Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dvije plate primala devet mjeseci, uzela 17.000 eura * Firma bez zaposlenih prihodovala 38,4 miliona * Iz rijeke izvukli tijelo žene, traže nestalog mladića * Od plate stekao turistički kompleks * Zakon napravili bez znanja skupštinskog odbora * Provjeriti diplome zaposlenih u Centru za socijalni rad * Kontejnere „opkole” parkirana vozila
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VUČIĆ, PREDSJEDNIK SRBIJE:
Ako je potrebno da predsjednik Putin i ja bilo šta razjašnjavamo, ne bježim od toga. Savjest mi je čista kao suza.

Vic Dana :)

Razgovaraju dva tajkuna.
- Ne mogu da spavam, kaže jedan. Pun sam dugova. A ti?
- Ko beba.
- Kako, kad si dužan kao i ja?
- Sat spavam, sat plačem.
********
Mujica za vrijeme ručka pita Muju: - Babo, babo, a što s’ ti oženio mater? Mujo ljutito ustaje od stola, pa kaže: - Vidiš, bona, ni malome nije jasno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2019-11-24 SVIJET 2019
Milan Mišić EU za unuke
Dan - novi portal
-Piše: Milan Mišić

Pri ovom tempu evropeizacije i u sadašnjim prilikama u Briselu, Srbija i Crna Gora, dvije balkanske države koje su tobože najviše odmakle u „evropskim integracijama”, u EU će stići „jednog dana, a možda i prije”.

Ovo nije cinizam, već realnost. Na našem, takozvanom „evropskom putu” postavljena je nova prepreka u vidu „ne papira” – dokumenta na kome nema formalne oznake datuma, porijekla ili autora – koji je prema diplomatskim uzansima samo „predlog za razmišljanje”, a u stvari je nova barikada na putu ka Briselu.

Sastavljen u Parizu, taj „ne papir” obrazlaže novi model ulaska u EU, radikalno drugačiji od prethodnog. O njemu nema saglasnosti svih zemalja koje su već članice, ali samo njegovo objavljivanje je dokaz da je dosadašnji sistem miniran, kao i da se slična iznenađenja mogu očekivati i ubuduće.

Ukratko, umjesto dosadašnjih „pristupnih pregovora”, u kojima zemlja kandidat svoj sistem prilagođava evropskim standardima otvarajući i, kad se neka sektorska reforma u Briselu ovjeri, zatvarajući 30 i kusur „poglavlja”, predlog Pariza predviđa da se prvo položi ispit iz „vladavine prava”, a da se integracija potom obavlja postepeno, oblast po oblast, s tim što svako napredovanje na ovim stepenicama podrazumijeva i opipljive koristi u vidu pristupa EU fondovima.

Naravno, za ovo nema rokova, ali se, uz napredovanje, uvodi i institut nazadovanja, ako se konstatuje da se zaboravilo gradivo iz glavnog predmeta, vladavine prava.

Šta je učinak Makronovog „ne papira”? To je svakako novo podrivanje povjerenja u obećanja EU. A po prvi put, proces pridruživanja je poremećen iznutra.

Ogoljen je takođe i pravi smisao (opet Makronove) mantre da će prijema novih članica biti tek kad se EU sama reformiše. Kako stvari stoje, to reformisanje će biti igranka bez prestanka.

U geopolitičkim prestrojavanjima, vajdu od ovog zaokreta ponajviše će imati Rusija, koja je dobila priliku da nam se, špijunskim aferama uprkos, ponovo predstavi kao postojani saveznik, nasuprot prevrtljivom Zapadu. Šire, naš region u još većoj mjeri postaje multipolarni poligon za koji je sve konkretnije zainteresovana i Kina, a u okviru svoje neo-osmanske doktrine „strateške dubine” – i Turska.

Što se tiče raspoloženja naroda, čini se da je većina odavno shvatila o čemu se radi. Ankete u Srbiji pokazuju da tek 36 odsto još vjeruje u EU, a najnovije zaplitanje će svakako ubrzati „glasanje tabanima”: pojedinačne selidbe u Evropu, umjesto sve uzaludnijeg čekanja da ona dođe kod nas.

EU će sigurno još dugo biti zaokupljena svojim problemima, jer, uz Bregzit, ljuljaju se i njeni temelji: transatlantsko političko i vojno partnerstvo. Nije li, uostalom, i francuski predsjednik prije neki dan izjavio da je NATO „u komi”.

Sve ovo ne znači da „ništa nije do nas”. To što je pridruživanje već duže vrijeme pokretna meta, nije smetalo onima koji nas vode u svjetliju budućnost, već naprotiv, sasvim im je odgovaralo.

Imaju, naime, prećutno odobrenje da u ime „stabilnosti” sebi potčine institucije i suspenduju demokratiju (za šta, uzgred, imaju uzore i među liderima nekih članica EU).

Srbija, uostalom, i da joj se sjutra otvore briselska vrata, ne bi znala s kojim granicama tamo ulazi, sa Kosovom ili bez njega. Članstvu u EU mogu zato da se raduju jedino naši unuci. Oni koji će ovdje preostati.

(Autor je bivši glavni i odgovorni urednik „Politike”)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"