Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Čuva državu kao da je u miraz donijela * Braneći Crkvu branimo demokratska načela * Poništili konkurs pa raspisali isti * FBI drži deset naših pomoraca na brodu sa kokainom * Treba raspustiti kotorsku skupštinu * Bemaks ostao bez 9,7 miliona pa dobio posao od 2,2 miliona * Na plate zaposlenih troše 624.300 eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
NIKOLA GEGAJ, FUNKCIONER DPS-a:
Teze poput „Prirodne Albanije” su opasne i dovele bi do ludila koje je doživio region devedesetih godina.

Vic Dana :)

Mujo sjedi u dnevnoj i čita novine, kad upada mala Fata sva uplakana:
- Babo, ja odluč’la... ako m’ ti ne daš da se udam za Ibru, ja ć’ se bacit’ u rijeku!!
Mujo je pogleda preko novina:
- Bac’ se ti slobodno... svaka guska zna plivat’....
Plavuša kupuje novi automobil.
- Dobar dan, mogu li vam pomoći
pita prodavac.
- Pa da, kupila bih novi auto.
- Model?
- Ma nee, ja sam sekretarica!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo IZ MITROPOLIJE TVRDE DA NE POSTOJE DOKAZI DA JE IJEDNA CRKVA, DŽAMIJA ILI KATEDRALA BILA VLASNIŠTVO DRŽAVE
Cetinjski manastir Centri moći krivotvore činjenice
Dan - novi portal
Atakujući bezobzirno na hramove i imovinu cetinjske Mitropolije Predlogom zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, državni centri moći u Crnoj Gori služe se krivotvorenjem istorijskih činjenica, saopšteno je iz Mitropolije. Ističu da državni zvaničnici istupaju s netačnom i neobjektivnom tezom da je imovina cetinjske Mitropolije i njenih hramova prije 1918. godine navodno bila svojina države Crne Gore. Ovo iskonstruisano stanovište formulisano za potrebe dnevne politike, kako naglašavaju, nema uporište u istorijskim činjenicama i sačuvanim arhivskim aktima, jer činjenice upravo govore suprotno. Ističu da se uvidom u arhivski dokument o popisu državne imovine, tokom trajanja nezavisne države Kraljevine Crne Gore do 1918. godine jasno vidi da nijedna pravoslavna, ni rimokatolička crkva, ni džamija nijesu bile imovina države.

– Već u srednjovjekovnoj Zeti, gospodari koji su bili izdanci narodnih dinastija Vojislavljevića, Nemanjića, Balšića i Crnojevića, ustupali su vladarskim poveljama brojne i bogate zemljišne posjede manastirima i crkvama. Darovani posjedi postajali su vlasništvo hramova, odnosno Crkve, a ne države ili dvora. Primjera, radi, poveljom od 4. januara 1485. gospodar Zete Ivan Crnojević darovao je Cetinjskom manastiru dvije trećine Cetinjskog polja, ali i zemljišne posjede u Dobrskom selu i Ceklinu i solane u Grblju. Nakon osnivačke povelje Cetinjskom manastiru, gospodar Ivan Crnojević je donio i zakon (Sud carski i patrijaršijski) 1485. godine, kojim se zaštićuju manastirska imanja. Pri svršetku iste povelje Ivan Crnojević iskazuje anatemu na svakoga ko bi se usudio da Cetinjskom manastiru prisvoji makar i dio zemljišne svojine koju mu je on svojevoljno namijenio. Formulišući vladarsku kletvu koju je namijenio budućim uzurpatorima manastirske svojine, gospodar Zete je faktički štitio zemljišnu svojinu cetinjskog manastira koju mu je upravo on zavještao osnivačkom poveljom – navode u Mitropoliji.

Dodaju da je temelj zemljišnoj svojini i imovinskim pravima ostroškog manastira položio Sveti Vasilije Ostroški lično. Ističu da je on u zavještajnom pismu iz 1666. godine: „I ko bi pokušao nešto da otme od manastira, oteo Gospod Bog takvom razoritelju njegov dom, kuću i stoku sa sinovima i sav imetak da mu Gospod Bog zatre i raspe odjednom u vijekove, Amin! Da njegov dom nastrada u vijekove, Amin!”.

– Izrečenom anatemom Sveti otac u stvari štiti zemljišnu imovinu ostroškog manastira koju mu je lično obezbijedio i jasno i nedvosmisleno opominje seljane podostroških sela da se ne bi usudili da nasilno i protivpravno prisvajaju posjede manastira. U protivnom, suočiće se s dejstvom kletve koju na uzurpatore ostavlja. A suočiti se s kletvom Sv. Vasilija nije nimalo razumno – ističu iz Mitropolije.

Oni navode da su integritet i nepovredivost crkvene svojine pravoslavnih manastira štitile često i turske vlasti rukovođene odredbama šerijatskog prava, o čemu postoje dokazi. Dodaju da je na Blagovijesti 1868. održana Narodna skupština glavara u Cetinjskom manastiru, pod predsjedništvom knjaza Nikole, i tada je prvi put izvršena podjela imovine u Crnoj Gori na crkvenu, državnu i porodičnu imovinu vladalačke porodice Petrović Njegoš.

– Tim povodom u Crnogorskom godišnjaku „Orlić“ za 1896. godinu piše da je Narodna skupština odredila da manastiru na Cetinju pripadaju „sve zemlje, gore i vaskolik meteh, kud krisovulja Ivanbegova piše…“ U državnu imovinu je, pored zemljišnih dobara i malobrojnih javnih objekata, tada prešlo istorijsko oružje iz riznice kao i vojni arhiv– objašnjavaju u Mitropoliji.

Ističu da su sve državne vlasti u Crnoj Gori, barem do 1946. godine, kako nacionalne, tako i okupacione, poštovale i uvažavale imovinska prava i vlasništvo cetinjske Mitropolije i njenih hramova, i nijesu uzurpirale njene posjede.

– Stvari će se temeljno promijeniti dolaskom komunista na vlast. Prema Zakonu o agrarnoj reformi i unutrašnjoj kolonizaciji iz 1946. pravoslavni manastiri u Crnoj Gori lišeni su većeg dijela svojih zemljišnih posjeda. Državni ideolozi često forsiraju tezu da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori prisutna tek od 1920. Sračunato i tendenciozno prećutali su 700 minulih godina njenog djelovanja na ovim prostorima. Cetinjska Mitropolija izvodi svoj crkveno-pravni kontinuitet iz Zetske eparhije koju je 1219. formirao upravo Sv. Sava, dok je na saboru u Skoplju na Cvijeti 1346. godine uzdignuta u rang Mitropolije zetske. Brojni hramovi na terenima Crne Gore sazidani su nastojanjem svetorodne dinastije Nemanjića – navode u Mitropoliji.

M.S.


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"