Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog šverca iz Bara EU šteta 70 miliona * I predsjednika mladih zaposlili na aerodromu * Ministarstvo legalizovalo deponiju u koritu Tare * Vartolomej raščinio Miraša, priča o priznanju politička lakrdija * Zbog šverca iz Bara EU šteta 70 miliona * Treptaj * Šta se dogodilo ljudima da toliko mrze
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Luiđ Škrelja, poslanik DPS-a:
– Kada je neko osuđivan ili krivično gonjen to nije nedostojnost.

Vic Dana :)

Zašto žene ne mogu biti komentatori fudbalske utakmice?
- Jer pričaju brže nego što fudbaleri trče.


Plavuša peca ribu pola sata a riba ni da trzne. U tom nailazi lovočuvar i kaže plavuši:
- Izvinite, gospođice, ali ovdje možete pecati samo sa dozvolom!
Na to će plavuša:
- Joj, jesam glupa, ja čitavo vrijeme pokušavam sa glistama.


Pitaju Cigu kakvu bi ženu volio da ima:
- Paranormalnu.
- Zašto paranormalnu?
- Pa, da ima para i da je normalna - iskren je Ciga.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni NA PODRUČJU BARSKE OPŠTINE BROJNI FAKTORI UTICALI NA LOŠ ROD MASLINA, ĆAZIM ALKOVIĆ ISTIČE Godina loša pa ni berbe neće biti U periodu oprašivanja maslinama nisu pogodovale jake kiše, uslijedilo je i vlažno ljeto sa puno kišnih dana, što je pogodovalo razvoju muve masline. Iako su do maslinara stizale preporuke na koji način da zaštite rod, oni nisu u značajnoj mjeri primijenili te mjere, pa je najveći dio ploda otpao sa grana, tako da bukvalno skoro da neće biti berbe - kaže Alković
Dan - novi portal
BAR – Prema riječima predsjednika Društva maslinara Bar Ćazima Alkovića ovogodišnji rod maslina je veoma loš, pa skoro da se može reći da ove godine na poručju opštine Bar neće ni biti berbe maslina.
Alković kaže da su brojni faktori doprinijeli tome da maslina loše rodi.
– U periodu oprašivanja maslinama nisu pogodovale jake kiše, uslijedilo je i vlažno ljeto sa puno kišnih dana, što je pogodovalo razvoju muve masline. Uprava za bezbjednost hrane i fitosanitarne poslove je konstantno pratila razvoj te štetočine, informisala je o tome Društvo maslinara čiji su ih članovi prenosili maslinarima. Iako su do maslinara stizale preporuke na koji način da zaštite rod, oni nisu u značajnoj mjeri primijenili te mjere, pa je najveći dio ploda otpao sa grana, tako da bukvalno skoro da neće biti berbe - kaže Alković, naglašavajući da će pozitivan pomak, kada je maslinarstvo u Baru u pitanju, svakako dati rezultate na duže staze.
– Sve veći broj maslinara pridržava se preporuka o berbi i obradi maslinovog ploda u skladu sa evropskim standardima. Iako polako, stvari se mijenjaju na bolje. Često organizujemo predavanja koja drže renomirani stručnjaci iz oblasti maslinarstva, i nastojimo da što više edukujemo maslinare. Upućujemo ih da promijene lošu naviku sakupljanja ploda sa zemlje, jer znamo da je svaka voćka kada padne sa drveta prezrela, ako već nije i trula. Treba plovode ubrati na vrijeme dok su još zdravi i svježi, a nakon berbe standardi preporučuju plastične gajbice koje su prozračne, pa plod može da diše, a nikako plastične vreće koje povećavaju temperaturu, pa već tada dolazi do tzv. „procesa paljenja”. Plod je potrebno obraditi što prije, u roku od 24 časa od branja - objašnjava Alković i dodaje da se Društvo maslinara pridržava preporuke da danju beru, a iste večeri u dogovoru sa uljarima da prerade masline.
– Treba imati u vidu da se proces prerade odvija na temperaturi nižoj od 28 stepeni, jer samo do te temperature možemo smatrati da je ulje hladno cijeđeno. Ako se ona poveća, dobija se neznatno veća količina ulja, koje se kvalitetom ne može mjeriti sa onim prilikom čije prerade su se poštovali propisi. Takođe, u procesu dobijanja ekstra djevičanskog maslinovog ulja mora se voditi računa posle koga se melju masline. U slučaju kada je maslinar koji je prethodno mljeo masline prerađivao truo, nekvalitetan plod, u mašinama se zadržava dio tog ulja, koje će oštetiti i sledeće, jer sasvim mala količina lošeg ulja može da ošteti veliku količinu dobrog ulja- ističe Alković.
Prema njegovim riječima, i nakon završetka procesa dobijanja kvalitetnog maslinovog ulja, čak i do kuće ga treba transportovati u odgovarajućoj ambalaži.
– Preporučujemo staklene demižane ili posude od inoksa. Veoma je važno da se ulje i prilikom tog kratkotrajnog transporta, od uljare do kuće, prenosi u čistim posudama, jer se dešava da maslinarima na dnu bidona ostane po decilitar starog ulja koje se posle dužeg stajanja „upalilo”, pa kada sipate svježe i ono se pokvari. Maslinovo ulje treba pohraniti na temperaturi višoj od osam, a nižoj od 28 stepeni, u dobro zatvorenim posudama od inoksa, jer je kiseonik neprijatelj maslinovog ulja. Kada se ulje nataloži, valja ga presuti u staklene flaše tamne boje da svjetlost ne bi dovela do oštećenja ulja - naglašava Alković.D.S.

Iduće godine i Kuća maslina

Istinski ljubitelji maslinovog ulja se nadaju izgradnji Kuće maslina u Starom Baru.
- Lokacija je obezbijeđena, određen je prostor ispod stare Gimnazije, iza parkinga, u toku su završni radovi na izradi projekta, a trenutno Ministarstvo poljoprivrede i Opština Bar rade na pribavljanju sredstava. Trudili smo se da Kuća maslina bude uz put, jer nije namijenjana isključivo za potrebe maslinara, već i za turističku promociju grada i maslinarstva. Namjeravamo da, osim administrativnog dijela, sale za edukaciju maslinara i ostalih poljoprivrednih proizvođača, izgradimo i pogon za preradu maslina, gdje ćemo pokazati kako taj proces treba da se odvija. Bićemo u mogućnosti da praktično pokažemo kako se masline prerađuju i kako se ulje čuva. Planiramo i uređenje sale za degustaciju maslinovog ulja, prostor koji će biti svojevrstan muzej maslina, kao i prodajni prostor gdje će turisti i građani Bara biti u prilici da kupe ulje naših maslinara, i to isključivo ono proizvodeno uz primjenu standarda kvaliteta. U međuvremenu su sve administrativne barijere prebrođene, pa očekujemo da kuća bude završena tokom sledeće godine, i ona će garantovati za kvalitet ulja - kaže Alković.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"