Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa Zvicerom pregovaraju o predaji * Opoziciju pozvali na zajedničke proteste * Za likvidacije spremili 50 kila eksploziva * Za kredite funkcionera 450.000 eura * Humanost se uči od malena * Tražio smjenu direktora, pa optužen za zloupotrebe * Presuda 15. januara
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 18-12-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Bosanac uhvati zlatnu ribicu i ona mu kaže:
- Pusti me, ispuniću ti želju.
Bosanac se nasmija i kaže:
- Kakva želja, bona, nosim te zlataru. Zlato je zlato.
Samo 20 odsto Crnogoraca živi u stresu i bijesu. Ostalih 80 odsto živi u Italiji, Americi, Kanadi, Njemačkoj, Švedskoj, Velikoj Britaniji...
Dođe Mujo kući i pita Fatu gdje su djeca.
Fata: Na engleskom.
Mujo: OK, where are the children?
Prije mnogo godina, jedan mladić je pitao djevojku da se uda za njega.
– Rekla je NE!
– Tako je on dugo živio srećno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav
Jugoslavija, od svjetlosti do tame Jugoslavija je ostavila u nasleđe mnogo i lijepih i ružnih iskustava pa samim tim i ogledalo u kojem se prepoznajemo i, ako racionalno usmjeravamo svoje ponašanje, to ogledalo koristimo kao onaj retrovizor u saobraćaju. Jugoslavija, to smo mi i naša slika!
Dan - novi portal
-Autor: Boris Dežulović

Ovako je bilo. Najprije su Hrvati uopšte došli. Kako i otkuda tačno, suvremena nauka još pouzdano ne zna.
Zna se tek da su se prije hiljadu i četiri stotine godina, u golemoj migrantskoj oluji svih oluja, među milionima krezavih nesrećnika što su ogrnuti kožusima od ovčjeg krzna preplavili Evropu, zatekli i naši pradjedovi, što će – tupi i naivni kakvima ih je Bog dao – zauzeti najzajebaniju i najopasniju parcelu u carstvu, ni u jednom času tako lakomisleni ne promislivši zašto je najljepši komad Evrope uopšte slobodan.
Odakle su došli niti tačno znamo, niti je zapravo važno: tek, spakovali su budući Hrvati najnužnije stvari, nekoliko primitivnih alatki za obrađivanje zemlje i par strelica što su ih izvukli iz crvljivih trupala na nekoj ledini, pa se uputili u nepoznato, tragom zavodljivih glasina o obećanoj zemlji što su se tih godina od vatre do vatre širile evroazijskim ravnicama.
Nije bilo suštinske razlike, ako je uopšte bilo ikakve, između motiva, nesreće i nejasne čežnje naših davnih pradjedova iz nekih karpatskih, iranskih ili kojih li već dalekih vukojebina, i motiva nečijih današnjih pradjedova, što iz dalekih sirijskih ili avganistanskih vukojebina ovih dana plave Evropu. Nema, najzad, neke suštinske razlike niti između ondašnje rimske i današnje briselske Evrope, dekadentnih carstava kojima u pravilnom hiljadugodišnjem razmaku na naplatu dolaze potpuno isti istorijsko-ekonomski računi.
Hrvati su, međutim, u to vrijeme bili s druge strane. Zbunjeni, uplašeni i nepovjerljivi, gazili su utabanim izbjegličkim rutama, sve dok nisu zabasali do mora, do kraja poznatog svijeta, gdje je – što se njih tiče – bilo dovoljno trave za njihove ovce i dovoljno rimskog kamenja za njihov obore. Jedan je, neki Klukas ili Lobel, zastao na vrhu brda, bacio pogled na sve četiri strane, zabio pastirski štap u pedalj zemlje između dva kamena, i rekao: Ovdje ćemo se utaboriti. Dokad, zapitali su ga ostali, a glavar je, kaže legenda, rekao: Barem mjesec dana.
Tako je, eto, bilo. Cijela je istina o prvim hrvatskim migrantima zabilježena i na onoj slici Otona Ivekovića, da su Hrvati jednog dana ugledali more i shvatili da se dalje ne može. Samo da se onomad kod onoga hrasta nisu uplašili groma, pa skrenuli na jug, ne bi se naši rođaci zaustavili do Portugala.
Tako je bilo. Tako je počelo.
Kako su hrvatski nomadi nakon hiljada kilometara bezglavog lutanja pločom zemaljskom stigli na Balkan i utaborili se podno brda, tako ih sirenski zov plavičastog horizonta nikad zapravo nije ni pustio. I što su više sami sebe tješili mitovima i legendama o novoj domovini, najljepšoj na cijelome svijetu, to su od ognjišta do ognjišta bujale i zavodljive glasine o onoj obećanoj zemlji, nekoj još daljoj i još ljepšoj, a svakako mirnijoj. Sve otada, Hrvati su vazda imali spreman onaj kovčeg s najnužnijim stvarima. I kako je koja vojska prošla preko njihove parcele, tako su Hrvati bježali. Pred Mađarima, pred Mlečanima, pred Francuzima, pred Turcima. Naročito pred Turcima.
Bježeći pred Turcima iz Like i Bosne, jedno se hrvatsko pleme naselilo u Austriji: tako su nastali Gradišćanski Hrvati. Drugo je pleme došlo do Vojvodine i mađarskih zemalja: tako su nastali Šokci i Bunjevci. Treće pleme preplivalo je Jadran i naselilo se u Italiji: tako su nastali Moliški Hrvati. Četvrto se nije zaustavilo prije Rumunije: tako su nastali Karaševski Hrvati.
Kad nije bilo rata i tuđinske vojske, bilo je bolesti ili gladi, kad nije bježao od metka i junačke smrti, dupetom pred petom i glavom pred slavom, bježao je Hrvat trbuhom za kruhom. Uvijek je u onoj mitskoj obećanoj zemlji bilo nečega čega u Hrvata nije bilo. I tako hiljadu godina, sve dok se industrijskom revolucijom svijet nije rastvorio, pa ni ono more što im se ispriječilo u lutanjima nije više Hrvatima bilo nesavladiva prepreka. Konačno, dvadeseti vijek će im nadoći ravno i široko poput okeana. I to prilično doslovno.
Bježeći od siromaštva i peronospore, na prelazu devetnaestog u dvadeseti vijek samo u Obećane Američke Države otići će tri stotine i pedeset hiljada Hrvata, naguranih u potpalublja i kotlovnice velikih prekoockeanskih vapora. Desetine hiljada njih obećanu je zemlju tražilo po Južnoj Americi, a lijep broj završio je i u Južnoj Africi.
Onda je došao Prvi svjetski rat, nakon kojega su se preživjeli Hrvati u drugom talasu pridružili očevima i stričevima u dalekim tuđinama. Tih godina iz domovine se bezglavo razbježalo još najmanje stotinu i pedeset hiljada Hrvata.
Onda je došao Drugi svjetski rat, trauma iz koje neki Hrvati do danas živo pamte izbjeglički bluz egipatskog El Shatta, a drugi tvrdu i nepopustljivu protivimigrantsku politiku zapadnih saveznika na slovensko-austrijskim graničnim prelazima. Pa ipak je, prema nekim procjenama, još barem dvjesta hiljada Hrvata nakon Drugog svjetskog rata zaoralo Atlantik i zauvijek napustilo domovinu.
Onda je Josip Broz šezdesetih otvorio granice i Hrvatima podijelio pasoše, pa su nove stotine hiljada Hrvata nagrnule preko graničnih rampi prema obećanoj zemlji: u to se vrijeme, recimo, zvala Njemačka.
Onda je došao Domovinski rat, i opet su se stotine hiljada Hrvata našle u izbjegličkim kampovima od Italije do Norveške.
Onda je došla Republika Hrvatska, i ono malo Hrvata što ju je uopšte dočekalo konačno je, prvi put u istoriji, moglo na put s pasošima svoje nezavisne, slobodne i suverene države. Najnovija obećana zemlja zvala se Irska.
A onda su Ujedinjeni Narodi pripremili u Marakešu nekakvu konferenciju o migracijama.
I Hrvati popiz.jeli.
Hiljadu i po godina lutali su Hrvati po svijetu, nema danas jedne od dvjesta država svijeta u kojoj ne postoji kakva hrvatska katolička misija ili zavičajni klub sa šahovnicom, Stepinčevim portretom i nogometnim klubom Kroacia, milion i po njih u pet se velikih migrantskih talasa iselilo samo u poslednjih stotinu i kusur godina, ukupno četiri miliona Hrvata, više dakle nego u rođenoj Hrvatskoj, živi posijano po bijelom svijetu, da bi onda potpuno izgubili živce kad je isti taj svijet pun raseljenih Hrvata - suočen s izvjesnom novom seobom naroda i promjenom cjelokupne statične paradigme čovječanstva - odlučio urediti migrantske rute, pa i ostalim nesrećnicima omogućiti malo sigurnosti u očajničkim lutanjima dupetom za petom i trbuhom za kruhom.
Prestravili se, eto, Hrvati pred mogućnošću da bi nakon njih još neko mogao krenuti tražiti sreću po dekadentnom rimskom carstvu, uspaničila se ona šačica bijednih kukavaca, što je uopšte ostala u Hrvatskoj, da bi i drugi neki zlosrećnici ogrnuti kožusima od ovčjeg krzna - poneseni zavodljivim glasinama o obećanoj zemlji – mogli stići do samog kraja Zemljine ploče, pa se iznebuha pojaviti na onom Ivekovićevom pejzažu.
Ili su se kukavci, možda, usr.ali da nakon Marakeškog sporazuma o migracijama u Lijepoj Njihovoj neće ostati više nijednog Hrvata?
(N1)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"