na intenzivnoj njezi, a iz bolnica ih je otpušteno troje oporavljenih, objavilo je ministarstvo zdravstva.
Nije bilo novih smrtnih slučajeva, pa broj preminulih od početka epidemije ostaje 135.
Slovenački premijer
Janez Janša sazvao je sastanak vladine krizne grupe za Kovid-19 zbog rekordnog broja novih slučajeva zaraze virusom korona.
– Cilj sastanka je analiza sadašnje situacije u Sloveniji i susjednim državama, kako bi se postupno smanjio broj novih zaraza, održalo djelovanje zdravstvenog sistema, ali i povećali kapaciteti za testiranje – rekao je portparol slovenačke vlade
Jelko Kacin.
On kaže da je ambicija Vlade da se kapaciteti za uzimanje briseva na terenu i dvije laboratorije u Ljubljani i Mariboru znatno povećaju, za šta je potrebno osigurati sredstva i nove kadrove.
– Laboratorije bi u tom slučaju mogle testirati u tri smjene, 24 časa na dan, a na uzimanje brisa ne bi trebalo čekati nekoliko dana, čime bi se dobila realnija slika epidemiološke situacije i smanjila mogućnost širenja virusa – rekao je Kacin.
On je demantovao da su neke škole u Sloveniji zbog većeg broja zaraženih već dobile instrukcije za nastavu na daljinu.
– Nema instrukcija za zatvaranje škola, niti je to na vidiku – rekao je Kacin, dodavši da i dalje ostaje obaveza nastave u učionicama, osim za razrede u kojima su se pojavile infekcije pa su zaraženi u karantinu, a oni koji su bili sa njima u kontaktu u izolaciji.
Slovenački epidemiolozi očekuju nastavak trenda lokalnog prenosa zaraze.
Infektolog
Mateja Logar izjavila je da su poslednji podaci o broju zaraženih alarmantni i da se može očekivati nastavak trenda.
Nuška Jager Čakš iz Nacionalnog instituta za javno zdravlje kaže da je budući razvoj situacije teško predvidjeti.
Tokom poslednjih 24 sata u Sjevernoj Makedoniji registrovane su još 72 osobe zaražene korona virusom, a troje pacijenata je preminulo od posledica zaraze, prenosi portal Plusinfo.
U ovom trenutku aktivan broj slučajeva iznosi 1.905.
Ukupni broj zaraženih u toj zemlji od početka epidemije iznosi 15.293, a do sada su izliječene 12.754 osobe. Preminulo je ukupno 634 pacijenata.
U protekla 24 časa Zavodu za javno zdravstvo FBiH prijavljena su 203 nova slučaja pozitivna na virus korona.
Novi slučajevi registrovani su u svim kantonima/županijama u FBiH, osim u Bosansko-podrinjskom.
Zavodu za javno zdravstvo FBiH u protekla 24 časa prijavljeno je šest novih smrtnih ishoda.
Do sada je virus korona potvrđen kod 13.996 osoba.
U Republici Srpskoj je u poslednja 24 sata registrovano 90 novih slučajeva zaraze korona virusom od 585 testiranih uzoraka.
Do sada su u Republici Srpskoj potvrđena 7.964 slučaja korona virusa, a preminulo je ukupno 265 osoba kod kojih je potvrđen test na korona virus.
Oporavilo se 4.980 osoba, a testirano je ukupno 69.047 osoba.
Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 182.
Predsjedavajući Savjeta ministara
Zoran Tegeltija razgovarao je juče u Sarajevu, zajedno sa premijerima Republike Srpske
Radovanom Viškovićem i Federacije BiH
Fadilom Novalićem, sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD
Metju Palmerom o aktuelnim ekonomskim temama, u kontekstu saniranja negativnih posledica izazvanih Kovidom-19.
Predsjedavajući Tegeltija upoznao je Palmera o aktivnostima koje Savjet ministara, u skladu sa svojim nadležnostima i u saradnji sa vladama Republike Srpske i Federacije BiH, preduzima da bi se očuvalo zdravlje građana i pokrenula privredna aktivnost.
U Bugarskoj je u protekla 24 sata potvrđeno 167 novih slučajeva korona virusa, od 3.923 testiranih uzoraka, navodi se na zvaničnom sajtu bugarske vlade posvećenom korona virusu.
Preminulo je još 15 osoba, prenosi BTA.
U Bugarskoj su trenutno aktivna 4.324 slučajeva infekcije, a 762 pacijenta su hospitalizovana, prenosi agencija BTA.
Na odjeljenju za intenzivnu njegu nalazi se 57 pacijenta.
Prema podacima sajta worldometers.info, više od 17.300 ljudi zaraženo je korona virusom u Bugarskoj, dok je više od 690 preminulo od posledica ove infekcije.
U Mađarskoj je u protekla 24 sata zabilježeno 411 slučajeva zaraze korona virusom, a od posledica zaraze preminule su dvije osobe.
Aktivna su 5.103 slučaja, hospitalizovana je 221 osoba, a na respiratoru se nalazi 13 pacijenata.
Od početka epidemije u Mađarskoj zabilježeno je 9.715 slučajeva zaraze, a od Kovida-19 preminulo je 628 ljudi.
U poslednja 24 sata u Hrvatskoj je zabilježen 341 slučaj zaraze korona virusom, a od posledica zaraze preminule su tri osobe, saopštio je Štab civilne zaštite Hrvatske.
Aktivno je 2.587 slučajeva, na bolničkom liječenju je 299 osoba, a na respiratoru su 24 pacijenta.
Od početka epidemije u Hrvatskoj zabilježeno je 12.626 slučajeva zaraze, a 206 osoba je preminulo od posledica zaraze.
Grčka najviše slučajeva „uvezla” iz AlbanijeAlbanija je prva na listi zemalja iz kojih je „uvezen” najveći broj zaraženih korona virusom u Grčkoj, navodi se u poslednjim zvaničnim podacima grčkog Generalnog sekretarijata za civilnu zaštitu.
Kako prenosi skopski portal A1on, od 972 uvezena slučaja u Grčkoj od 1. jula do 6. septembra, 132 su iz Albanije, 102 iz Bugarske, 89 iz Rumunije, 80 iz Srbije i 54 iz Francuske.
Od ukupnog broja uvezenih slučajeva, 641 je stigao u Grčku vazdušnim putem, dok je 303 ušlo kroz kopnene granice.