Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) sinoć je donijelo odluku da zabrani sva vjerska i politička okupljanja i skupove na otvorenom, kao i prisustvo gledalaca na sportskim manifestacijama zbog pogoršanja epidemiološke situacije i porasta broja zaraženih. NKT je donio odluku i da se sahrane obavljaju u krugu porodice. Takođe je donesena odluka o zabrani napuštanja objekta stanovanja svim građanima Rožaja od 18 do 5 časova ujutru, kao i da se rad ugostiteljskih objekata u tom gradu ograniči do 17 časova.
Laboratorije Instituta za javno zdravlje (IJZ) završile su juče analizu 378 uzoraka, od kojih je 25 bilo pozitivno na virus korona, saopšteno je iz te institucije. Iz Instituta navode da su novoregistrovani slučajevi iz Rožaja (7), Bijelog Polja (6), Budve, Pljevalja i Podgorice (po 2) te Tuzi, Kotora i Bara (po jedan).
– U Crnoj Gori trenutno je aktivno 90 slučajeva Kovid-19, i to po opštinama: Rožaje 35, Podgorica 19, Bijelo Polje 10, Budva pet, Bar četiri, Berane četiri, Ulcinj tri, Cetinje dva, Pljevlja dva, Tuzi, Kotor i Danilovgrad tri i Gusinje jedan zaraženi – ističu iz Instituta.
Na bolničkom liječenju u Klinički centar Crne Gore (KCCG) trenutno se nalazi pet pacijenta kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa Kovida-19.
– Četiri pacijenta se liječe u Klinici za infektivne bolesti, a jedan u jedinici intenzivnog liječenja KCCG. Zdravstveno stanje pacijenata koji se liječe u Klinici za infektivne bolesti je zadovoljavajuće i svi su trenutno stabilnih vitalnih parametara, dok je stanje pacijenta u jedinici intenzivnog liječenja ozbiljno i nalazi se na mehaničkoj ventilaciji – navode iz KCCG.
Ministar zdravlja
Kenan Hrapović kazao je da je Crna Gora spremna za drugi talas virusa korona, kao i da je sistem definisao nivo pripremljenosti za projektovani stepen od jedan odsto inficiranih građana, u kom slučaju bi oko 300 osoba imalo potrebu za korišćenjem respiratora. Ministar je na otvaranju sedme Medikal konferencije rekao da će nadležni insistirati da odgovaraju svi koji nisu govorili istinu u postupku epidemiološkog ispitivanja.
– Bitka sa korona virusom nije gotova, očigledno je da on ima dovoljno biološkog potencijala, te da je podmukao i još uvijek misteriozan neprijatelj. Iako smo u redu zemalja koje se zaista mogu pohvaliti odgovorom na pojavu korona virusa, i zašto s ponosom ne reći – poslednja zemlja u koju je virus ušao i prva koja je uspjela da postane korona slobodna evropska destinacija, ipak, ono što se sada događa nije za nas iznenađenje. Kako su epidemiolozi i upozoravali, situacija koja je nametnula popuštanje mjera od strane države donijela je i očekivano opuštanje građana, naročito imajući u vidu činjenicu da smo više nedjelja bili bez korone unutar granica države – kazao je Hrapović.
U barskoj bolnici, koja je Regionalni kovid centar za jug, smještena su četiri pacijenta zaražena virusom korona virusom iz Ulcinja i Budve, koji su u srednje teškom zdravstvenom stanju. Troje oboljelih iz Bara sa blažom kliničkom slikom je na kućnom liječenju.
Iz barske bolnice navode da su oboljeli od Kovida-19 koji se liječe u njihovoj ustanovi stabilnog zdravstvenog stanja.
– Svi imaju srednje teški oblik bolesti, odnosno obostranu upalu pluća, ali su, za sada, klinički stabilno i još uvijek ih nije potrebno priključiti na mehaničku ventilaciju, odnosno respirator. Intenzivna njega je opremljena sa osam respiratora i kompletnim sredstvima i lijekovima za liječenje Kovid pozitivnih pacijenata. Odjeljenjem rukovodi konzilijum ljekara – dr
Branko Raičević, infektolog, dr
Miodrag Stanković, internista, dr
Svetlana Vučetić, anesteziolog-reanimatolog, i dr
Zoran Vojinović, epidemiolog. Posjedujemo i dovoljno lične, zaštitne opreme – kazao je dr Tomanović.
On kaže da je virus još nepoznanica, zbog čega je pozvao građane da situaciju shvate ozbiljno.
– Još uvijek nemamo lijek, niti vakcinu, zato nam ostaje kao jedino efikasno sredstvo u borbi protiv ovog virusa prevencija – fizička distanca, maske i higijena ruku. Molim sugrađane da se toga pridržavaju i poštuju preporuke Nacionalnog koordinacionog tijela i Instituta za javno zdravlje i kada je riječ o masovnim okupljanjima – napominje dr Tomanović.
Pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom u Baru je trenutno, prema riječima dr Tomanovića, 116 lica.
D.B.
Brojne donacije BaranaBrojne donacije sugrađana doprinijele su boljoj opremljenosti barske Opšte bolnice u prethodnom periodu.
– Veliki broj naših sugrađana je već na pojavu prvih oboljelih iskazao posebnu društvenu odgovornost i humanost, među kojima želim posebno da istaknem
Dragomira Stojanovića, odnosno njegovo dioničarsko društvo „Stari pristan”, koji je nabavio respirator marke „Hamilton”, jedan od najsavremenijih, vrijedan 27.000 eura. Isporučen nam je i montiran u jeku epidemije. Najljubaznije zahvaljujem gospodinu Stojanoviću na velikodušnoj donaciji, čime je značajno olakšao tešku situaciju u kojoj smo se našli i pomogao da oboljeli lakše prevaziđu bolest – istakao je Tomanović za RTCG, ali i upozorio da je virus korona i dalje nepoznanica.Za struju i vodu u jednom karantinu 156.000 euraVlada je donijela odluku da Institutu „Dr Simo Milošević” na ime utrošene vode i struje za smještaj građana u karantinu, gdje je boravilo 1.300 osoba, plati ukupno 156.000 eura. U odluci se navodi da se Institut obratio Operativnom štabu za privredu, u kome se navodi da su priložili račune EPCG za mart 2020. godine 67.820,08 eura, za april 2020. godine 34.231,58 eura (ukupno 102.051,66), a račun za maj 2020. godine još nije stigao, ali po dosadašnjem iskustvu pretpostavljaju da će biti oko 40.000,00 (ukupno 142.051,66). Račun za vodu za mart iznosi 6.553,60 eura, za april 3.668,13, a za maj 3.832,40, tj. ukupno 14.054,13 eura. Plaćanje ovih troškova uslovljava dalje poslovanje preduzeća Institut „Simo Milošević”, budući da ima ugovorene obaveze prema pacijentima u narednom period, navode iz Vlade.”U barskoj bolnici, koja je Regionalni kovid centar za jug, smještena su četiri pacijenta zaražena virusom korona iz Ulcinja i Budve, koji su u srednje teškom zdravstvenom stanju. Troje oboljelih iz Bara sa blažom kliničkom slikom je na kućnom liječenju