Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Kavčanin” izrešetan u centru Podgorice * Milo statista u Berlinu, Duško u DPS-u * Dogovor opozicije obaveza a ne stvar izbora * Doći će do loma piste u Tivtu * Vjera u vječno ljudsko dostojanstvo * Knežević objavio partijski logo *  Više nema ko ni da štrajkuje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
JOANIKIJE, EPISKOP BUDIMLjANSKO-NIKŠIĆKI:
Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti više je ličio na revolucionarni poziv za gonjenje Crkve i pljačku njene imovine.

Vic Dana :)

U zatvor došao policajac da radi kao čuvar, pa ga šef upozorava na zatvorenike da su jako neposlušni. A on će na to:
- Ne brini, šefe, ko ne sluša ima da leti napolje!

Kapetan prekookeanskog broda dobija depešu i obraća se putnicima:
- Dragi putnici, stigla je jedna dobra i jedna loša vijest. Šta želite prvo da čujete?
- Hoćemo prvo dobru vijest!
- Film o nama dobiće 11 Oskara.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2019-04-27 TRGOVINSKA RAZMJENA DVIJE VELESILE PREMAŠILI PLANIRANO
Trgovinska razmjena između dvije zemlje dostigla je sumu od 108 milijardi dolara Saradnja Moskve i Pekinga obara rekorde, promet 108 milijardi Ekonomski odnosi Rusije i Kine se razvijaju brže nego što je planirano, pa je trgovinska razmjena 2018. godine dosegla 108 milijardi dolara, kazao je Vladimir Putin tokom sastanka sa Si Đinpingom
Dan - novi portal
Trgovinska razmjena Rusije i Kine 2018. godine dosegla je 108 umjesto planiranih 100 milijardi dolara, kazao je ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku sa kineskim kolegom Si Đinpingom u Pekingu. Kineski predsjednik je ocijenio da su bilateralni odnosi te dvije zemlje obrazac za odnose velikih sila.

– Ekonomski odnosi Rusije i Kine se razvijaju brže nego što je planirano, pa je trgovinska razmjena 2018. godine dosegla 108 milijardi dolara. Promet je prošle godine porastao za 24,5 odsto, na rekordnih 108 milijardi dolara, iako su zvaničnici postavili cilj od 100 milijardi dolara– rekao je Putin tokom sastanka sa Si Đinpingom na drugom forumu „Pojas i put”.

Kako je ocijenio, saradnja dviju država dostigla je nezapamćeno visok nivo i predstavlja obrazac za međudržavne odnose u modernom svetu.

Govoreći o kinesko-ruskom sveobuhvatnom partnerstvu i strateškoj saradnji, ruski predsednik je naglasio da se odnosi znatno razvijaju u svim oblastima.

Si Đinping se saglasio da bilateralni odnosi dviju zemalja predstavljaju obrazac za odnose velikih sila koje uživaju najviši nivo uzajamnog povjerenja, najbližu saradnju i veliki strateški značaj.

Od otvorenog kritičara i protivnika pristupanja zemalja Evropske unije inicijativi „Jedan pojas, jedan put“, Njemačka je prije mjesec dana postala zagovornik učešća u tom ambicioznom kineskom projektu infrastrukturnog povezivanja Evrope i Azije. Njemački ministar ekonomije Peter Altmajer je na forumu u Pekingu po prvi put jasno rekao da vodeće članice EU žele da potpišu memorandum o sporazumijevanju sa Kinom o ovom projektu, ali ne kao pojedinačne države, već kao jedna grupa.

Njemačka, Francuske i još neke ključne ekonomske sile unutar EU insistiraju da Kina mora prvo da poboljša pristup i fer konkurenciju za strane kompanije koje posluju na kineskom tržištu.

Iako se Italija, kao zasad jedina članica G-7 i jedna od najvećih evropskih ekonomija, bez ikakvih uslova već priključila ovom kineskom projektu, Altmajer je istakao da su Njemačka, Francuska, Španija i Ujedinjeno Kraljevstvo na Forumu u Pekingu pokazali da je EU u velikoj većini ujedinjena u stavu da „mi možemo da sprovedemo naše stavove samo zajednički”.

– U velikim državama EU mi smo se dogovorili da nećemo da potpisujemo nikakve bilateralne memorandume, već da napravimo neophodne dogovore između šireg evropskog ekonomskog prostora i ekonomskog prostora velike Kine – rekao je Altmajer u Pekingu.

On je dodao da je ohrabren obećanjem kineskog predsjednika Si Đinpinga da će se zalagati za slobodnu trgovinu, multilateralizam i održivost kao dijela „Jednog pojasa, jednog puta”.

– Ovo obećanje ćemo shvatiti ozbiljno i predložićemo kako da se ovi ciljevi postignu kako u Aziji, tako i u Evropi – naveo je Altmajer.

On je dodao da je Kina ujedno i partner i konkurent i da EU mora da odredi svoje interese.

– Za to nam je neophodna industrijska strategija. Za to nam je neophodna naša strategija povezivanja – kazao je Altmajer.

Ublažen stav

Njemačka je dugo bila sumnjičava prema ovom projektu, ali pod pritiskom njemačkih privrednika, kancelarka Angela Merkel je prije mjesec dana prilikom susreta sa kineskim i francuskim predsjednikom u Parizu ublažila stav.

– Mislim da je projekat „Puta svile” veoma važan. Mi Evropljani želimo da imamo aktivnu ulogu i da učestvujemo u tom projektu. To bi trebalo da dovede do određenog reciprociteta – navela je tada Merkel.

Kada pominje reciprocitet, ona misli prije svega na to što veliki evropski koncerni ne mogu tek tako da investiraju u Kini i da im je često omogućeno da otvaraju proizvodne pogone u Kini samo ako to rade u saradnji sa određenim kineskim državnim kompanijama. Ovakvom saradnjom, kako smatraju, onemogućava im se da maksimalizuju profit, pri čemu dolaze u rizik da njihova tehnologije bude iskopirana.

Zahtjev za otvorenijim kineskim tržištem u izjavi za njemačku novinsku agenciju DPA ponovio je i prvi čovek Federacije njemačke industrije Joahim Lang.




Spremni za pregovore o nuklearnom naoružanju
Rusija je spremna da pregovora o novom sporazumu o nuklearnom naoružanju sa SAD i Kinom, izjavio je zamjenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

Obraćajući se novinarima, on je rekao da Moskva pažljivo prati izvještaje iz SAD da bi ta zemlja željela da postigne sporazum o nuklearnom naoružanju s Rusijom i Kinom, prenosi AP pozivajući se na Si-En-En.

On je dodao i da bi Rusija voljela da ubijedi SAD da usvoje zajedničko saopštenje kojim bi se osudila bilo kakva upotreba nuklearnog oružja.

Rjabkovljevi komentari uslijedili su nekoliko mjeseci pošto su SAD objavile da se povlače iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), koji je predstavljao kamen temeljac za bezbjednost poslije Hladnog rata, a potom se i Rusija odlučila za taj potez. Moskva i Vašington međusobno se optužuju za kršenje tog sporazuma



Rusija je spremna da pregovora o novom sporazumu o nuklearnom naoružanju sa SAD i Kinom

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"