Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zatvoreni kafići i hoteli i granice za strance * Vučić je sastankom sa Milom podržao podgorički režim * Crkvi ne oduzimati imovinu, majkama vrati naknade * Koronu koriste za finansijske prevare * Turska nas zastupa u 25 država * Zdravlje važnije od fudbala * Vlada dala pare „BomBetonu” za sanaciju arhiepiskopije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-03-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dritan Abazović, predsjednik GP URA:
O odlaganju parlamentarnih izbora treba ozbiljno razmisliti, s obzirom na to da se ne očekuje promjena izbornih pravila

Vic Dana :)

Mujo sjedi u dnevnoj i lista novine, kad neko pozvoni na vrata. On otvori, a dva lika mu kažu:
– Dobar dan, mi smo Jehovini svjedoci...
Mujo slegne ramenima:
– Pa uđ’te, da popijemo po pivo...
Oni odmahnu glavom:
– Ali mi ne pijemo...
Mujo uzdahne:
– Dobro, uđ’te vi svejedno, da svjedočite kako ja pijem pivo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2020-03-12
Evropsku uniju je proširenje smanjilo Nakaradna politika proširenja EU, nekontrolisani ulazak niskokvalifikovane radne snage iz istočno- evropskih zemalja, bila je jedan od glavnih razloga zbog kojeg su Englezi odlučili da izađu iz EU
Dan - novi portal
-Piše: Dragoljub Pavićević

Dok se Evropska unija počela smanjivati, u politički i medijski etar iz dana u dan lansira se ovaj narativ: „politika proširenja je jedna od najuspješnijih politika EU”.

Izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije poslednji je pečat koji su Englezi „udarili” na pogrešnu politiku proširenja. Zbog prijema u EU Bugarske, Rumunije i Hrvatske ta ista EU se počela raspadati. Zemlje su primljene u EU nespremne, korumpirane, nerazvijene, siromašne. Zato svi koji šire propagandu kako je politika proširenja najuspješnija politika EU neka se prisjete da je upravo Velika Britanija napustila EU zbog toga što su siromašne istočno-evropske članice primljene u EU, neispunivši pritom kriterijume u potpunosti. Poslije prijema u EU, milioni Poljaka su napustili svoju zemlju i krenuli na rad u Veliku Britaniju i druge zapadnoevropske destinacije. Ne znam da li se broj ekonomskih migranata iz Bugarske i Rumunije koji bježe iz svojih zemalja u zapadnu Evropu sada pojedinačno mjeri stotinama hiljada ili kojim milionom.

Nakaradna politika proširenja EU, nekontrolisani ulazak niskokvalifikovane radne snage iz istočno- evropskih zemalja, bila je jedan od glavnih razloga zbog kojeg su Englezi odlučili da izađu iz EU.

Naime, kod tri poslednja proširenja EU vojno strategijska komponenta je bila važnija od ekonomske razvijenosti i od ukupne spremnosti za članstvo u EU. Bugarska je najsiromašnija članica EU, ali je zajedno sa Rumunijom i drugim zemljama evropskog istoka, zbog spremnosti da šalje vojnike na razna žarišta nespremna i nerazvijena primljena u članstvo. Sva rigidnost i nakaradna politika proširenja Evropske unije najbolje se odslikava na primjeru Bugarske i izgleda ovako. I da apsurd bude veći, izdatke za odbranu stalno povećavaju upravo najsiromašnije zemlje EU.

Siromaštvo, korupcija, slaba ekonomija ne smetaju Bugarskoj da povećava ukupna izdvajanja za vojsku. ďťżBugarska izdvaja 3,28 odsto BDP za vojsku. Obratite pažnju kako!

ďťżKad je riječ o izdvajanjima za odbranu Bugarska je za svega godinu dana skočila s oko 1,4 odsto na čak 3,28 odsto BDP-a, zbog jednokratne uplate 1,2 milijarde dolara za nabavu osam američkih aviona F-16. Više od Bugarske u postotku sada troši samo SAD – 3,42 odsto BDP-a.

Kada čovjek pogleda procente, rekao bi da je Bugarska na drugom mjestu po izdvajanjima za NATO odmah iza Amerike. Ali... Amerika izdvaja 730 milijardi, a Bugarska nešto više od dvije.

Tako izgleda zamajavanje procentima neobaviještenih građana.

Sada kada je Velika Britanija izašla iz EU, ostatak EU izdvaja oko 260 milijardi za finansiranje NATO-a, dok USA i UK izdvajaju 790 milijardi.

Na neospornom drugom mjestu nakon USA po izdvajanjima za vojne potrebe u svijetu je Narodna Republika Kina. Za oružje i modernizaciju vojske Kina je prošle godine izdvojila 250 milijardi američkih dolara. U poslednjih deset godina vojni budžet je povećan za 83 odsto. Stručnjaci instituta SIPRI kažu da Kina s jedne strane širi uticaj u svom neposrednom okruženju jer ne želi da SAD dođu preblizu.

Najveći svjetski izvoznici oružja tokom poslednjih pet godina su USA, Rusija, Francuska, Njemacka i Kina. Najnoviji podaci Međunarodnog instituta za istraživanje mira iz Stokholma (SIPRI) pokazuju da raste protok oružja na Bliskom istoku gdje Saudijska Arabija postaje najveći uvoznik oružja.

Saudijska Arabija je, prema podacima instituta SIPRI, u 2018 godini imala procentualno najveće vojne troškove na svijetu od 8,8 posto BDP-a. S vojnim budžetom od 67,6 milijardi američkih dolara Saudijska Arabija je najveći uvoznik oružja na svijetu.

Pored bogatih bliskoistočnih zemalja vojne izdatke stalno povećavaju najsiromašnije zemlje EU Bugarska, Letonija, Litvanija, Rumunija i Poljska jer ih Amerika stalno ubjeđuje kako im prijeti velika opasnost od Rusije pa ih tako nagovara da kupuju upravo američko oružje. Sve pomenute zemlje svoja izdvajanja za vojsku povećale su upravo kupujući američku vojnu opremu. Naravno kad se od novih članica zatraži još vojnika za misije po Bliskom istoku, centralnoj Aziji ili Africi, te iste nove članice moraju prve da ih pošalju. Tako se došlo do tačke na kojoj bugarski vojnik mora da napusti vojnu službu ako odbije učešće u stranim vojim misijama. Tek toliko neka se zna. Zasto svi ovi podaci o vojnim troškovima?

Evropska unija je od „Zajednice za aluminijum i čelik” preko Evropske ekonomske zajednice postala vojno strategijska konstrukcija. Zbog davanja primata tzv. bezbjednosnom faktoru, politika proširenja kakva je vođena poslednjih 20 godina dovela je do smanjenja Evropske unije. Danas je ona manja za 67 miliona stanovnika i za 243 hiljade kvdratnih kilometara teritorije. Ne znam kako se zvanična Crna Gora usuđuje proglašava politiku proširenja EU najuspješnijom kad je ta ista politika upravo zbog kraha zaustavljena još prije dvije godine. Ko zna kad će biti nastavljena?!


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"