Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Džaba sat na ruci kada je Radonjić izgubljen u vremenu * Presudili „Luku Kazniću” * Dojava lažna, hapšenje stvarno * MA ostao bez imovine vrijedne 780.000 eura * Donald Tramp sve bliži vojnom sukobu sa Iranom * Što prije da se razgraničimo sa albanskim teroristima * Kazne za nedolazak poslanika, ali i za neaktivnost
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-05-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Nenad Čobeljić, sindikalac:
– Specijalno tužilaštvo nepostupanjem jatakuje akterima korupcionarške afere.

Vic Dana :)

Pričaju dvije plavuše: - Jesi li čula da je našeg dimnjačara pregazio auto - reče prva plavuša. - Strašno! Više nismo sigurni ni na krovu! - uzvrati druga.

Umro Pera, dođe mu žena kod sanduka i reče: - Dabogda se okrenuo onoliko puta koliko si me varao.
Posle nekog vremena umre i žena, ode i ona u raj i pita Boga:
- Jel’ znate gdje je moj muž Pera?
A Bog će na to:
- Pera ventilator?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-05-06 OD BIROKRATIJE DO DIPLOMATIJE 12
DR SRĐAN MIĆIĆ Prvi srpski generalni konzulat Feljton smo priredili prema knjizi dr Srđana Mićića ''Od birokratije do diplomatije'', koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
Rešenje iz 1878. godine je bilo samo nužna privremena mjera za isticanje promijenjenog međunarodnog položaja Srbije poslije sticanja nezavisnosti. Suštinsko ustrojenje moderne diplomatske službe sprovedeno je donošenjem Zakona o diplomatskim zastupništvima i srpskim konzulatima u inostranstvu 1879. godine. U zakonskim odredbama ponovljene su kategorije šefova diplomatskih misija, ali su definisana mjesta sekretara i zvaničnika (attachĂŠs), koji su mogli da rade sa ili bez plate. Dragomane ili tumače mogla su da imaju samo diplomatska predstavništva na Istoku. Zakonom su bile određene i prestonice u kojima je Srbija mogla da ima svoja diplomatska predstavništva. Pored tri postojeća, u Beču, Carigradu i Bukureštu, omogućeno je da se otvore nova u Atini, Berlinu, Londonu, Parizu, Petrogradu, Rimu, na Cetinju i u Sofiji. Poslije donošenja zakona, diplomatska agencija u Bukureštu podignuta je na rang poslanstva i otvorena su tri nova diplomatska predstavništva: u Petrogradu, Parizu i Sofiji.

Istim zakonom ustanovljenja je konzularna služba Srbije. Zakonskim odredbama su određeni plaćeni i neplaćeni konzuli. Prva kategorija su bili karijerni konzuli (consules missi), a druga počasni konzuli (consules electi). Karijerni konzuli bili su podijeljeni u tri kategorije: generalne konzule (koji su mogli da budu i diplomatski agenti i otpravnici poslova), konzule (ili vicekonzule) i konzularne agente. Počasni konzuli nijesu morali da budu srpski državljani i mogli su da budu mještani grada u kojem je otvoren konzulat. Za karijerne konzule bilo je neophodno da se njihovo postavljenje predvidi budžetom, dok je za počasne konzule bio dovoljan samo knežev ukaz. U vrijeme donošenja zakona postojala su tri počasna konzulata, u Beču, Budimpešti i Vašingtonu. Srbija je otvorila prvi generalni konzulat u Budimpešti 1882. godine i za prvog generalnog konzula postavljen je Petar Stajić.

Pravilnik o konzularnoj službi donijet je 1882. godine. Područje djelokruga rada konzulata određivao je ministar svojim rešenjem.[...] U vrijeme donošenja Pravilnika nije postojala srpska trgovačka mornarica, već samo brod „DeligradËŽ kojim su prevoženi so i petrolej iz Rumunije. Ipak, unijete su i odredbe o dužnostima konzula prilikom zaštite interesa rječne trgovačke mornarice, jer se računalo da će srpska država uskoro početi da radi na tom polju. Osnovna dužnost konzula bila je da pomognu svim srpskim brodovima koji su se našli u nekoj vrsti nevolje. Potom, da vode tačne spiskove srpskih brodova i njihovih tovara. Mogli su da izdaju privremene brodske isprave u slučaju da ih vlasnik, odnosno kapetan broda izgubi. Konzuli su imali ovlašćenja zdravstvene policije i mogli su da pregledaju brod i posadu u slučaju zaraznih bolesti.

Konzuli su bili zakonski punomoćnici srpskih državljana u inostranstvu. Bili su dužni da vode knjige rođenih, vjenčanih i umrlih; spiskove svih punoljetnih građana; imali su ovlašćenja da vode računa o maloljetnim licima i drugim licima pod starateljstvom. Karijerni konzuli nijesu mogli da štite interese stranih konzulata i državljana, sa izuzetkom hitnih i važnih slučajeva za šta su tražili odobrenje ministra ili starješine nadležnog diplomatskog predstavništva. Konzuli su bili dužni da svaka tri mjeseca dostavljaju trgovinske i privredne izvještaje nadležnom šefu diplomatske misije ili ministru u mjestu sjedišta konzulata. U pogledu administrativnih poslova, najvažnija je bila pasoška služba. Konzuli su izdavali i vizirali pasoše srpskim državljanima i strancima koji su putovali u Srbiju. Mogli su da izdaju nove ili obnavljaju stare pasoše samo onim licima koja su živjela na teritoriji djelokruga konzulata. U pravnim poslovima mogli su samo da dostavljaju sudske pozive srpskim državljanima. U imovinsko-pravnim poslovima bili su ovlašćeni za zaostavštine i depozitnu službu, ali su imali pravo i da sastavljaju testamente.

Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"