Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Prazna kasa teža i od DPS-a * Ostanite u kućama, mogući su incidenti * Edin uvećao imovinu firme za 1,9 miliona * Zaraženo još 147 građana, preminula jedna osoba * Demokrate da budu okosnica, podrška ekspertskoj vladi * Vrijeme korone iskoristili na najbolji način * Osmani: Prištinski tim nije donio uzajamno priznanje sa Srbijom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, predsjednik URA:
– Nama više nikad ne trebaju jaki lideri, nego jake institucije. Ne zanimaju me ni Vučić, ni Rama, samo interesi Crne Gore.

Vic Dana :)

Razgovor dva Crnogorca ( sa prevodom ):
- Oooo________ ( oduševljenje kad ga je vidio )
- E_____________( javlja se i on njemu )
- I?____________( pita ga kako je )
- Aa____________( kao, nije nešto )
- Uuu_________ ( ovaj će zabrinuto )
- AE___________( a, što ćeš, tako je )
Stanko, jesi li ikad probao lošu rakiju? - Jesam.
- I, kakva je bila?
- Dobra.


Kaže jedan Crnogorac drugome: - Danas sam radio!
A drugi će na to:
- Ma nemoj, a gdje ti je antena?


Baba i deda odlučili da isprobaju viagru, i deda ulazi u spavaću sobu i kuca na vrata. Baba će: - Ma uđi, šta kucaš! A deda:
- Ne pita se što kucam, već čime kucam!


Dosadilo nekom Škotu da stalno čita u novinama viceve o škotskoj škrtosti, pa uzme papir i napiše uredništvu novina: „Sa velikom gadošću čitam u vašem listu uvredljive viceve o mojoj škrtosti. UPOZORAVAM VAS!!! Ako ne prestanete da pišete takve gadosti, prestaću da pozajmljujem vaše novine od mog komšije!!!”







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-09-02
Etnonacionalne manjine Etnonacionalne manjine, odnosno manjinski narodi, imaju nacionalna, etnička, jezička i vjerska obilježja, kao i posebnu kulturu, tradiciju, porijeklo etniciteta i istorijski razvoj
Dan - novi portal
-Piše: Nik Gašaj

Najprije treba reći šta su etnonacionale manjine, odnosno manjinski narodi, i kako se one definišu. To je važno, s obzirom na to da su o tome u Crnoj Gori prisutne nejasnoće i nedovoljno se poznaje ova problematika čak i od strane nekih pravnika, državnih zvaničnika, lidera političkih partija i dijela javnosti. S tim u vezi ukazujem da najveći autoritet među doktrinarnim definicijama o manjinama ima ona koju je 1977. godine dao italijanski profesor prava Frančesko Kapotorti (Francesco Capotorti) u svojstvu posebnog izvjestioca Potkomisije UN za diskriminaciju i manjine. Ona se odnosi na nacionalne, vjerske i jezičke manjine. Prema Kapotortiju, manjina je „grupa koja je malobrojnija u odnosu na ostatak stanovništva države i nije u dominantnom položaju i čiji pripadnici, koji su državljani te države, imaju etnička, vjerska i jezička obilježja koja se razlikuju od obilježja ostatka stanovništva, i iskazuju, makar i implicitno, osjećaj solidarnosti koji je usmjeren na očuvanje svoje kulture, tradicije, vjere i jezika“.

Ova formulacija je dovoljno precizna, jer ukazuje kako na objektivne posebnosti manjina (etničke, vjerske ili jezičke karakteristike) tako i na subjektivni elemenat (osjećaj solidarnosti usmjeren na čuvanje sopstvene kulture, tradicije, vjere, jezika), a pritom daje odgovor i na tri druga važna pitanja, tako što zahtijeva da se radi o (1) brojčanoj manjini koju čine (2) domaći državljani koji su (3) u nedominantnom položaju.

Prema Zakonu o manjinskim pravim i slobodama Crne Gore: „Manjinski narod i druge manjinske nacionalne zajednice u smislu ovog zakona je svaka grupa državljana Crne Gore brojčano manje od ostalog preovlađujućeg stanovništva, koja ima zajedničke etničke, vjerske ili jezičke karakteristike, različite od ostalog stanovništva, istorijski je vezana za Crnu Goru i motivisana je željom za iskazivanjem i očuvanjem nacionalnog, etničkog, jezičkog i vjerskog identiteta“ (Službeni list Republike Crne Gore, br.031/06 od 12. 5.2006, 051/06 od 4. 8. 2006, 038/07 od 22. 6. 2007, Službeni list Crne Gore, br.002/11 od 12. 1. 2011, 008/11 od 4. 2. 2011, 031/17 od 12. 5. 2017).

Zbog kontinuiteta prava, navodim definiciju nacionalnih manjina iz zakona SRJ o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina od 2002, član 2, stav 1, koji glasi: „Nacionalna manjina u smislu ovog zakona je svaka grupa državljana Savezne Republike Jugoslavije koja je po brojnosti dovoljno reprezentativna, iako predstavlja manjinu na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije, pripada nekoj od grupa stanovništva koje su u dugotrajnoj i čvrstoj vezi sa teritorijom Savezne Republike Jugoslavije i posjeduje obilježja kao što su jezik, kultura, nacionalna ili etnička pripadnost, porijeklo ili vjeroispovijest, po kojima se razlikuje od većine stanovništva, i čiji se pripadnici odlikuju brigom da zajedno održavaju svoj zajednički identitet, uključujući kulturu, tradiciju, jezik ili religiju“.

U istom članu, stav 2, navodi se: „Nacionalnim manjinama u smislu ovog zakona smatraće se sve grupe državljana koji se nazivaju ili određuju kao narodi, nacionalne i etničke zajednice, nacionalne i etničke grupe, nacionalnosti i narodnosti, a ispunjavaju uslove iz stave 1 ovog člana” (Sl. list SRJ, br.11/2002, Sl. SCG, br. 1/2003-Ustavna povelja i Sl. glasnik RS”, br. 72/2009- dr. zakon).

Najšire usvojena pravno-obavezna odredba o manjinama je član 27 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (1966) koji glasi: „U državama gdje postoji etničke, vjerske ili jezičke manjine, lica koja pripadaju tim manjinama ne mogu biti lišena prava da u zajednici sa drugim članovima svoje grupe imaju sopstveni kulturni život, da ispovijedaju sopstvenu vjeroispovijest i obavljaju vjerske dužnosti, ili da upotrebljavaju sopstveni jezik”.

Formulacija navedenog člana 27 je bila uzor drugim međunarodnim dokumentima. Njegovu soluciju preuzimaju, između ostalih, Deklaracija Ujedinjenih nacija o pravima pripadnika nacionalnih ili etničkih, vjerskih i jezičkih prava 1992, Kopenhaški dokument KEBS-a iz 1990.godine, Preporuka Savjeta Evrope br.1201/1993, Okvirna konvencija o zaštiti nacionalnih manjina 1995.godine. Deklaracija UN, kao i Okvirna konvencija Savjeta Evrope, postavljaju i same manjine kao grupe (a ne samo njihove članove) kao adresante prava i zaštite.

Član 2 Deklaracije UN nalaže državama da „štite egzistenciju i nacionalni ili etnički, kulturni, vjerski i jezički identitet manjine na njihovim teritorijama i da podstiču uslove za unapređivanje tog identiteta“.

Sličnu formulaciju prihvata član 1 Okvirne konvencije koji posebno apostrofira kao objekte zaštite „nacionalne manjine”, odnosno „lica koja pripadaju tim manjinama”.

Dakle, etnonacionalne manjine, odnosno manjinski narodi i njihovi pripadnici, pored individualnih prava, imaju i kolektivna prava, kao što su: pravo na upotrebu maternjeg jezika i pisma; pravo na njegovanje nacionalne kulture i tradicije; pravo na informisanje na maternjem jeziku; pravo na djelotvorno učešće nacionalnih manjina u javnom životu. U red kolektivnih prava spadaju i prava na različite manjinske samouprave odnosno autonomije, pravo na praznovanje vjerskih i nacionalnih praznika manjina; pravo na isticanje nacionalnih simbola i znamenja, i dr.

I da zaključim: etnonacionalne manjine, odnosno manjinski narodi imaju nacionalna, etnička, jezička i vjerska obilježja, kao i posebnu kulturu, tradiciju, porijeklo etniciteta i istorijski razvoj.

(Autor je politikolog)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"