Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Ministar otvorio hotel bez upotrebne dozvole * Vrijeme je da se izađe iz ćorsokaka * Premijerov kabinet za gorivo potrošio 97.000 eura * Robijaši prijavili dva slučaja seksualnog zlostavljanja * Nigdje ljepše nego na Bedemu * UN: Moguć novi talas terorističkih napada * Ne zanimaju nas Markovićeve ponude
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kenan Hrapović, ministar zdravlja:
–Duvan ubija polovinu svojih korisnika.

Vic Dana :)

Pitao unuk dedu:
– Deda, deda, šta je to seks?
– E sinko, to ti je jedna vrlo komplikovana stvar. Prvo izađeš na njivu da oreš, onda muzeš krave i hraniš kokoške, posle cijepaš drva, pa skuvaš kafu da sve počastiš, posle zapališ vatru da nekom ne bude hladno, paziš da nek om nešto ne fali i na kraju legneš mrtav umoran.
A unuk će na to:
– Ali deda, to nije seks!
– Jeste, jeste, sinko, tako mene seksaju cijelog života!

Koja je uloga propelera na avionu?
Hladi pilota. Ako ne vjerujete, zaustavite propeler u vazduhu i vidjećete pilota kako se znoji.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2019-08-01 IAKO NEMA POMAKA U RJEŠAVANJU TRGOVINSKOG RATA IZMEĐU VAŠINGTONA I PEKINGA
Tramp „Njujork tajms“ moli Trampa da odvoji Rusiju od Kine U jednoj analizi Pentagona se upozorava da Vladimir Putin protiv nas može primijeniti postupak „obrnuti Nikson“, to jest okrenuti svoju kinesku kartu protiv SAD, kao što je Nikson uspio da zavadi Kinu i SSSR, navodi se u članku „Njujork tajmsa“
Dan - novi portal
Redakcija dnevnog lista „Njujork tajms“, najuticajnijeg američkog medija, obratila se njima omraženom Donaldu Trampu otvorenim pismom sa predlozima i inicijativama.

Riječ je o redakcijskom tekstu pod naslovom „Kako treba da izgleda pobjednička strategija Amerike ako Rusija zaigra na kinesku kartu?“

Vodeći umovi „Njujork tajmsa“ ukazuju na rizike od daljeg zbližavanja Moskve i Pekinga i traže od američkog lidera da odmah odvoji Rusiju od Kine kako se SAD ne bi suočile sa prijetnjom koja bi za njih postala globalna.

Sve ovo dolazi od lista u čijem vrhu sjede oni koji priželjkuju Trampov impičment i oni koji bi ga radije vidjeli u zatvoru.

Tramp vlasnicima i menadžerima „Njujork tajmsa“ želi to isto, a obraćanje je postalo moguće zato što zbližavanje Rusije i Kine toliko plaši medijsku i ekspertsku elitu Demokratske partije da je postala spremna i da nešto moli njoj najomraženijeg američkog političara.

Iz teksta „Njujork tajmsa“ lako se zaključuje šta je izazvalo paniku.

– U jednoj analizi Pentagona upozorava se da Vladimir Putin protiv nas može primieniti postupak „obrnuti Nikson“, to jest okrenuti svoju kinesku kartu protiv SAD, kao što je Nikson uspio da zavadi Kinu i SSSR – navodi se u tekstu.

I ovaj potez potvrđuje da su u Vašingtonu svjesni da se moraju dogovarati sa Putinovom Rusijom.

Američki i kineski pregovarači okončali su juče, uz gotovo neprimjetan napredak, novu rundu pregovora o trgovinskom ratu koji već prilično ozbiljno uzdrmao svjetsku ekonomiju i potresao berze. Kineska državna televizija izvijestila je o konstruktivnim razgovorima. Američki pregovarači su napustili Šangaj.

Susret američkih i kineskih pregovarača u Šangaju bio je prvi takav sastanak pošto su pregovori prekinuti prije gotovo tri mjeseca, uz međusobne optužbe Pekinga i Vašingtona oko krivice za takav razvoj situacije.

Umjesto dogovora, koji ekonomisti ionako nisu očekivali, čini se da su dvije strane ostale ušančene i spremne za dug ekonomski sukob.

Kineski mediji su javili da su predstavnici američke administracije Stiven Mančkin i Robert Lajtizer napustili razgovore.

– Strane su obavile iskrene, konstruktivne i efikasne razgovore u ključnim poljima od zajedničkog interesa na polju ekonomije i trgovine – objavila je kineska Si-Si-Ti-Vi, najavljujući da će razgovori biti nastavljeni u septembru.

Trampova administracija se još nije oglasila povodom ovog sastanka.

Istovremeno, kineske vlasti spremaju plan kako bi krizu pretvorile u novu šansu, uz najavu da će se u narednom periodu fokusirati na domaća tržišta kako bi se oduprli spoljnom pritisku na ekonomiju.

Trgovinski rat se vremenski poklopio sa usporenim rastom privrede, pa je sukob sa SAD, suštinski, došao kao dodatni problem. Peking je na izazove odgovorio povećanim ulaganjima u infrastrukturu i u velike projekte.

Amerikanci su u Šangaj došli u utorak, a ovaj grad je izabran kao simbol otopljavanja američko-kineskih odnosa, pošto se smatra da je posjeta Ričarda Niksona Šangaju 1972. godine bila svojevrsna prekretnica u odnosima dviju država.

Pokušaj „relaksacije“ odnosa donekle je upropastio američki predsjednik Donald Tramp, koji je, gotovo istovremeno sa početkom sastanka, optužio Kinu da ne ispunjava obećanja, ocjenjujući da će sporazum dvije strane biti teško dostižan prije predsjedničkih izbora naredne godine.

Kina je odgovorila uvodnikom u „Global tajmsu“, gdje se navodi da Amerika mora odustati od navike da teškim riječima hrabri svoje pregovarače, pošto na taj način podriva povjerenje među stranama.

Si-Si-Ti-Vi navodi i da su se pregovarači u Pekingu, suštinski, usredsredili na nekoliko ključnih pitanja, uključujući izvoz američkih poljoprivrednih proizvoda u Kinu i stvaranje povoljne klime za razmjenu tehnologija.

Ovaj drugi dio izvještaja kineske televizije odnosi se na proces davanja dozvola za distribuciju proizvoda kompanije „Huavej“ za američko tržište. Kako su ranije naveli američki zvaničnici, taj postupak je u završnoj fazi, ali je u ovom trenutku malo vjerovatno da će kineski tehnološki gigant dobiti pristup tržištu SAD.




Dok njegovi ljudi vode pregovore,Tramp prijeti
Amerika i Kina nastavile su trgovinske pregovore u sjenci tvitova američkog predsjednika Donalda Trampa u kojima najavljuje da će biti još stroži u pregovorima.

Tramp je juče upozorio Kinu da ne čeka kraj njegovog prvog mandata za finalizovanje bilo kakvog trgovinskog sporazuma, jer će, ako bude ponovo izabran na predsjedničkim izborima u novembru 2020. godine, postati još stroži u trgovinskoj politici prema Pekingu.

– Problem sa onima koji čekaju jeste da će, ako i kada pobijedim, dogovor koji će dobiti biti mnogo stroži od onoga o čemu sada pregovaramo, ili dogovora uopšte neće ni biti – napisao je Tramp u postu na Tviteru.

On se požalio i da kineski lideri na kraju uvijek mijenjaju dogovor u svoju korist.

– Kina je trebalo da počne da kupuje naše poljoprivredne proizvode, ali nema signala da to čine – napisao je Tramp u drugom tvitu.




Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"