Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kobni hici ispred stana * Lekić: Danilovića isključiti iz stranke Danilović: Lekić izgubio kompas, izgubiće i na skupštini * Opet uvrede i incidenti * Kum nije dugme, ali jeste senator DRI * Kobni hici ispred stana * Moskva da spremi bolan odgovor SAD * Živa dosada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIODRAG MARTINOVIĆ, ŽRTVA POLICIJSKE TORTURE :
Završni udarac su mi zadali vrhovni državni tužilac Ivica Stanković i specijalni državni tužilac Milivoje Katnić.

Vic Dana :)

Pričaju dva Crnogorca. Prvi kaže:
●Idem ti ja prije neki dan kad vidim gdje desetorica biju jednoga. Ja da l’ da se umiješam, da l’ da se ne umiješam, da l’ da se umiješam, da l’ da se ne umiješam...
●Ma, dobro, čoče, da l’ se umiješa?!
●Ma umiješah se, ubismo ga!



- Je li ti se sviđa moj novi ajfon?
- Da. Koliko si ga platio?
- Nisam ga kupio, dobio sam ga...
- Gdje bre?
- Pobijedio sam u trci...
- Koliko vas je učestvovalo?
- Pandur, vlasnik telefona i ja..







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura HRONIKA GRAD TEATRA: BEOGRADSKA PREDSTAVA I PORED KIŠE ISPRAĆENA OVACIJAMA U BUDVI
Scena iz predstave (Foto: M. Ćetković) Sloboda je najskuplja kapitalistička riječ Naš projekat postavlja i pitanje koliko je naše mišljenje uslovljeno propagandamom ovdašnjih političara – kaže Maja Pelević Ovo nije samo priča o Sjevernoj Koreji, nego o čitavom svijetu i društvima u kojima živimo – rekla je Olga Dimitrijević
Dan - novi portal
Dram­ski pro­gram Gra­da te­a­tra po­no­vo je do­veo u Bu­dvu Ma­ju Pe­le­vić, po­zna­tu an­ga­žo­va­nu be­o­grad­sku dra­ma­ti­čar­ku, ko­ja se na Grad te­a­tru s ve­li­kim uspje­hom pred­sta­vi­la još 2007. go­di­ne, dra­mom „Sko­či­đe­voj­ka”, po mo­ti­vi­ma pri­po­vjet­ke Ste­fa­na Mi­tro­va Lju­bi­še (pre­mi­jer­no iz­ve­de­na kao fe­sti­val­ska ko­pro­duk­ci­ja). Ona je ovog lje­ta sti­gla sa auto­r­skim pro­jek­tom „Slo­bo­da je naj­sku­plja ka­pi­ta­li­stič­ka ri­ječ”, ko­ji pot­pi­su­je za­jed­no sa Ol­gom Di­mi­tri­je­vić.
Pro­duk­ci­ja Bi­tef te­a­tra iz Be­o­gra­da, ko­ja je pre­mi­je­ru do­ži­vje­la u pre­sti­žnoj se­lek­ci­ji pro­šlo­go­di­šnjeg, ju­bi­lar­nog Bi­tef fe­sti­va­la, iz­ve­de­na je prek­si­noć pred pre­pu­nim gle­da­li­štem sce­ne Te­ra­se iz­me­đu cr­ka­va. Ri­ječ je o pred­sta­vi ko­ja je in­spi­ri­sa­na is­tra­ži­va­njem i pu­to­va­njem autor­ki u naj­i­zo­lo­va­ni­ju ze­mlju na svi­je­tu, ko­ja i da­nas po­bu­đu­ju pa­žnju i osu­du ostat­ka svi­je­ta – Sje­ver­nu Ko­re­ju, i pre­i­spi­tu­je ide­ju slo­bo­de u do­ba sve ve­ćeg glo­bal­nog nad­zo­ra čo­vje­ka. Ta­ko pu­bli­ka po­sta­je po­sma­trač i su­di­o­nik svo­je­vr­sne „tu­ri­stič­ke tu­re” po ze­mlji ko­ja se još sma­tra za­stra­šu­ju­ćim sim­bo­lom jed­nog auto­ri­tar­nog, dik­ta­tor­skog i ne­de­mo­krat­skog svi­je­ta, u ko­jem su uki­nu­te sve lič­ne i gra­đan­ske slo­bo­de po­je­din­ca, kao i nje­go­va in­di­vu­du­al­nost. Ma­ja Pe­le­vić i Ol­ga Di­mi­tri­je­vić, kroz svoj raz­i­gra­ni duo – per­for­mans, uz po­moć vi­deo ma­te­ri­ja­la sni­mlje­nog na pu­to­va­nju, na li­cu mje­sta, u oko sat i po igre, da­ju gle­o­da­o­ci­ma di­na­mič­nu, ne­pred­vi­di­vu, raz­i­gra­nu i ras­pri­ča­nu sli­ku dr­ža­ve sa naj­za­tvo­re­ni­jim dru­štvom na svi­je­tu, sa sta­nov­ni­štvom ko­je, u ogrom­noj ve­ći­ni ne mo­že da pu­tu­je iz­van svo­je ze­mlje, a če­sto ni unu­tar nje, ko­je ne po­sje­du­je sa­vre­me­na sred­stva ko­mu­ni­ka­ci­je, ne zna stra­ne je­zi­ke, a sa stran­ci­ma ne­ma pri­li­ke da se su­sret­ne…
Ka­ko je iz­ja­vi­la Ma­ja Pe­le­vić, pred­sta­va „Slo­bo­da je naj­sku­plja ka­pi­ta­li­stič­ka ri­ječ”, ko­ju je pu­bli­ka upr­kos ki­ši is­pra­ti­la ova­ci­ja­ma, po­sta­vlja i pi­ta­nja ko­li­ka su ogra­ni­če­nja na­šeg mi­šlje­nja uslo­vlje­na stal­nim pro­pa­gan­da­ma i kon­tek­sta iz ko­jeg mi do­la­zi­mo, ko­li­ko je po­jam slo­bo­de re­la­ti­van i od­re­đen dru­štve­no-kul­tur­nim kon­tek­stom, da li je kult lič­no­sti go­ri od ne­vi­dlji­vog kul­ta ka­pi­ta­la, šta nam Sje­ver­na Ko­re­ja – po­sled­nji osta­tak Hlad­nog ra­ta – go­vo­ri o na­šem, „za­pad­nom” svi­je­tu? Da li je je­di­na mo­guć­nost da se iz­bjeg­ne im­pe­ri­ja­li­stič­ka do­mi­na­ci­ja po­sje­do­va­nje atom­ske bom­be, da li so­ci­ja­li­stič­ko ure­đe­nje nu­žno mo­ra da bu­de i to­ta­li­tar­no, do­kle su do­se­gli de­mo­kra­ti­ja, gra­đan­ske i lič­ne slo­bo­de po­je­din­ca u ze­mlja­ma na ovim na­šim pro­sto­ri­ma...
– Bi­la mi je ve­li­ka čast da igram u Cr­noj Go­ri, po­seb­no u Bu­dvi, za­to što po­lo­vi­nu svo­je go­di­ne pro­vo­dim u Be­či­ći­ma, ta­ko da se osje­ćam kao da sam ov­dje „lo­kal­na”. Po­seb­no za­do­volj­stvo bi­lo mi je to da igram pred pu­bli­kom ko­ja je upr­kos ki­ši osta­la da pred­sta­vu od­gle­da do kra­ja. Za­do­volj­na sam i re­ak­ci­ja­ma, a na­rav­no, po­seb­no ti­me što to­kom pred­sta­va u Sta­rom gra­du vi­še ne­ma mu­zi­ke i mo­že­mo nor­mal­no da igra­mo. Sam pro­je­kat „Slo­bo­da je nasjku­plja ka­pi­ta­li­stič­ka ri­ječ” je pr­vi ova­kve vr­ste ko­ji sam do sa­da ra­di­la, na­pra­vi­la sam ga za­jed­no sa dra­ma­tur­ški­njom Ol­gom Di­mi­tri­je­vić, i spe­ci­fi­čan je po to­me što je ne­ka vr­sta na­še re­flek­si­je na pu­to­va­nje po Sje­ver­noj Ko­re­ji. S ob­zi­rom da je ova te­ma ta­kva ka­kva je­ste, spe­ci­fič­na sa­ma po se­bi on­da, na­rav­no, ka­da se na­la­zi­mo u ne­kim dru­gim okol­no­sti­ma, na go­sto­va­nji­ma, a do­sta smo pu­to­va­li sa ovom pred­sta­vom po re­gi­o­nu, bi­le smo i u Grč­koj, In­di­ji, Ru­mu­ni­ju, usko­ri ide­mo i u ne­ke dru­ge ze­mlje, on­da po­ku­ša­va­mo da je pri­la­go­di­mo mje­stu gdje je igra­mo. Ne­ka­da se stva­ri sa­me po se­bi po­tre­fe, bez da ih pri­la­go­đa­va­mo, kao re­ci­mo, ov­dje u Bu­dvi – re­kla je Ma­ja Pe­le­vić. Ka­ko je is­ta­kla Ol­ga Di­mi­tri­je­vić, ova pred­sta­va ima svoj fe­sti­val­ski ži­vot, i to do­brim dje­lom u ono­me što zo­ve­mo is­tič­nom Evro­pom.
R.K.

Pu­bli­ka ni­je od­u­sta­la

– Sti­gle smo, eto, i do jed­ne in­dij­ske dr­ža­ve na ju­gu, ko­ja ima vr­lo ozbi­ljan po­li­tič­ki bek gra­und. Nji­hov po­zi­ri­šni fe­sti­val ima isto ta­ko kao i Bu­dva jed­nu vr­lo pro­fi­li­sa­nu i obra­zo­va­nu pu­bli­ku, ko­ja je sjaj­no ko­mu­ni­ci­ra­la sa na­šom pred­sta­vom, kao i gle­da­o­ci u svim dru­gim gra­do­vi­ma u ko­ji­ma smo bi­le do sa­da. Na ne­ki na­čin, ta te­ma Sje­ver­ne Ko­re­je mno­go nam vi­še mo­že re­ći o či­ta­vom svi­je­tu i dru­štvi­ma u ko­ji­ma da­nas ži­vi­mo, ne­go o sa­moj toj dr­ža­vi, što je i bi­la na­ša že­lja sa ovom pred­sta­vom. Ono što je ta­ko­đe za­ni­mlji­vo je i to da ovu pred­sta­vu pr­vi put igra­mo na otvo­re­nom, što je pot­pu­no no­vo is­ku­stvo – taj fe­no­me­nal­ni am­bi­jent po­red mo­ra, sa gro­mo­vi­ma na ho­ri­zon­tu i ki­ši ko­ja po­či­nje da li­je, i ja­ko mi je dra­go što pu­bli­ka ni­je od­u­sta­la i što smo je od­i­gra­li do kra­ja – is­ta­kla je Ol­ga Di­mi­tri­je­vić.


Ima­gi­nar­ni mu­zej tri bi­blij­ske že­ne

Pred­sta­vlja­nje knji­ge „Eros, kr­vi sve­tost” Di­mi­tri­ja Po­po­vi­ća, u pro­gra­mu ovo­go­di­šnjeg Tr­ga pje­sni­ka iz­dvo­jio se kao je­dan svo­je­vr­sni knji­žev­ni i kul­tur­ni do­ga­đaj. Mno­go­broj­na pu­bli­ka (naj­po­sje­će­ni­je ve­če do sa­da), ima­la je pri­li­ku da bu­de svje­dok i uče­snik jed­nog pra­zni­ka umjet­no­sti, ko­ji su za­jed­nič­ki pri­re­di­li Po­po­vić, ve­li­ki sa­vre­me­ni cr­no­gor­ski sli­kar i pi­sac, i pro­fe­sor dr Si­ni­ša Je­lu­šić, ko­ji je bio na­dah­nu­ti vo­dič ne sa­mo kroz nje­go­vo po­sljed­nje knji­žev­no dje­lo, na­gra­đe­nom na ovo­go­di­šnjem Me­đu­na­rod­nom saj­mu knji­ge i obra­zo­va­nja u Pod­go­ri­ci, već i kroz ne­ke lič­ne go­di­ne mla­do­sti ka­da su na­sta­ja­la nji­ho­va umjet­nič­ka in­te­re­so­va­nja.
– Bu­dva je u mo­jim mla­dim da­ni­ma po­seb­no zna­či­la za moj umjet­nič­ki sen­zi­bi­li­tet, za ono što sam osim Ce­ti­nja ot­kri­vao i do­ži­vlja­vao u Bu­dvi. Što se ti­če mo­je no­ve knji­ge ri­ječ je o ese­ji­ma o tri bi­blij­ske že­ne: Ju­di­ti, je­vrej­skoj he­ro­i­ni ko­ja je ne­pri­ja­te­lju svo­ga na­ro­da, asir­skom voj­sko­vo­đi Ho­lo­fer­nu, od­ru­bi­la gla­vu na­kon lju­bav­nog od­no­sa, Sa­lo­mi, za­no­snoj ple­sa­či­ci ple­sa „se­dam ve­lo­va”, ko­ja je za na­gra­du za svoj uz­bu­dljiv erot­ski ples tra­ži od­ru­blje­nu gla­vu Jo­va­na Kr­sti­te­lja da joj do­ne­su na sre­br­nom plad­nju, te Ma­ri­ji Mag­da­le­ni , li­je­poj že­ni iz Mag­da­le, ko­ja je zbog raz­vrat­nog ži­vo­ta na­zva­na pro­sti­tut­kom, ko­joj je Hrist opro­stio gri­je­he na­kon če­ga je po­stal nje­gi­va istin­ska sljed­be­ni­ca... Ge­ne­ral­no gle­da­no, ero­ti­zam i smrt su sna­žno obi­lje­ži­li i da­nas su sna­žno pri­sut­ni u umjet­nič­kim iz­ra­zi­ma i ra­znim me­di­ji­ma. Po­seb­no sam se ba­vio pro­ble­mom pro­že­to­sti ero­sa i ta­na­to­sa, jer ero­ti­zam ne ot­kri­va sa­mo pri­vlač­nost tje­le­snih na­sla­da, ne­go kroz muč­nu in­ti­mu iz­ra­ža­va i tra­gič­nu di­men­zi­ju ljud­ske otu­đe­no­sti. Ti­je­lo po­sta­je ero­di­ra­ni ob­lik emo­tiv­ne i du­hov­ne pra­zni­ne – re­kao je, iz­me­đu osta­log, Po­po­vić.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"