Bugarska je nametnula makedonskog revolucionara
Goceta Delčeva kao novi uslov za dobijanje datuma za pregovore Sjeverne Makedonije s Evropskom unijom, piše portal makedonske televizije Telma.
Uslov je postavio lično bugarski premijer
Bojko Borisov, koji je poručio da Makedonci imaju još mnogo stvari da poprave i da sazru, navodi Telma.
Borisov je na pitanje kada će početi pristupni pregovori Sjeverne Makedonije sa EU rekao da „oni imaju mnogo za ispravljanje“.
– Nemojte da me shvatite pogrešno, ali sve dok se sporimo o tome da li je Goce Delčev bio Bugarin ili Makedonac... nek sazru – rekao je Borisov.
Makedonski premijer
Zoran Zaev je odgovorio svom kolegi Borisovu, napisavši na svom fejsbuk profilu da su obje zemlje potpisale sporazum o saradnji i prijateljstvu, a ne za probleme i javnu raspravu.
– Dogovorili smo se da nas zajednički trenuci iz prošlosti spajaju, a ne razdvajaju. Prije svega je potrebna zajednička ideja da nastavimo naprijed. Mi znamo da je ta ideja živa i već smo pokazali da možemo da riješimo i najsloženija pitanja, ako to i želimo. Da bismo usp,eli, treba zajedno da sazremo. Prijateljstvo mora biti obostrano i uzajamno – napisao je Zaev na Fejsbuku.
Za predsjednika makedonskog Savjeta ambasadora
Ljupča Arsovskog, izjava bugarskog premijera je neprimjerena, kao i iskorišćavanje članstva Bugarske u EU.
– Borisov je rekao za makedonski narod i za sve one koje razmišljaju drugačije da treba da sazru. To ne dolikuje jednom premijeru, jer se tu postavlja i pitanje koliko je sazreo onaj koji to izgovara – smatra Arsovski.
Povodom nagovještaja da bi Sofija mogla da pravi probleme na putu Sjeverne Makedonije ka EU, Arsovski je rekao da to nikome ne bi koristilo, ali i da ne očekuje tako nešto. Pitanje o Gocetu Delčevu pojavilo se prije dvije nedelje kada makedonsko-bugarska vladina Komisija o istorijskim pitanjima nije uspjela da postigne saglasnost o zajedničkom obilježavanju ovog revolucionara i osnivača makedonske revolucionarne stranke VMRO početkom prošlog vijeka. Tada je bugarska šefica diplomatije
Ekaterina Zaharijeva zaprijetila da će bugarska strana napustiti rad komisije. Takođe, i bugarski ministar odbrane je upozorio da Sjeverna Makedonija neće moći da napreduje ka EU ukoliko ne prihvati da je Delčev bio Bugarin.
– Pariz je glavni skeptik kada je riječ o proširenju EU – navodi „Politiko“, ukazujući da je Francuska
Emanuela Makrona do te mjere osjetljiva na ovo pitanje da su godišnji izveštaji o napretku Evropske komisije – s neobavezujućom preporukom članicama Unije da udijele datum Sjevernoj Makedoniji i Albaniji i s njima otvore pregovore – „na insistiranje Francuske objavljeni oko mjesec i po dana kasnije nego prethodne godine, kako bi se izbjeglo da ovo pitanje bude iskorišćeno u kampanji za evropske izbore“. A i sada je tražila da u zvanično saopštenje s ministarskog sastanka bude unesen i „dio teksta u kome se kaže da EU treba da se reformiše prije bilo kakvog proširenja“. Slična formulacija na kraju je i ubačena u završno saopštenje sa sastanka ministara spoljnih poslova članica EU ovog utorka.
I uz Francusku, rekosmo, Njemačka. Njemačko protivljenje najavio je još 29. maja
Ginter Krihbaum, predsjednik Odbora za evropske poslove njemačkog Bundestaga: „Do oktobra ne bi trebalo da bude donijeta odluka.“ „U Njemačkoj“, objasnio je ovim povodom „Dojče vele“, „zeleno svjetlo mora da dĂĄ Bundestag – a to je moguće samo ako se tome ne protivi poslanička grupa CDU/CSU“ kancelarke
Angele Merkel. A Merkelova je protiv „brzog davanja datuma Sjevernoj Makedoniji“, objavio je „Zidojče cajtung“ pozivajući se na svoje izvore.
Evropska unija prevarila Sjevernu MakedonijuNije poznato da
Hristijan Mickoski, lider VMRO, najveće opozicione stranke u državi koja je sebe nazvala Sjevernom Makedonijom u nadi da će tako brže prići Evropskoj uniji, ima ikakav dar predviđanja budućnosti, ali nikakav mu naročit dar i nije bio potreban, osim nešto malo zdravog razuma i mnogo gorkog iskustva, da bi predvidio budućnost svoje zemlje kada je prije godinu dana rekao: „Sve je to šarena laža.“ Te riječi Hristijana Mickoskog odnosile su se na prošlogodišnju odluku Evropske unije da, pošto su Zoran Zaev i Aleksis Cipras postigli Prespanski sporazum o preimenovanju Makedonije u Sjevernu, nagradi zemlju čija je prestonica Skoplje definisanjem „puta ka otvaranju pregovora o učlanjenju“ – famozni datum koga smo i mi ovdje u Srbiji onomad čekali s grozničavim nestrpljenjem – „u junu 2019. godine“.Dogovorili smo se da nas zajednički trenuci iz prošlosti spajaju, a ne razdvajaju, poručio je Zaev