-Ženski reproduktivni organi skloni su brojnim obolijevanjima, ali se, na sreću, većina njih danas može liječiti sa velikim uspjehom i dobrim prognozama. Redovni odlasci na ginekološke preglede predstavljaju najbolju prevenciju i povećavaju šanse da svaki zdravstveni problem bude uočen i saniran na vrijeme. O ženskim bolestima koje se najčešće javljaju, simptomima koji ih prate, načinima dijagnostike i liječenju za „Dan” govori dr sc. med. Mima Fazlagić.
-Odlazak na ginekološki pregled makar jednom godišnje sprečava niz drugih oboljenja i dovoljan je kao preventiva za zdravu ženu – podsjeća dr Fazlagić. – Redovnim kontrolama mogu se na vrijeme otkriti i liječiti bolesti koje se javljaju kod najvećeg broja žena. Najčešće oboljenje vulve i vagine je vulvovaginitis koje se manifestuje pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta. Ovo oboljenje može biti i infektivno i neinfektivno, a takođe se javlja i kao posledica drugih oboljenja. Od polno prenosivih bolesti danas je u centru interesovanja kondilomata akuminata (veneričke bradavice). Ove ružičaste, izdužene, šiljate i meke izrasline su virusnog porijekla, a izazvane su HPV virusom koji se prenosi polnim odnosom.
Koje je najčešće oboljenje grlića materice?
-Riječ je o cervicitisu. Više od 60 odsto žena u reproduktivnom periodu pati od upale grlića materice. Upale grlića mogu biti izazvane bakterijama, virusima (HPV), ali i specifičnim agensima (klamidija, mikoplazma i ureoplazma). Simptomi na koje bi trebalo obratiti pažnju su pojava sekreta, bol u krstima, učestali nagon za mokrenjem, kao i nepravilno krvavljenje. Takođe, rak grlića materice je jedno od najčešćih malignih oboljenja kod žena. Pojava raka grlića materice je povezana sa infekcijom HPV virusa. Redovnom kontrolom, tj. kolposkopskim pregledom grlića materice se mogu otkriti promjene u ranom stadijumu i pravovremenom intervencijom spriječiti razvoj karcinoma. Rak grlića materice u ranom stadijumu ne daje znake i simptome, i zbog toga se jedino redovnim pregledima može otkriti u fazi kada je liječenje moguće.
Poslednjih decenija sve je više žena, čak i veoma mladih djevojaka, koje imaju endometriozu. Koliko ovaj zdravstveni problem utiče na reproduktivno zdravlje?
-Endometrioza predstavlja pojavu endometrijuma izvan materice. Može se pojaviti na svim organima male karlice, a čak je zabilježena i pojava na udaljenim organima. Često je uzrok steriliteta. Simptomi su bolovi u karlici, prije i za vrijeme menstruacije, a češće se javlja kod žena sa obilnim menstrualnim krvavljenjem. Liječi se operativno (uklanjanjem žarišta) i hormonskom terapijom. Trudnoća dovodi do zaustavljanja širenja endometrioze, i ta osobina se koristi za terapiju koja zaustavljanjem ciklusa sprečava širenje endometrioze.
Koje su najčešće bolesti materice?
- Miomi su najčešći benigni tumori ženskog genitalnog trakta, ali uzrok njihovog nastanka nije poznat. Mogu se razvijati na spoljašnjem zidu materice (subserozni), u sredini materice (intramuralni) i prema šupljini materice (submukozni). Terapija mioma je isključivo hirurška. Indikacije za odstranjivanje mioma zavise od njegovog položaja, godina starosti, veličine i krvavljenja uzrokovanih miomom. Spad materice predstavlja nenormalno propadanje materice kroz otvor na dnu karlice, a najčešće se dešava kod žena koje su rađale poslije menopauze. U nekim slučajevima može ostati nepromijenjen godinama, a nekada se njegovo napredovanje mora hirurški korigovati. Najčešći malignitet ženskog genitalnog trakta je karcinom endometrijuma, odnosno materične sluznice, koji se uglavnom dijagnostikuje kod žena od 70 do 80 godina starosti. Uzrok njegovog nastanka nije poznat, ali kao faktori rizika pominju se gojaznost, dijabetes i hipertenzija, a najčešći simptom je postmenopauzalno krvavljenje. Svako nenormalno krvavljenje iz materice u bilo kom dobu predstavlja simptom koji se mora detaljno ispitati. Pojava bola u maloj karlici se javlja tek u kasnom stadijumu. Redovnim pregledima i eksplorativnom kiretažom kod sumnjivih krvavljenja i prije menopauze se može na neki način prevenirati njegovo nastajanje. Važno je znati da svaka pojava krvavljenja poslije godinu dana od menopauze zahtijeva eksplorativnu kiretažu.
S.M.
Liječenje ciste
Koliko su za liječenje komplikovana oboljenja jajovoda i jajnika?
-Kada je riječ o upalama jajovoda, one mogu da budu akutne i hronične, jednostrane ili obostrane, i najčešće su izazvane bakterijama. Simptomi koji ukazuju na upalu jajovoda su bol u maloj karlici i leđima, a liječenje se sprovodi antibioticima. Međutim, ukoliko se liječenje zanemari može da dođe do opstrukcije ili djelimične opstrukcije, što može da dovede do pojave vanmaterične trudnoće. Najčešće oboljenje jajnika su ciste, pojava kesastih izraštaja koji sadrže tečnost ili polučvrsti materijal. Mogu se pojaviti u bilo kom životnom dobu, ali se najčešće javljaju od puberteta do menopauze. Većina cisti je mala i klinički beznačajna. Ciste mogu biti funkcionalne, zapaljenske, endometrijalne i paraovarijalne. U zavisnosti od veličine i klasifikacije, bira se i način liječenja. Da bi se nešto nazvalo cistom koja zahtijeva medicinski tretman, prečnik joj mora biti veći od pet centimetara i trajanje duže od 60 dana.
Karcinom jajnika je najsmrtonosniji
-Za karcinom jajnika nije identifikovan nijedan uzročni faktor – kaže dr Fazlagić. - Simptomi su nadutost, neodređeni bolovi, napetost u stomaku, ali ne postoji znak koji sa sigurnošću može da ukaže na ovu bolest. Karcinom jajnika spada u najsmrtonosniji tip karcinoma u ginekologiji, a 60 odsto karcinoma jajnika javlja se između 40. i 60. godine starosti. Odlikuje ga podmukli rast i kada se simptomi pojave, to je znak odmakle faze. Vrlo je težak za dijagnostikovanje, jer kad naraste više od osam milimetara može dati i metastaze, tako da se često dijagnostikuju tek posljedice karcinoma jajnika, a ne osnovni karcinom. Čim žena osjeti da nešto nije u redu sa njenim tijelom, odmah bi trebalo da se javi ljekaru. Jedan pregled godišnje je dovoljan za zdravu ženu, a ako je potrebna češća kontrola, ljekar će savjetovati svoju pacijentkinju da dolazi i više puta godišnje.