Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Deripaskinoj firmi država dala posao od 12 miliona * Amfilohije: Bombe padale okole, u gradu nema ratne atmosfere * Vjerujem da će DPS ipak prihvatiti tehničku vladu * Skrivaju zakupce skladišta i organizovani šverc cigara * Obnovljivi izvori zadovoljili sve potrebe * Aferaši na funkcijama provociraju EU * Nadležni da se postide zapuštenog trga nazvanog po heroini
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Džemal Perović, LIDER POKRETA „ODUPRI SE”:
Nas se režim plaši samo kada smo na ulici; kada smo kod kuće za njih ne postojimo

Vic Dana :)

Vozio se Mujo u automobilu sa kompjuterom. Kaže kompjuter:
– Mujo ne vozi 60km na sat, ograničenje je 50.
Kad drugi put kompjuter reče:
– Ne vozi Mujo 80, ograničenje je 50.
Kad treći put kompjuter krene da kaže, a Mujo će:
– Stani da ja izađem, a ti ide gdje hoćeš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-02 SRBI U HRVATSKOJ 1918–1929 11 Oštra osuda Pribićevićevog govora Feljton smo priredili prema knjizi dr Sofije Božić „Srbi u Hrvatskoj 1918–1929”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograd
Dan - novi portal
-PRIREDIO:
MILADIN VELjKOVIĆ

U rezoluciji, koja je nastala kao reakcija na zagrebački govor Svetozara Pribićevića, pod tačkama 3 i 4, pročitanim na mitingu u Beogradu 29. januara 1928, saopštavalo se i ovo:
„3.)Beograd je doživio čast da ga najpozvaniji širom cijelog svijeta obaspu počastima i odavanjem priznanja kao kulturnom, etičkom i nadasve rodoljubivom centru. Mi potomci i učesnici velikih događaja sa puno prava tražimo da i sinovi ove zemlje lojalno za sve ovo odadu priznanje ako neće i poštovanje. Na ovo su pozvani najviše bivši funkcioneri ove zemlje:
4.) Gospodin Svetozar Pribićević predmetom je osude cijele Srbije i Beograda jer je nelojalnim, inadžijskim i nebratskim svojim govorom na dan 22. tek. mes. u Zagrebu hotimično i svjesno htio da oskrnavi ono što je nama najsvetije. Nadležnim ostavljamo na ocjenu ovo i ovakvo držanje g-na Pribićevića, ali im preporučujemo da vode računa o našem revoltu i o opravdanom uzbuđenju, na koje smo izazvani postupcima g-na Svetozara Pribićevića”.
Miting se završio fizičkim obračunom između pristalica i protivnika Svetozara Pribićevića. Zavađene građane razdvojila je policija, a veći broj demonstranata bio je povrijeđen u tuči. Među povrijeđenim bio je i izvještač beogradskog dnevnog lista „Pravda” Đorđe Isaković. U strahu za bezbjednost lidera Samostalne demokratske stranke, policijske snage su, tokom i po završetku mitinga, obezbjeđivale njegov stan. [...]
Atentat u Narodnoj skupštini označio je kulminaciju političke krize u zemlji i, istovremeno, zaoštravanje odnosa između „prečana” i „Srbijanaca” do krajnjih granica. [...] Svetozar Pribićević je na skupštinski atentat u Beogradu reagovao zahtjevom za ostavku vlade, raspuštanje parlamenta i raspisivanje novih, „slobodnih i poštenih” izbora. U beogradskim političkim krugovima raspuštanje Narodne skupštine nije smatrano ispravnim rješenjem krize, i to iz dva razloga: zato što bi novi izbori podijelili zemlju na dva suprotstavljena tabora i zato što se ratifikacija Neptunskih konvencija s Italijom u tom trenutku nametala kao imperativni i primarni zadatak. U vezi s pitanjem ratifikacije Neptunskih konvencija, u javnosti se razvila polemika između Svetozara Pribićevića i Vojislava Marinkovića, ministra inostranih djela, koji je tvrdio da državni interesi nalažu njegovo urgentno rješavanje. Pribićević je to, sa svoje strane, osporavao i upozoravao da nastavak rada parlamenta u kome je izvršeno ubistvo poslanika predstavlja, prema njegovim riječima, jednu ordinarnu provokaciju Hrvata i vodi prekidu odnosa između Zagreba i Beograda. I ne samo to. Jedan od dvojice lidera CDK zastupao je tezu da različiti krajevi ili različiti djelovi naroda jedne države mogu imati i različite spoljnopolitičke interese, te da prilikom donošenja akata kojima se regulišu odnosi s inostranstvom treba imati odobrenje upravo onog kraja, odnosno dijela naroda koji će najneposrednije snositi posledice tog čina. Za Vojislava Marinkovića, koji je nastupao s pozicija integralnog jugoslovenstva, ova argumentacija je bila – apsurd. Ujedinjenje u jednu državnu zajednicu, naime, podrazumijeva odricanje od svih posebnih interesa u ime jednog, najvišeg, zajedničkog državnog interesa. Iz tog razloga, proglašavanje procesa ratifikacije Neptunskih konvencija provokacijom naprosto nije ispravno. Ministar spoljnih poslova iskoristio je priliku da prigovori Pribićeviću i to da je „neobuzdan” opozicionar, odnosno da u borbi za vlast uopšte ne vodi računa o opštim, državnim interesima.[...] Jugoslovenski ministar je, dakle, naglašavo jednu načelnu nesaglasnost između njih dvojice, poručujući javnosti da Svetozar Pribićević ne zaslužuje povjerenje patriota.

(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"