Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kobni hici ispred stana * Lekić: Danilovića isključiti iz stranke Danilović: Lekić izgubio kompas, izgubiće i na skupštini * Opet uvrede i incidenti * Kum nije dugme, ali jeste senator DRI * Kobni hici ispred stana * Moskva da spremi bolan odgovor SAD * Živa dosada
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-07-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MIODRAG MARTINOVIĆ, ŽRTVA POLICIJSKE TORTURE :
Završni udarac su mi zadali vrhovni državni tužilac Ivica Stanković i specijalni državni tužilac Milivoje Katnić.

Vic Dana :)

Pričaju dva Crnogorca. Prvi kaže:
●Idem ti ja prije neki dan kad vidim gdje desetorica biju jednoga. Ja da l’ da se umiješam, da l’ da se ne umiješam, da l’ da se umiješam, da l’ da se ne umiješam...
●Ma, dobro, čoče, da l’ se umiješa?!
●Ma umiješah se, ubismo ga!



- Je li ti se sviđa moj novi ajfon?
- Da. Koliko si ga platio?
- Nisam ga kupio, dobio sam ga...
- Gdje bre?
- Pobijedio sam u trci...
- Koliko vas je učestvovalo?
- Pandur, vlasnik telefona i ja..







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2017-07-26 DR RADMILA RADIĆ: PATRIJARH GAVRILO DOŽIĆ – OD MORAČE DO HILANDARA (3) Školovanje započeo u Manastiru Morači Feljton smo uradili po drugom, proširenom i dopunjenom izdanju knjige dr Radmile Radić „Život u vremenima: patrijarh Gavrilo (Dožić) 1881-1950”, koju je izdao Pravoslavni bogoslovski fakultet iz Beograda, 2011.
Dan - novi portal
-PRI­RE­DIO:MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ

„Na sve ne­sre­će i ne­da­će Cr­no­go­rac gle­da vjer­skim oči­ma, sve­mu je kraj­nji uzrok ne­ka vi­ša si­la, ka­zna bo­ži­ja, od ko­je se ipak mo­že ot­ku­pi­ti po­stom i mo­li­tvom. Obič­no se od­mah ide sve­cu, me­ta­ni­še i pri­la­že, i mo­li da se po­mog­ne”. Si­mo Šo­ba­jić svje­do­či o ja­kim pred­ra­su­da­ma i po­što­va­nju ži­vih sve­ta­ca. On ka­že: „Na po­klo­nje­nje ma kom ki­vo­tu sve­ti­telj­skom oti­ći će sva­ke go­di­ne, ma ko iz sva­ke ku­će cr­no­gor­ske. Za Cr­no­gor­ca je naj­pre­če da imad­ne cr­kvu – ško­lu kad mog­ne i ako mog­ne... Do­volj­no je za­mo­li­ti sve­ca i pod­mi­ti­ti ga do­bro (a mi­to je u Cr­noj Go­ri tra­di­ci­o­nal­no) pa se čo­vjek opro­sti gri­je­ha kao po­no­vo ro­đen; i što je još naj­stra­šni­je: Mo­že se opet gri­je­ši­ti!” Stro­go se pa­zi­lo na post i vje­ro­va­lo u ne­či­ste du­še, vje­šti­ce i vu­ko­dla­ke i sva­ka­kve dru­ge pra­zno­vje­ri­ce. (...)
U Cr­noj Go­ri ni­je bi­lo hu­lje­nja Bo­ga kao kod osta­lih Sr­ba i sve­šte­ni­ci su po­što­va­ni kao cr­kve­ni lju­di i kao lju­di sa zna­njem ko­je ni­je bi­lo svi­ma do­stup­no. Cr­no­gor­ci su te­ži­li sve­šte­nič­kom po­zi­vu ne to­li­ko ra­di ne­ke ma­te­ri­jal­ne ko­ri­sti, ko­je ni­je bi­lo, već pri­je ra­di po­što­va­nja ko­je im se uka­zi­va­lo. Uop­šte, ško­la je ima­la pri­vlač­nost ne zbog pro­ši­ri­va­nja zna­nja već zbog to­ga što je vo­di­la ka po­lo­ža­ju i po­slu ko­ji je oslo­ba­đao od fi­zič­kog ra­da i su­ro­vog ži­vo­ta. Iz­vje­stan broj gla­var­skih si­no­va i rod­stve­ni­ka upu­ći­van je u ino­stran­stvo na ško­lo­va­nje o dr­žav­nom tro­šku, a ko­ri­šće­ne su i sti­ped­ni­je ko­je su Cr­noj Go­ri da­va­le Ru­si­ja, Fran­cu­ska, Ita­li­ja, Bu­gar­ska, Tur­ska i Sr­bi­ja. Osje­tiv­ši da ško­lo­va­ni lju­di sve uspje­šni­je osva­ja­ju ra­zna slu­žbe­na zva­nja u či­nov­nič­koj je­rar­hi­ji, što je sma­tra­no za vr­hu­nac u ži­vo­tu, ško­lo­va­nje dje­ce je po­sta­lo i vr­sta tak­mi­če­nja. Naj­pri­je po­je­di­nač­no, a ka­sni­je u sve ve­ćem bro­ju, dje­ca cr­no­gor­skih se­lja­ka od­la­ze naj­ve­ćim di­je­lom u Sr­bi­ju i Ru­si­ju na ško­lo­va­nje. U po­čet­ku su to bi­la dje­ca uči­te­lja, sve­šte­ni­ka, sit­nih se­o­skih gla­va­ra, ali ka­sni­je i dje­ca si­ro­ma­šnih se­lja­ka. Kra­jem 19. i po­čet­kom 20. vi­je­ka broj cr­no­gor­ske dje­ce u sr­bi­jan­skim gim­na­zi­ja­ma išao je na sto­ti­ne i oni su ži­vje­li u ve­li­koj bi­je­di.
Pre­ma ro­do­slo­vu brat­stva Do­ži­ća, svi Do­ži­ći su po­ti­ca­li od Ota­ša Me­de­ni­ce, či­ji je sin Mi­jat po­gi­nuo mlad u bor­bi sa Tur­ci­ma, a nje­go­va že­na Do­ža osta­la je mla­da udo­vi­ca i po­di­za­la je si­na Mi­lo­va­na. Mi­lo­van je imao če­ti­ri si­na, a je­dan od njih, Mi­jat imao je pet si­no­va, Mar­ka, Bog­da­na, Jo­va­na, Mi­ha­i­la i Ja­ko­va. Ja­kov je po­gi­nuo 1877. go­di­ne u bor­bi sa Tur­ci­ma u od­bra­ni ma­na­sti­ra Mo­ra­če. Mi­ha­i­lo je bio ar­hi­man­drit ma­na­sti­ra Mo­ra­če. Tre­ći sin Jo­van, ro­đen oko 1850. go­di­ne, bio je ože­njen Ne­šom (Bu­ćom), ro­đe­nom Bo­ško­vić. Po­sto­ji pri­ča da je Ne­ša bi­la li­je­pa že­na ko­ju je Jo­van oteo po­što je tre­ba­lo da se uda za dru­gog. Ima­li su pet si­no­va, Pe­ra, Mi­ra­ša, Đor­đi­ja, Se­ku­lu, Pet­ka i tri kćer­ke, Mi­li­cu (uda­tu Aša­nin), Mi­joj­ku (uda­tu Mar­ko­vić), i Šaj­ku (uda­tu La­ki­će­vić). Pe­ro i Mi­raš su po­gi­nu­li u Pr­vom svjet­skom ra­tu, pr­vi kod Ro­ga­ti­ce, a dru­gi na Moj­kov­cu. Se­ku­la je po­gi­nuo u Dru­gom svjet­skom ra­tu, 1942. go­di­ne na Do­brom Do­lu (Dur­mi­tor). Pet­ko je stu­di­rao u Če­ho­slo­vač­koj i bio je ože­njen Če­hi­njom. Ubi­le su ga usta­še ne­gdje u Bo­sni to­kom Dru­gog svjet­skog ra­ta.
Bi­li su imuć­na po­ro­di­ca za on­da­šnje pri­li­ke. Ima­li su u po­sje­du ze­mlji­šte i šu­me ali su ži­vje­li skrom­no. Otac i maj­ka bu­du­ćeg pa­tri­jar­ha umr­li su kra­jem dva­de­se­tih go­di­na 20. vi­je­ka.
O dje­tinj­stvu Đor­đi­ja Do­ži­ća ima vr­lo ma­lo po­da­ta­ka. Osnov­no obra­zo­va­nje do­bio je u ma­na­sti­ru Mo­ra­či, za­hva­lju­ju­ći svom stri­cu, ar­hi­man­dri­tu Mi­ha­i­lu. Če­sto su na­sta­vu ima­li u pe­ći­na­ma u oko­li­ni ma­na­sti­ra, da bi se sklo­ni­li od tur­skih na­pa­da. Ma­na­stir Mo­ra­ča na­la­zio se po stra­ni od glav­nih pu­te­va, u gor­njem to­ku ri­je­ke Mo­ra­če, sje­ver­no od Ko­la­ši­na. Ma­na­stir je ras­po­la­gao ra­znim po­sje­di­ma ko­ji su do­no­si­li pri­ho­de. Sa­bor­na cr­kva je po­sve­će­na Bo­go­ro­di­ci. Sa­zi­dao ga je knez Ste­van, sin ve­li­kog žu­pa­na Vu­ka­na, za vla­de kra­lja Uro­ša I, 1252. Ču­ven je po to­me što su u nje­mu okol­na ple­me­na če­sto dr­ža­la sa­stan­ke. Brat­stvo Do­žić–Me­de­ni­ca je da­va­lo igu­ma­ne ovom ma­na­sti­ru, „što je bi­lo ko­li­ko du­hov­nič­ki to­li­ko i rat­ni po­ziv pod Tur­ci­ma”, ka­ko je pri­mi­je­tio Mi­lo­van Đi­las. Je­dan od naj­po­zna­ti­jih igu­ma­na ma­na­sti­ra bio je Di­mi­tri­je Me­de­ni­ca, ko­ji je u za­sje­di do­če­ki­vao Tur­ke i vra­ćao se sa tur­skim gla­va­ma u bi­sa­ga­ma. Zbog svo­je za­ba­če­no­sti i ne­pri­stu­pač­no­sti, ma­na­stir je du­go bio sklo­ni­šte dr­go­cje­nih knji­ga i iko­na. Pr­va svje­tov­na ško­la u ma­na­sti­ru otvo­re­na je 1854. go­di­ne, ali ni­je du­go ra­di­la zbog ra­to­va. Po­no­vo je ško­la bi­la otvo­re­na 1870. i ra­di­la je do 1876. da bi ob­no­vi­la rad 1879. go­di­ne. Je­dan od uči­te­lja u ovoj ško­li, a ta­ko­đe i star­je­ši­na ovog ma­na­sti­ra pri­je ar­hi­man­dri­ta Mi­ha­i­la, bio je i bu­du­ći cr­no­gor­ski mi­tro­po­lit Mi­tro­fan Ban.
Ma­da po­ro­di­ca Do­žić ni­je spa­da­la u si­ro­ma­šne, ni­je bio obi­čaj da se dje­ci pla­ća ško­lo­va­nje. Do­bi­ja­li su no­vac za put dok su za osta­lo mo­ra­li sa­mi da se sna­la­ze.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"