Viši sud za prekršaje kaznio je Luku Kotor u postupku koji je pokrenula Agencija za zaštitu konkurencije. Sud je izrekao kaznu od ukupno oko 28 hiljada eura, zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu lučkih usluga. To se može vidjeti u godišnjem izvještaju o radu Agencije za zaštitu konkurencije za 2018. godinu, koji je dostavljen Vladi, na čijem je čelu premijer
Duško Marković.
Prvo je Agencija donijela rješenje kojim je utvrdila da „Luka Kotor“ koristi svoje pravo ekskluziviteta kao „koncesionar“ u okviru akvatorijuma luke Kotor i zloupotrebljava svoj dominantan položaj na tako što je uslovljavala agente i brodare da za usluge pilotaže moraju angažovati upravo njih. Zbog toga su zabranili svako buduće postupanje kojim bi „Luka Kotor“ mogla spriječiti, ograničiti ili narušiti konkurenciju zloupotrebom dominantnog položaja na opisan način.
Naložili su i preduzimanje mjera, radi otklanjanja štetnih posledica i uspostavljanja efikasne konkurencije na tržištu, kao i rok za njeno izvršenje – piše u izvještaju. Dodaje se da je po navedenom „Luka Kotor“ u ostaljenom roku i postupila.
– „Luka Kotor“ je Upravnom sudu Crne Gore podnijela tužbu protiv rješenja Agencije za utvrđivanje zloupotrebe dominantnog položaja. Upravni sud je djelimično poništio rješenje Agencije te predmet vratio na ponovni postupak i odlučivanje. Donijeto je obavještenje o utvrđenim činjenicama, okolnostima i zaključcima u postupku. Sudu za prekršaje Budva – Odjeljenju Herceg Novi podnijet je zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv „Luke Kotor“ i odgovornog lica u tom pravnom licu. Sud za prekršaje donio je rješenje i okrivljene oslobodilo krivice. Agencija je na navedeno rješenje podnijela žalbu Višem sudu za prekršaje, koji je meritorno odlučio, te preinačio rješenje Suda za prekršaje i okrivljene oglasio krivim, te je za „Luku Kotor“ utvrdio novčanu kaznu u iznosu od 27.249 eura, dok je za odgovorno lice u pravnom licu, utvrđena novčana kazna od 1.000 eura – piše u izvještaju o radu Agencije za zaštitu konkurencije.
U toku 2018. godine, Agencija je izdala ukupno 46 rješenja o odobrenju predmetnih koncentracija.
– Naime, tokom 2018. godine, Agenciji su podnijeta ukupno 53 zahtjeva za izdavanje odobrenja za sprovođenje koncentracije, od kojih je odobreno 39 te po istim izdata odgovarajuća rješenja. Jedan zahtjev je obustavljen zbog povlačenja zahtjeva, dok je 13 predmeta prenijeto u 2019. godinu. Pored toga, izdato je i sedam rješenja kojim je odobrena koncentracija učesnika na tržištu, a na osnovu prenijetih predmeta iz 2017. godine – piše u izvještaju.
Vl.O.
Sistematizovali 45 radnih mjestaU dokumentu dostavljenom Vladi piše da se od ukupno 46 odobrenih koncentracija, četiri se odnose na zajedničko ulaganje a 42 na sticanje kontrole.
– Na teritoriji Crne Gore sprovedeno je 10 koncentracija, dok je ostalih 36 eksteritorijalno. Kada je u pitanju tip koncentracija, odobreno je 18 horizontalnih, sedam vertikalnih i dvadest 21 konglomeratska koncentracija. Od ukupnog broja odobrenih koncentracija najviše se odnosilo na sektor telekomunikacija i medija, zatim slijedi sektor energetike (naftnih derivata i gasa), bankarski sektor i osiguranje – objašnjeno je u izvještaju.
Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Agencije za zaštitu konkurencije iz decembra 2018. godine, te izmjenama tog pravilnika od 18. januara 2019. godine sistematizovano je 45 radnih mjesta, uključujući: predsjednika Savjeta, dva člana Savjeta, kao i direktora i zamjenika direktora Agencije.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.