Mojkovačka fabrika oružja „Tara” prošle godine je imala drastično smanjen poslovni prihod u odnosu na 2017. Prema finansijskim izvještajima dostavljenim Poreskoj upravi, tokom prošle godine poslovni prihod te kompanije iznosio je 5.887.334 eura, dok je samo godinu ranije bio na nivou od 6.714.072 eura, što je smanjenje od oko 826.000 eura.
Prošle godine je uvećan i akumulirani gubitak kompanije sa 3.702.729 eura na 4.065.814 eura. To znači da je gubitak za godinu rada te firme uvećan za oko 363 hiljade eura. Fabrika oružja „Tara” posluje u okviru kompanije „Tara aerospace and difence products”, koja je u većinskom vlasništvu firmi kontroverznog Švajcarca
Hajnriha (Henrija) Tometa. Prema zvaničnim podacima Crnogorske depozitarne agencije (CDA), Vlada Crne Gore u kompaniji „Tara aerospace and difence products” posjeduje 12,58 odsto akcija. „BT International Ltd” vodi se kao vlasnik 34,89 odsto akcijskog kapitala, dok je u vlasništvu austrijske firme „Kandussi” 25,45 odsto vlasničkih akcija.
Iako firma iz Mojkovca godinama posluje sa akumuliranim gubitkom, u 2017. godini imali su čist profit od 407.118 eura. Gubitak kompanije „Tara aerospace and difence products” tokom 2015. godine iznosio je 5.229.192 eura, da bi u narednim godinama zbog pozitivnog poslovanja bio smanjen na 3.702.729 eura, koliko je iznosio 2017. godine.
„Dan” je ranije objavio da se kompanija „Tara aerospace and difence products” nalazi na crnoj listi poreskih obveznika, objavljenoj u februaru ove godine na sajtu Poreske uprave. Dug za poreze i doprinose na zarade zaposlenih fabrike oružja narastao je na 538.671 euro. Toj firmi, koja je svojevremeno bila u većinskom državnom vlasništvu, omogućen je i reprogram poreskih potraživanja. Međutim, kad se uporede dugovanja iz oktobra 2018. i januara ove godine može se vidjeti da se dug kompanije „Tara aerospace and difence products” samo uvećao. Vlada Crne Gore je 2014. godine omogućila da Tomet preko povezanih kompanija postane većinski vlasnik mojkovačke vojne fabrike „Tara”. Tometove kompanije su postale većinski vlasnici fabrike, jer je prethodno ukinuta ranija zabrana da stranci budu vlasnici više od 49 odsto akcija u kompanijama za proizvodnju i promet naoružanja i vojne opreme. Svjetski mediji su poslednjih godina tvrdili i da je Tomet često optuživan za šverc oružja i da je bio na listi Stejt departmenta za nadzor mogućih ilegalnih trgovaca oružjem i vojnom opremom. Švajcarski biznismen je, međutim, tvrdio da sve poslove vodi legalno i da su takvi navodi podmetanja konkurencije.
Vl.O.
Zaposleno 180 ljudiU izvještaju menadžmenta o poslovanju kompanije „Tara aerospace and difence products” tokom 2018. godine je rađeno na unapređenju postojećeg proizvodnog programa.
– U toku 2019. godine planiran je razvoj šest novih proizvoda. Tokom 2018. godine je nabavljena nova oprema u ukupnoj vrijednosti 180.927 eura, dok je u investiciono održavanje uloženo 68.442 eura. Planirane investicije za 2019. godinu su 107.000 eura – piše u izvještaju menadžmenta. Navode da u kompaniji ima ukupno 180 zaposlenih.
– Tokom 2018. godine društvo je izdvojilo značajna sredstva za odstranjivanje akumuliranog otpada. Društvo pomaže finansijski i na druge načine organizacijama koje se bave zaštitom životne sredine, kulturnim događajima i stvaraocima, sportskim klubovima, talentovanim pojedincima za dalje obrazovanje ili specijalističko edukovanje itd – navodi se u dijelu izvještaja menadžmenta.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.