Francuska ministarka za Evropu
Ameli de Monšalen izjavila je juče da su u EU saglasni da proces proširivanja Unije treba da bude preuređen, te da je neupitna perspektiva zemalja sa zapadnog Balkana za ulazak u članstvo. Na pitanje da li se nova francuska metodologija za proces proširenja EU odnosi i na Crnu Goru i Srbiju, koje već pregovaraju o članstvu na temelju utvrđenog pregovaračkog okvira, Monšalen je kazala kako vjeruje da bi te zemlje mogle biti zainteresovane ako novi sastav Evropske komisije (EK) predloži tu novu metodologiju.
– To je odluka koju one treba da donesu, a malo je prerano da od njih to zatražimo jer nema zvaničnog mandata. Ali kad Evropska komisija iznese svoje predloge, tada će s njima moći da se razgovara o sadržini – rekla je De Monšalen.
Ona je kazala da je nova metodologija koju nudi Francuska politički predlog, imajući u vidu da u EU mnogi dijele ocjenu da ima slabosti u pregovorima sa Srbijom i Crnom Gorom.
– Spremni smo da o tome razgovaramo s Beogradom i Podgoricom s ciljem da se povrati povjerenje među članicama i stanovništvom EU. Mislim da u EU mnogi dijele dijagnozu da je postupak koji je pokrenut sa Srbijom i Crnom Gorom utemeljen, ali ima slabosti. Tu se sve mora gledati jasno. Ako Srbija i Crna Gora žele da se uključe u ovu novu dinamiku koja je pokrenuta, bićemo sasvim spremni da to razmotrimo – navela je De Monšalen.
Iako je bilo najavljeno da će se pred Savjetom za opšte poslove Evropske unije naći predlog Francuske o reformi politike proširenja, to se juče nije desilo, tako da je ostalo da ministri EU glasaju o francuskom predlogu – koji se danima tumači i vagaju se njegove dobre i loše strane po zemlje Zapadnog Balkana – na nekom drugom sastanku.
Zvanično je saopšteno da su ministri u okviru Savjeta EU za opšte poslove juče razgovarali o stanju u pogledu proširenja Unije i procesu stabilizacije i pridruživanja nakon sjednice Evropskog savjeta u oktobru – ključnog tijela evropskog bloka u kome sjede šefovi država i vlada zemalja članica – a na kojoj je odlučeno da pregovori sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom ne budu otvoreni. Po saopštenju, jučerašnja rasprava se fokusirala na moguće načine da se olakša sljedeća debata na sjednici Evropskog savjeta idućeg proljeća, kada se očekuje da pitanje proširenja EU bude vraćeno na dnevni red.
– Na kraju diskusije primijećena je zajednička posvećenost država članica evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i stalnom angažovanju sa regionom – navodi se u saopštenju.
M.V.
Pooštravanje uslovaFrancuski list „Mond“ prenio je da predlog službenog Pariza predstavlja mehanizam u sedam faza, uz konkretne mjere za blokiranje u slučaju neispunjavanja reformi. Taj list piše da člansta teško da može biti ako se uslovi iz pregovaračkih poglavlja za kandidate ne sprovedu i to se činjenično provjeri i ovjeri.
– Prvi uslov je da zemlje kandidati poštuju i istinski primijene vladavinu zakona, a francuska metodologija polazi od toga da je dosadašnji napredak u pregovorima o prijemu u EU bio prespor i sa vrlo malo opipljivih koristi i blagodeti za građane zapadnobalkanskih zemalja – konstatovano je u tekstu koji je objavio „Mond".
Kako su zaključili, francuski predlozi osjetno pooštravaju uslove za članstvo, naročito u oblasti vladavine zakona, ali traže i da buduće članice opipljivo dokažu da su ispunile ciljeve ekonomske i socijalne usaglašenosti.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.