Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Građani najviše vjeruju Srpskoj pravoslavnoj crkvi * Tri protesta sa istim ciljem zbuniće narod * Izvođače radova na autoputu pomogli sa 160 miliona eura * DPS zastrašuje pravoslavne vjernike * „Podgorička noć” podgorička tradicija * Trijumf Borisa Džonsona, Škotska prijeti referendumom * Probili smo medijsku blokadu, ali nećemo na izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Papa Franjo, poglavar Rimokatoličke crkve:
Zakon o slobodi vjeroispovijesti neće biti potvrđen ako se prethodno ne postigne najveća moguća saglasnost svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori.

Vic Dana :)

Htjeli Englez, Amerikanac i Srbin da prenoće u hotelu. Pitaju oni recepcionara da li ima praznu sobu. Recepcioner im odgovori da ima, ali je u njoj duh sa plavim okom. Oni ipak uzmu sobu. Englez prvi ode u sobu, a duh stane ispred njega i kaže:
- Ja sam duh sa plavim okom! Sada ću da te pojedem!
Englez od straha skoči kroz prozor.


Amerikanca zadesi isto što i Engleza.
Na kraju, dođe Srbin i duh mu reče isto što i Englezu, a Srbin odgovori:
- Nemoj da ti oplavim i to drugo.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura NARODNA BIBLIOTEKA BUDVE I NVO „TALAS” ORGANIZOVALI OKRUGLI STO O NEKADAŠNJIM SASTAJALIŠTIMA I MJESTIMA ODLUKE
Učesnici okruglog stola Na Veljem gumnu, triput` Njegoševo kolo pjeva Istorijski najpoznatije crnogorsko gumno je Ivanbegovo (Ivana Crnojevića), Velje, Manastirsko ili Cetinjsko gumno pred Cetinjskim manastirom. To gumno ima najdužu i najsloženiju istorijsku priču, a čini se da je imalo i znatniji uticaj na druge oblasti i središta da gumna budu tako učestalo građena u oblasti Stare Crne Gore
Dan - novi portal
Narodna biblioteka Budve i NVO „Talas” organizovali su okrugli sto na temu „Gumna budvanskog kraja – mjesta sastajališta i odluka”, kao i izložbu umjetničke fotografije „Gumna na području opštine Budva”. Učesnici okruglog stola bili su etnolog i savjetnik Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore Tanja Vujović, prof. Zorica Joksimović i umjetnica Ekaterina Burakova Šćekić, autorka izložbe. Budvanska biblioteka i „Talas”, u cilju očuvanja i afirmišući narodno predanje i tradicije budvanskog kraja, u novembru su pokrenuli radionicu kreativnog pisanja na temu „Gumno - izvor narodnog govora budvanskog kraja”. Radionice je vodila prof. Joksimović a pohađali ih učenici osnovnih škola. Polaznici radionica su na na večeri posvećenoj gumnima budvanskog kraja kao mjestima sastajališta i odluka, obavijestili i podsjetili publiku na to što je gumno i kakav je značaj nekad imalo, zatim su prenijeli izraze i iskaze koji su se nekad mogli čuti na gumnu a koje bilježe književnost i predanje, kao i stare riječi i izraze, danas prilično zaboravljene, kao i sama gumna.

Vujovićeva je ovom prilikom govorila o nastanku gumna, kao višenamjenskom arhitektonskom, istorijskom, privrednom, javnom, etnografskom, tradicionalnom objektu i znaku u prostoru i pejzažu velikog dijela Crne Gore. Kako navodi, najstariji pisani pomeni izraza gumno su iz 15. vijeka i vezuju se za Balšiće i Crnojeviće, a od maja 1698. godine datira najstariji sačuvani zapis o izgrađenom gumnu. Riječ je o manastirskom gumnu na Cetinju koje se u narednom vijeku pominje još dva puta. „Na tom Veljem gumnu, tri puta Njegoševo kolo pjeva u `Gorskom vijencu`”, navodi Vujovićeva.

– Istorijski najpoznatije crnogorsko gumno je Ivanbegovo (Ivana Crnojevića), Velje, Manastirsko ili Cetinjsko gumno pred Cetinjskim manastirom. To gumno ima najdužu i najsloženiju istorijsku priču, a čini se da je imalo i znatniji uticaj na druge oblasti i središta da gumna budu tako učestalo građena u oblasti Stare Crne Gore. Brojne odluke Opštecrnogorskog zbora oglašavane su sa tog gumna, a na njemu je nakon smrti Petra I (18. oktobra 1830. godine), za gospodara Crne Gore proglašen Petar II što je prikazano na sačuvanom crtežu nepoznatog autora iz 1882. godine - rekla je Vujovićeva. Prvobitna gumna, dodaje ona, najvjerovatnije nastaju u neolitu, na početku mlađeg kamenog doba, s početkom gajenja žitarica. Ona je preporučila da se postojeća gumna evidentiraju, dokumentuju, popularišu i prezentuju kao istorijska, kulturna i tradicionalna baština crnogorskog prostora, života i privređivanja, i da se koriste.

Prof. Joksimović koja je vodila radionicu navodi da u selima Paštrovića, Grblja, Pobora, Brajića i drugih krajeva primorja ima bezbroj gumana, koja su u prošlosti bila mjesto: hljeba i života, društvenih okupljanja, narodnih zborova i zabave, sastajališta i svratišta, zaštita porodice, plemena, države; početak i kraj života.

Ekaterina Burakova Šćekić, autorka izložbe umjetničke fotografije postavljene u holu Akademije znanja, rekla je da je do prije jednog i po vijeka gumno bilo polazna tačka u životu.

– Gumno je istorija Crne Gore i veza među generacijama. Jer, ako se krećete po krugu, istorija neće imati kraja. Pamtite li da se sve vrti u krug i vraća na svoje mjesto - rekla je umjetnica.

Ž.J.




Tamo gdje se sastaju vile...
– Po narodnom vjerovanju gumno je bilo jedno od omiljenih mjesta na kojem su se sastajali demoni, vile i vilenjaci. Za Kumovu slamu se u narodu upotrebljavao i naziv Kumovo gumno, a zborilo se da se mjesec vozi Gumnom Kumovijem. Ima i mišljenja da su gumna ostatak nekog drevnog okupljališta, mjesta obredne prakse koja je zahtijevala da svi učesnici stoje ili sjede, okrenuti jedni drugima, da niko nikom ne okreće leđa. Tako su svi bili jednaki i jednako pozicionirani. Gumna su često građena na zajedničkoj zemlji pa su tako bila „neutralan teren”... Legitimna je i teza da je gumno građeno samo za potrebe dokolice, zabave i igre... Gumno možemo poistovjetiti i sa pjacetom, nagovještajem trga u manjoj arhitektonskoj cjelini - ističe Vujovićeva.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"