Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vujoševiću Ričardovu glavu dali za 18.000 * Knežević izašao iz ZIKS-a * Aco i A2A dobijaju 17 miliona eura * Šundić smjenjuje Mićunovića * Vujoševiću Ričardovu glavu dali za 18.000 * Paul Kalkbrener i Nina Kraviz stižu na Si dens * Ujedinjeni lakše će rješavati probleme
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 16-06-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Rifat Fejzić, reis Islamske zajednice Crne Gore:
– Islamofobijom legalizuju stradanja muslimana.

Vic Dana :)

Mujo dolazi kod doktora u ordinaciju.
– Dobro Mujo, kaži šta te muči - upita ga doktor.
Mujo još nije izustio ni riječ, zazvoni telefon. Doktor podiže slušalicu i razgovor se otegne u beskraj. Posle pola sata doktor završi sa razgovorom i ponovo pita Muju isto pitanje. Ali kad je Mujo htio da objasni svoj problem, opet zazvoni telefon. I opet ista priča, razgovor se oduži. Muji dosadilo to, obuče se i krene ka vratima. Doktor tad završi i upita Muju:
– A gdje ćete vi?
Mujo odgovara:
– Do najbliže telefonske govornice.
Zašto žene starije od 40 godina ne igraju žmurke?
– Jer neće niko da ih traži.
Budi žena Murinja:
– Ustaj, Hoze, 5 je!
A on onako bunovan odgovara:
– Jel‘ opet Levandovski?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2018-06-15 DRŽAVNE INSTITUCIJE I PREDUZEĆA LANI SKLOPILI 91.328 UGOVORA MIMO JAVNE PROCEDURE
Mersad Mujević Bez tendera potrošili 12,7 miliona Kada se pomenu javne nabavke u Crnoj Gori, korupcija je prva asocijacija koja se javi kod većine građana, navodi se u godišnjem izvještaju
Dan - novi portal
Državne institucije i preduzeća tokom prošle godine sklopile su 91.328 ugovora o nabavci roba, usluga i radova, a da pritom nijesu raspisivali javne tendere, već su posao završavali na osnovu neposrednih pogodbi. Ti ugovori su poreske obveznike koštali 12.794.673 eura, pokazuju podaci iz godišnjeg izvještaja o radu Uprave za javne nabavke, kojom rukovodi Mersad Mujević. Izvještaje je juče usvojila Vlada.
U dokumentu se konstatuje da Zakon o javnim nabavkama mora primjenjivati 620 naručilaca, od čega 464 čine državni i organi lokalne samouprave i javne službe, 144 privredna društva koja vrše poslove od javnog interesa i 12 preduzeća u oblastima „vodoprivrede, energetike, saobraćaja i poštanskog saobraćaja“.
– Od ukupnog broja obveznika primjene zakona evidentiranih na listi, izvještaj o ugovorenim javnim nabavkama dostavilo je njih 598, dok izvještaj nije dostavilo 22, o čemu je obaviještena Uprava za inspekcijske poslove, radi preduzimanja mjera iz njihove nadležnosti. Obveznici primjene zakona u 2017. godini ugovorili su ukupno 522.636.960,61 euro za nabavku roba, usluga i radova – navodi se u izvještaju.
Uprava za javne nabavke primjećuje da je lani došlo do povećanja troškova u oblasti javnih nabavki sa 447.739.222 eura u 2016. na preko 522 miliona u 2017. Prosječna vrijednost ugovora sklopljenog prošle godine bila je 84.500,72 eura.
Uprava u izvještaju navodi da se „još nijesmo oslobodili sjenke korupcije u oblasti javnih nabavki“.
– Kada se pomenu javne nabavke u Crnoj Gori, korupcija je prva asocijacija koja se javi kod većine građana, bez obzira na to koliko su upućeni u upravljanje javnim finansijama ili mehanizme upravljanja državom ili lokalnom samoupravom. Međutim, ideja uspostavljanja sistema javnih nabavki potpuno je suprotna. Sistem javnih nabavki trebalo bi da obezbijedi efikasnu prevenciju korupcije i da omogući njeno lakše sankcionisanje ukoliko se pojavi. Institucionalni antikorupcijski okvir u Crnoj Gori se razvijao postepeno osnivanjem više organa i tijela za preventivno djelovanje protiv korupcije. Uprava u koordinaciji sa institucijama koje se bave preventivnim antikorupcijskim aktivnostima u kontinuitetu obezbjeđuje efikasnu prevenciju korupcije i omogućava njeno lakše sankcionisanje ukoliko se pojavi. Postojeći zakon naročit aspekt posvetio je antikorupcijskoj politici i politici sprečavanja sukoba interesa, na način što je sukob interesa u postupku javne nabavke prepoznat kao potencijalni izvor korupcije, koji se najefikasnije suzbija na nivou preventive – navode u upravi.
Za korupciju u javnim nabavkama, kako poručuju, ima lijeka, ali je njegova primjena složena i zahtijeva aktivnost velikog broja aktera i stalno prilagođavanje.
– U cilju ostvarivanja preventivnih antikorupcijskih aktivnosti, praćenja ostvarivanja sistema javnih nabavki, pružanja savjetodavne pomoći na zahtjev naručioca, ponuđača i javnosti neposredno, uprava je uspostavila „Odjeljenje za pomoć”(Help desk), koje predstavlja centar za savjetovanje i konsultanske usluge. Tokom 2017. primljena su ukupno 102 zahtjeva za tumačenje zakona. Postupajući po zahtjevima za tumačenje upućeno je 68 poziva za sastanak u prostorijama uprave, te nakon održanih sastanaka s predstavnicima naručilaca sačinjene su službene zabilješke, dok je po 34 zahtjeva dato pisano mišljenje u vezi s pojedinim odredbama koje su bile predmet zahtjeva – navodi se u izvještaju.
M.S.

Zbog korupcije četiri prijave

Uprava je lani primila četiri anonimne prijave o sumnji na postojanje korupcije i proslijedila ih nadležnim institucijama na dalje postupanje. Prijave su se odnosile na način pokretanja i sprovođenja postupaka javnih nabavki, pripremu i objavu tenderske dokumentacije, nepoštovanje načela konkurencije, načela transparentnosti, ali nije precizirano za koje institucije su bile vezane.
– Kako su javne nabavke prepoznate kao oblast od posebnog rizika za korupciju to je shodno tome, predstavnik uprave imenovan za člana radne grupe za izradu operativnog dokumenta za sprečavanje korupcije u oblastima od posebnog rizika. Mjere koje su zastupljene u ovoj oblasti prvenstveno se odnose na unapređenje normativnog okvira, ali i na jačanje administrativnih kapaciteta za sprovođenje propisa i obezbjeđivanje tehničkih uslova za uspostavljanje efikasnog i transparentnog elektronskog sistema javnih nabavki – navodi se u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"